George Stan

Imbunatatiri pentru fcsteaua.ro

1,454 posts in this topic

@Cristi cosor

Este corect ce spui.Pe prima pagina, un reply la comentariu apare imediat dupa acesta sau legat ierarhic(tree).

Este exact ca la facebook sau celelate site-uri (digi, prosport etc.) care au comentarii la articole.

Logic, important este feedback-ul sau firul unei discutii, nu ordinea cronologica a tuturor postarilor, ca intr-un chat room.

Ok, poti raspunde cuiva si fara sa-l legi de postarea lui. Editezi la "Lasa un raspuns", nu la "Raspunde".

Da! Inainte, pe prima pagina, apareau in ordine cronologica, dar nu mai stia nimeni cui si la ce raspunde daca nu se cita, si tot trebuia sa iei la mana cele N comentarii.

Mai mult, cand se cita, aparea 1 km de citat si o replica de 2-3 cuvinte= spam la spatiul(cu citate), obositor si greu de urmarit. Daca erau 2-3 perechi care discutau independent, pe afisare cronologica aparea un talmeș-balmeș.

Acum s-a scos citarea si poti raspunde direct la comentariul care te intereseaza. Asta pentru prima pagina.

Pe forum este citare, dar la forumul enunti o tema si apoi are loc o dezbatere comuna cu sau fara contributii(citate, poze etc.).

Pe prima pagina sunt articole pe marginea carora se fac sau nu comentarii. Se separa astfel partea editoriala, de cea forumistica, numai ca noi ne-am obisnuit sa comentam mai putin articolul si ne exprimam forumistic cu verzi si uscate cam la fiecare articol.  :)

Evident, daca te intereseaza si ce a raspuns x lui y, nu se vede chiar din prima, ca inainte. Ceea ce semnalezi tu, ca urmarie, daca apare ceva nou etc., se rezolva prin setarile notificarilor. Te informeaza just in time.

http://prntscr.com/76gk6z

Edited by xray

Ai dreptate, cred ca nested nu e cea mai buna experienta, mai ales daca sunt multe comentarii.

Dar nici cea cu comentarii ordonate strict cronologica nu e buna, pentru ca pot aparea comentarii scoase parca din context. Gen vin eu dupa o luna la un articol cu 100 de comentarii si dau reply la commentariul nr 37. Chiar daca pun un @autor, o sa fie greu de inteles

Da,inteleg punctul vostru de vedere.Este greu sa obtii o situatie ideala cu instrumentele pe care le ai la un moment dat,oricum siteul arata mai bine si ma bucur ca exista cineva care se ocupa.

As mai fi vrut sa adaug faptul ca sistemul acesta nu prea pare prietenos cu afisarea pe mobil.Datorita optiunii de replay coloana de comentarii se ingusteaza si nu stiam eu de ce la un moment dat trebuie sa citesc un comentariu care are doua cuvinte pe linie si un kilometru lungime.Acum imi dau seama ca replayul apare cu alineat sub comentariul la care face referire si deci este mai ingust.

Dar ajunge cu nemultumirile ca nu suntem la corul bocitoarelor :thumbsup: .

Dupa schimbare de parola, ma pot autentifica pe forum, nu ma pot autentifica pe site. Apare formularul de autentificare, completezi informatiile, nu-ti da nicio eroare, dar ramane neautentificat !

Imi poti spune la ce ora ai intampinat problema asta ?

Incepand de azi (n.r. ieri) ora 18:00 - 19:00 si nici acum nu ma pot loga pe site. Pur si simplu e ca si cum ai da refresh la pagina, fara vreun mesaj de eroare sau ceva.

Azzido, s-a rezolvat, am reusit sa intru. Ma gandesc ca e o problema cu timpul in care "comunica" baza de date de pe forum cu site-ul or something..

Bine v-am gasit oameni buni,

sa-mi spun si eu pasul.

1. Se poate face ceva cu paginile de articole sa fie "responsive design"? eu intru mai mult de pe telefon (iphone) dar e imposibil de citit comentariile intrucat se afiseaza maxim 3-4 cuvinte pe linie asa apar comentarii foarte lungi. Pot sa pun si poze daca vreti.

2.Se poate imbunatatii contrastul culorilor intre diferite elemente ale paginii (fundal, casuta de comentarii, casuta de raspuns la un comentariu, headere". Va spun asta pentru ca este foarte greu de urmarit, cel putin pe mine ma oboseste dominanta asta alb-albastruie. 

Ideea este ca ochiul are nevoie de a identifica imediat esentialul si de a se concentra numai asupra lui, ori, sa spunem ca fundalul paginii este gri-60%, comentariile sunt cu albastru deschis, iar raspunsurile la comentarii cu albastru mai inchis, ochiul va ignora total portiunea de fundal cu gri,fiind excitat in special atunci cand vede binomul albastru deschis/inchis. In primele secunde, ochiul realizaza ca partea cu gri, este neutra, nu aduce nicio informatie, ori stiind asta si vazand ca se adevereste pe parcurs, imediat ochiul nu va mai da mare importanta acelei zone pentru ca a dedus ca nu se intampla nimic, concentrandu-se in alta locuri.

Acum pe pagina de comentarii fundalul este alb, "casuta de comentarii" (nu exista este delimitata de o linie punctata) dar are fundalul tot alb, ei bine, nefiind nicio diferenta intre fundalul casutei de comentarii si fundalul paginii ochiul are tendinta de a se uita si pe margine intrucat este acelasi mediu (iar ochiul interpreteaza asta ca parte a zonei relevante de interes).

3. Legat de comentarii as sugera urmatoarele:

-sa se poata cita cel mult 20% din comentariu, sau un numar maxim de cuvinte (20, 30 etc, cam cat se considera ncesar, fraza de obicei) dar fraza citata sa fie idendificabila ca fiind citata

-toate raspunsurile sa se afiseze sub casuta comentariului dar cu o dimensiune mai mica (75% din largimea comentariului- identificare instant ca este vorba despre un raspuns la un comentariu)

-toate raspunsurile la un comentariu existent sa aiba aceiasi dimensiune (cum s-a stabilit mai sus) si sa afiseze unul sub altul in ordine cronologica eventual cu posbilitatea de identificare (raspuns la comentariul 15, postat la ora 14h25)

Nu vreau sa acuz sau sa arat spre cineva, sunt doar unele dintre impresiile mele.

Cele bune

Mihai

1 person likes this

Cum naiba mai trimit mesaje personale? Xray, poate stii tu ca tie vreau sa-ti trimit...

Este o problema cu mesageria, inca de cand s-a schimbat interfata pe forum(nu cea de la prima pagina). Este cunoscuta si se cauta remedierea. Momentan inca nu s-a gasit o solutie.

Eu procedez asa:

1) Intru in Mesagerie de aici: http://prntscr.com/7af0bx

2) Editez mesajul si dau "Post". Dupa ce trimit apare "Sorry, we couldn't find that! Sorry, we could not locate the page you are requesting to view. Please click here to return to the community index"

http://prntscr.com/79jzoi

3) Dau Reload this page de cateva ori si apoi verific cf pct 1) si vad daca a plecat mesajul. In 99% din cazuri e plecat.

PS

Tu ai o problema si cu profilul. Nu stiu ce setari ti-ai facut, dar nu poate fi nici vizualizat, nici sa fi contactat prin PM.

- Uite un exemplu de profil ok: http://prntscr.com/7af5qr

- Si uite cum arata la al tau: http://prntscr.com/7af6iy

Semnaleaz-o la Azzido.

Edited by xray

Eu zic ca e o problema si cand dai reply la posturile de pe prima pagina. Se intampla sa comentezi, si il pune ca reply la un alt post, sau ca un comentariu propriu-zis, insa undeva pe la mijlocul celorlalte comentarii (nu respecta ordinea cronolgica).

De asemenea, as zice ca reply-urile la postari sa fie "by default" cu o alta culoare, ca sa poti deosebi usor. De pe telefonu nu prea se distinge.

La fel, cand stii ca ai gresit ceva, nu poti da editla propriul comment.

Si ar mai fi ceva : eu zic ca sistemul cu "quote" la postari pentru raspunsuri era mai bun decat acesta tip arbore...

LE : am uitat sa mai zic : sunt probleme cu PM-urile cum zice Alexandru H. Si cu vizionarile de profil, sau cu gasirea comentariilor / postarilor de dinainte de innoirea site-ului.

2) intre forum si site nu sunt sincronizate header-urile, asa cum banuiesc ca s-a intentionat.

3) cand incerci sa faci anumite setari in profil

4) ma delogheaza tot timpul de pe pagina principala

5) cand vreau sa scriu "Dinamo" cu "d" mic, cum s-ar impune, capitalieaza automat dupa ce trimit postarea (pe forum). de ce ?

6) nu pot sa vad PM-urile vechi.

Edited by TiEMPO

Si sunt si prea multi MAPN-isti in functia de moderator. Ar mai trebui epurati, nu de alta dar sa aiba timp suficient sa-si numere banii pentru a cumpara actiuni la Steaua SA.

Glumesc, desigur... ar trebui epurati pentru ca nu fac absolut nimic, nu apar pe site cu saptamanile iar cand apar o dau in talpanisme, de isi inchipuie nevasta lui Talpan ca barbatu-sau sta pe internet in loc sa munceasca la dosarul de evaluare a marcii.

4 people like this

Se poate face ceva cu sistemul de comentarii de pe prima pagina? e pur si simplu mizerabil sa comentezi acolo.

-postari puse aiurea fara nicio ordine intre comentariile anetrioare

-postari din care nu se intelege nimic, daca este un raspuns, o postare noua

-ora la care este postat un comentariu e aiurea

-nu se pot edita postarile

-nu se poate cita

-nu se poate face niciun fel de "artificiu" grafic; bolduire, schimbare culoare, atasare de poze

-daca eu raspund lui X, postarea mea nu apare sub comentariul lui X ci unde vrea serveraul, posibil la un comentariu al lui cu

1 person likes this

Bine v-am regasit,

Legat de imbunatatiri la sait, am ajustat putinel interfata primei pagini pentru a putea permite accesul la cât mai multe informatii in timpul cel mai scurt si fara cautarii/deplasari fastidioase.

Ceea ce postez acum este doar o versiune test pentru prima pagina, am de gand sa mai ameliorez grafica/designul paginii dar si a altor pagini tip, in special cea de comentarii. 

Multe din elemente vor fi explicate ulterior. Daca se poate, ar fi interesant postarea unui articol eventual pe prima pagina sa fie vazut de toata lumea astfel incat cei care au obiectii sa poata contribui in voie. Sper sa nu fie considerata initiativa de rebrend drept "luat nasul la purtare", oricum este doar un desen in photoshop, de altfel, pot posta si fisierul original .psd in care am lucrat.

Cand vizualizati imaginea sa aveti grija sa fie la zoom 100%, in caz contrar (sa zicem zoom 75%) multe detalii sau afisarea pare parea defectuoasa.

Off nu merge sa atasez pozele. :((

Off nici sa editezi nu mai merge, trebuie sa postezi 10 comentarii sa-ti spui pasul. 

Aici ar fi pozele, inutil de precizat, ca anumite elemente sunt puse doar ca reper.

pagina_fcsteaua3.jpg

pagina_fcsteaua4.jpg

Postarea cu explicarea fiecarui element, sper sa fie intelibile exeplicatiile date, si mai ales sa va placa. Astept remarcile voastre.

Pentru Azzido si cei care se ocupa, ce ziceti? se pot face propunerile mele? cel putin in câteva luni. Ma repet, se poate face un loc unde sa se discute despre ce rubrici, cum sa fie structurate, ce sa contina, ce design sa aibe saitul nostru? un articol sau un acces spre forum evidentiat, cel putin o saptamana doua cat este cald subiectul.

explicatii.jpg

Edited by Le reseau pansant
1 person likes this

Aici pagina dedicata sectiunii "calendar". Cand un utilizator da clic pe calendar ajunge pe pagina dedicata zilei respective. Cum este organizata pagina:

-o parte unde se pot alege lunile anului

-o alta parte unde se alege ziua.    Avantajul este posibilitatea de a consulta la orice moment ziua dorita, + interfata simpla si foarte usor de utilizat.

2. Pagina calendar este structurata in mai multe sectiuni (tot pe aceeasi pagina) campionat/ cupa/ europa/ aniversari/ altele pentru a putea parcurge mai usor evenimentele. 

Ideea este sa fie postate pe aceeasi pagina toate evenimentele petrecute in ziua respectiva (toate meciurile disputate + aniversari/comemorari + alte evenimente notabile )

Aceasta este versiunea test, schimbari de design/grafica + imbunatatirii in curand.

pagina_caldendar2.jpg

am revenit cu pagina de istorie tratand toate partidele de fotbal din toate competitiile  din primul sezon 1947 si pana la ultimul. 

Modul de organizare este pe SEZON, si in functie de anul ales utilizatorul poate selecta competitia in care echipa noastra a fost implicata. Pentru fiecare competitie sa fie disponibile toate meciurile, fiecare meci fiind tratat/avand indiferent de competitie acelasi mod de abordare.

Tabul "echipa" cuprinde informatii referitoare la jucatorii din anul resepctiv, alaturi de jucatori evident antrenori + conducere.

pagina normala + pagina de explicatii 

pagina_competitii_V2_a.jpg

explicatii

pagina_competitii_V2_explicatii.jpg

Se pare ca nu este interesat nimeni de propunerile mele, useri+echipa de conducere, nici macar in ce priveste partea de istorie. Trist.

Daca scriam un articol ca Gigi baga bani la club, sareau cu miile oameni sa spuna ca Becali distruge clubul, ca ne-am pierdut identitatea, acum cand se doreste ceva pentru echipa toata lumea se spala pe mâini.

Mult succes

LRP, eu spun ca sunt bine venite schimbarile si imbunatatirile. Totusi, raman la parerea ca avem nevoie de continut si de mai multe voci, nu cred ca designul este prioritar in acest moment.

Tu te pricepi la partea de web design ? Daca nu, atunci eu il anunt pe George despre ce ai postat aici si poate o sa aibe el timp sa implementezer chestiile astea.

PS: am fost in concediu...

PS2: mie imi place layout-ul facut de tine

Salut Cristi,

Multumim pentru interes. Totusi, in propunerile tale sunt zone care se bazeaza pe continut pe care nu are cine sa il adauge. O sa revin cu un comentariu mai larg.

George,

Daca te referi la partea de istorie, iti garantez ca o sa ma implic eu personal, cel putin cateva ore pe saptamana. In plus de asta voi incerca sa construiesc o echipa din utilizatori impreuna cu care sa lucram la pagina de istorie. Nu trebuie sa fie cineva anume care sa se ocupe (bine un/doi coordonatori trebuie) dar se pot impartii sarcinile aici pe forum spre a fi facute de utilizatorii normali.

Sa dau un exemplu:

sa spunem ca luna iunie o consacram seonului 1955, se va posta intr-un loc anume toate informatiile despre acest lucru cerandu-se utilizatorilor sa aduca/vina/caute/documenteze despre meciurile avute de Steaua in acel an. Asa se va strange/recenza in prima faza majoritateteainformatiilor disponibile pe internet despre acel sezon. Evident, daca vor exista colaboratori docmentati acestia vor adauga informatii mai greu gasibile (poze din ziare, carti, brosuri, chiar documente de la club). 

Ideea paginii de istorie este ca ea sa poata fi completata si actualizata in permanenta. Daca cineva are un articol despre un meci din 1988, foarte bine face o poza la ziar si ne-o trimite/posteaza. 

2. Important este si faptul ca articolele din Istorie sa fie atat popularizate pe prima pagina cat si in cursul sezonului prin legatura cu meciurile Stelei. Sa zicem ca Steaua are meci cu FC Brasov, ei bine sa fie o trimitere speciala catre pagina de istorie care trateaza intalnirile dintre Steaua si Brasov. 

3. Pagina calendar , daca s-ar realiza ar fi mai usor de gasit anumite articole/evenimente.

Uite sa propun niste oameni care mi se par potriviti pentru a participa la partea de istorie, le dau numele mai jos facand precizarea ca este doar o nominalizare din partea mea, nu am niciun fel de acord din partea lor si nici nu stiu daca vor vrea sa lucreze sau sa ia parte la proiect.

Utilizatori care s-au remarcat in mod pozitiv aici (ordinea este aleatorie, cum mi-au venit in minte)

-Saramango

-Padresse

-Om bun

-tocc71

-Alexandru H

-Empyro

-Virgil

-Azzazelo

-Joga bonito

-mdionis

-j-yam

-red-blue boy

-xrai

-pice of mind

pot incerca sa vorbesc cu anumiti prieteni sperand ca vor reveni pe sait: Lari, Mihai Somanescu, Ion, greeneyes altii

toata lumea este binevenita

Edited by Le reseau pansant

Sustin ideea lui LRP. Daca se poate uita cineva si la cererile de mai sus e perfect...

Se pare ca nu este interesat nimeni de propunerile mele, useri+echipa de conducere, nici macar in ce priveste partea de istorie. Trist.

Daca scriam un articol ca Gigi baga bani la club, sareau cu miile oameni sa spuna ca Becali distruge clubul, ca ne-am pierdut identitatea, acum cand se doreste ceva pentru echipa toata lumea se spala pe mâini.

Mult succes

LRP, mi se pare o idee foarte buna; asteptam de foarte mult timp asa ceva. Mi-ar placea sa contribui la partea de documentare; am cartea lui Oprisan in care apar, spre ex, toate meciurile disputate de Steaua in campionat, cupa rom si cupele europene. Am, de asemenea, citeva ziare Sportul, in format electronic, din perioada 1986-1989.

Stiu ca n-apar in lista aia penibila cu useri pe care-i apreciezi tu; pe linga ca esti sarac in duh, mai esti si ipocrit, fiindca sectiunea "Alte sporturi" traieste doar din eforturile mele si-ale lui Saramago. Personal, nu dau 2 bani pe tine, dar cred ca putem colabora pentru un proiect din care multi ar avea de cistigat. Cind eram pusti cautam cu disperare orice sursa de informatii despre Steaua...

PS: Schimba-ti semnatura daca nu vrei sa fii perceput in continuare drept adeptul cel mai inflacarat al lui Onan.

Edited by edmond_dantes

Sugestie mea ar fi la tab-ul de istorie pe site sa luam fiecare sezon in parte. Sa-i facem un mini-rezumat (meciurile jucate, calasamentul general, impresii, jucatori veniti, jucatori plecati), pe ici pe colo o poza ceva.

Ar fi super daca am putea sa centralizam chestia asta direct pe site iar nu pe forum. Stiu ca erau si niste plug-in-uri wikia pentru wordpress. 

Pentru chestia asta ma bag sa dau cu sapa oricand.

@edmond, unde sunt idei constructive nu mai e rost de polemici si jigniri. Sper doar sa nu fie doar o chestie de moment din partea celor care propun. 

@lrp, count me in. 

Edited by Empyro