I.N.Money

Ciprian Tatarusanu

185 posts in this topic

Tata a fost propus sa reDEVINA capitanul Stelei...Intradevar este unul din cei mai vechi jucatori din lot si DACA intradevar se impune o schimbare de capitan, este intradevar cea mai buna solutie. asta doar DACA.

- Ciprian, e mai greu cantonamentul asta in vreun fel decit altele?

- Crede-mă că eu n-am prins unul lejer, de cind sunt jucator profesionist! Bine, perceptia mai e si exagerată un pic. Adevarul e că nu ne biciuieste nimeni aici, nu sintem schingiuiti, n-avem motive să ne plingem.

"M-a impresionat preparatorul"

- Te-au ajutat vreun pic cele trei zile libere dintre stagii?

- Nu prea au fost libere, că eu m-am mai antrenat. Dar a fost OK că am mai stat cu prietena, cu amicii, m-am mai relaxat.

- Cum ti se pare Reghecampf?

- Îți dai seama, la intrebarea asta n-aș putea raspunde decit "E cel mai mare, cel mai bun!". Serios, n-ar fi tocmai corect să comentez eu. Ce am sesizat e că mai ales preparatorul fizic a venit cu niste chestii noi.

- sunt cinci ani de cind o echipă din Bucuresti n-a mai fost campioana Anticipezi că se va schimba traditia asta recenta

- Cred că spre sfirsitul turului ne dam seama exact cine e favorita. Acum asezam pe hirtie loturi, transferuri, traditie si vedem multe candidate.

- Ai urmarit Euro? Ai avut vreo favorita

- Îmi place mult Buffon si am tinut cu Italia. Și italienii chiar merită să fie in finala că au jucat mai bine decit Germania, clar, iar Buffon a avut o contributie importanta deci a cam iesit cum am vrut eu.

"În presă m-au vrut multi..."

- Ce ai fi facut in locul lui Neuer la al doilea gol al lui Balotelli?

- Nimic, ce să faci?! Nimeni n-ar fi avut reactie, mingea a fost prea bine plasată si sutată prea tare pentru ca vreun portar să mai reactioneze.

- Ai fost din nou creditat cu sanse să pleci in strainatate, insă tot la Steaua esti. Mai ai motivatie să continui?

- Eu sunt stelist de mic, crescut in cartier, acolo, deci motivatie mai mare care ar fi?! Și-mi doresc să cîștig si eu un titlu, să fiu campion. Deci am motive suficiente să continuu. Am citit că m-ar vrea Marseille, pe urmă Wigan, apoi Lyon, Napoli. Dar dacă nu e nici o ofertă clară si bună pentru Steaua, nu-i problema ramin aici.

- Se vand mai greu portarii? Dacă un atacant dă 20 de goluri...

- Nu 20, si mai putine dacă da tot se transferă!

- Exact. E mai complicat pentru un portar?

- Sigur e, sunt constient de asta. Mă gindesc că singurele solutii să impresionez ar fi două: meciuri bune pentru Steaua in cupele europene si participarea la un turneu final cu "nationala".

"N-am fost de Euro"

- Deci suferi că nu e si Romania la Euro?

- M-aș fi ofticat dacă am fi pierdut calificarea la mustață sau din nu stiu ce motive, dar asa... N-am meritat să ne calificam, asta e adevarul.

- Cum crezi că ai progresat față de acum 5 ani, spre exemplu?

- Pai, acum 5 ani eram in Divizia B! Am crescut mult, din toate punctele de vedere. Mai ales meciurile importante pe care le-am avut intre timp m-au ajutat enorm. Mă simt mai bun, da.

- Simti vreodată frică in poarta Poate cind trebuie să iesi pe o centrare?

- Niciodată! N-ai cum! Înaintea meciurilor am emotii de fiecare data ceea ce e bine, că mă ajută să fiu mai concentrat. Dar de frică uit mereu, niciodată nu mă gindesc că mai bine m-aș feri decit să mă arunc spre o minge sau spre un adversar.

- Dar dacă ai fi in locul lui Cech, care a avut fractură si apară cu casca

- Probabil medicii i-au garantat că nu e in pericol de moarte, că altfel n-ar fi continuat. M-am uitat la el si am observat că se comportă exact ca atunci cind n-avea casca inainte să aibă problemele medicale.

- Schimbarile dese de antrenor de la Steaua te afecteaza ca individ? Sau nu te intereseaza

- Le simt, n-am cum să trec peste. Gindeste-te că eu, ca portar, am si antrenor personal, deci receptionez si mai tare schimbarile. Dar si inlocuirea "principalului" se vede. Fiecare are un stil de a antrena, fiecare cere ceva anume. Și cind sunt 7 antrenori diferiti de-a lungul unui sezon, e greu!

"La fotbal e ca-n dragoste"

- Ce simti cind esti criticat după o gafa De patron, de presa

- Nimic.

- Nu te afectează deloc? Nu te enervează cind mai strigă unul din tribună c-ai pierdut meciul?

- Știi ce? La fotbal e ca in dragoste, nu poti avea pretentia să te iubească toate! Nici nu-ți doresti, nu-ți propui asta. Asa si la fotbal, nu mă astept să mă aplaude toti.

- Ți-ai adus ceva in cantonament?

- IPhone-ul. Acum astept să apară urmatorul, să mi-l cumpar si p-ăla.

- Deci esti pasionat de gadgeturi?

- Nu neaparat, doar de telefonul asta. Acasă mă joc mult pe playstation, FIFA 2012, dar nu mi-am carat aparatul pină aici.

- Cu cine joci in FIFA 2012?

- Cu Real Madrid.

- Pentru Cristiano Ronaldo?

- Și pentru el, dar Real are echipa cea mai bună in joc. Jucatorii aleargă cel mai repede, sutează cel mai tare.

"Țin cu toate echipele romanesti care joacă in Europa. Ca fotbalist profesionist, simt cit de important e să fim mai bine vazuti in afară" (Ciprian Tatarusanu, portar Steaua)

"Programul campionatului mi se pare că ne ajuta Adică avem adversare mai usoare la inceput, ceea ce e bine" (Ciprian Tatarusanu, portar Steaua)

Edited by Daniel-Ionut

Tata isi merita rolul de capitan! Bourceanu nu avea fata de capitan deloc!

Tatarusanu are mai mult SPATE de capitan...daca ne luam dupa fata la capitani e clar la ne nivel suntem...sa aducem un manechin de la Botezatu(ca si el e cu SPATELE) si il punem capitan

Parerea mea ca singurul om care ar putea fi capitan acum la Steaua este Martinovic. Din pacate nu este dorit.

Tatarusanu nu are stofa de capitan , la fel si Bourceanu.

Tatarusanu, titularizat pe blat! » La Steaua se petrec lucruri ciudate in privinta alcatuirii primului "11"

Reghecampf, ca si Ilie Stan in sezonul trecut, l-a lasat pe bancă pe Stanca, desi antrenorul cu portarii a avertizat că "Tatarusanu nu e in formă si n-ar trebui folosit".

Steaua a avut parte de un soc la meciul tur cu Spartak Trnava, iar principalul vinovat e Ciprian Tatarusanu, care a gafat la golul din debutul meciului. "Eu l-am avertizat pe Reghecampf să nu ne mai batem joc de Stanca pentru că apoi o să ne bată pe noi Dumnezeu si uite că fix asa s-a intimplat!", a declarat Ciobanul la finalul meciului.

MM anuntase că antrenorul cu portarii decide

Afirmatia lui Becali lasă clar să se inteleagă ca inainte de meci, el nu i-a impus antrenorului prezenta lui Tatarusanu intre buturi. Mai mult, Gazeta Sporturilor a aflat un alt detaliu si anume că nici antrenorul cu portarii, Eugen Nae, nu l-a indicat pe Tatarusanu atunci cind a fost intrebat de staff-ul tehnic care dintre cei doi merită să joace.

Și atunci, de ce a fost Tatarusanu titular? Desi Mihai Stoica dezvaluise, atunci cind a explicat absenta dintre titulari a lui Tatarusanu la amicalul cu Litex Loveci, că "aceasta a fost parerea antrenorului cu portarii, care este mereu intrebat inainte de jocuri si a carui opinie contează", de această dată decizia lui Nae nu a mai contat.

Parerea lui Nae: "Stanca merită să intre intre buturi"

"În acest moment, din punctul meu de vedere, ar merita să apere Stanca" a fost pozitia pe care a avut-o Eugen Nae in ultimele două-trei saptamini, parere care s-a bazat pe modul in care s-au antrenat si au aratat cei doi goalkeeperi in stagiile de pregatire si in meciurile amicale.

Reghecampf s-a decis insă să treacă peste opinia asistentului sau si l-a bagat pe Tatarusanu, in ciuda prestatiei lamentabile pe care acesta o avusese si cu Astra. Într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor, la distanță de două zile de meciul cu ploiestenii, Reghecampf a tinut in mod special să-i ia apararea portarului, desi meciul fusese cîștigat si nimeni nu-l acuzase public pe Tatarusanu.

Piturcă a fost singurul care l-a scos

De cind a venit la Steaua, vara lui 2009, Tatarusanu a pierdut primul "11" din cauza erorilor la un singur antrenor. E vorba despre Victor Piturca Actualul selectioner l-a scos din poartă după a doua etapă a sezonului 2010-2011, cind chiar dacă Steaua a cîștigat meciul cu U Craiova, scor 2-1, Tatarusanu a gresit la golul incasat din corner, de la Iliev. Piturcă l-a bagat etapa urmatoare, la Brasov, pe Stanca.

"Eu sunt optimist pentru retur, ne calificam sigur! Singura variantă in care putem rata play-off-ul e dacă va apara Tatarusanu. Acest portar nu mai poate fi vindut indiferent cit o să-l forțăm noi, asta trebuie să inteleagă si Reghecampf!" (Ciobanul, patron Steaua)

4,33 e media notelor GSP ale lui Tatarusanu in actualul sezon pentru cele 3 meciuri in care a evoluat

1,5 milioane de euro a costat Tatarusanu, pe care Steaua l-a adus de la Gloria Bistrita, fiind cel mai scump portar din istoria clubului

29 de meciuri distruse in 3 ani

Nu numai că n-a fost sezon in care Tataruisanu să nu gresească macar intr-un meci, dar in cei 3 ani de cind a debutat in tricoul Stelei, iulie 2009, a distrus nu mai putin de 29 de meciuri! sunt partide in care pentru prestatiile lui submediocre, Gazeta Sporturilor l-a notat cu calificative de 3, 4 si 5, ceea ce inseamnă dezastruos, foarte slab si slab.

Sezonul 2009-2010

Meciul: Nota GSP

Steaua - Dinamo 0-1: 5

Gaz Metan - Steaua 2-4: 4

Steaua - Iasi 2-1: 5

Rapid - Steaua 5-1: 4

Sezonul 2010-2011

Meciul: Nota

Steaua - Timisoara 1-1: 5

Otelul - Steaua 1-0: 5

Steaua - Gaz Metan 0-1: 5

Steaua - Brasov 0-3: 4

Astra - Steaua 1-0: 4

Steaua - Dinamo 0-1: 5

Steaua - Rapid 0-1: 5

Steaua - Dinamo 2-1: 5

Sezonul 2011-2012

Steaua - U Cluj 2-1: 5

Astra - Steaua 2-1: 5

Steaua - ȚSKA Sofia 2-0: 5

Gaz Metan - Steaua 3-0: 5

Steaua - Pandurii 1-2: 5

Ceahlaul - Steaua 1-0: 4

Steaua - Twente 0-1: 5

Twente - Steaua 1-0: 3

Tg. Mureș - Steaua 1-0: 4

Otelul - Steaua 1-2: 5

Steaua - Vaslui 0-1: 4

Steaua - Petrolul 2-1: 5

Brasov - Steaua 1-2: 5

Steaua - Dinamo 3-2: 5

CFR - Steaua 1-1: 5

Sezonul 2012-2013

Astra - Steaua 3-4: 4

Steaua - Trnava 0-1: 3

Aproape meciul si gafa

Cel mai mic procentaj al meciurilor in care a gresit grav față de numarul total al jocurilor in care a evoluat l-a avut in al doilea lui sezon la Steaua. În 2010-2011 a bifat 47 de meciuri si a gresit doar in 8. Totusi, in sezonul trecut si, mai ales, in cel actual, procentajul a urcat foarte mult, ajungind la peste 50 la sută in acest sezon.

509917_caseta_procentaj.jpg

sursa: gsp

Decizia de a intra intre buturi nu poate fi pusa decat pe seama ciobanului. Reghe, incepe sa devina cel mai supus antrenori din cati a avut Ciobanul pana acum. De ce Tatarusanu, idiotilor, cand cel mai in tema de a alege portarul e Eugen Nae, fost portar la Steaua?

Stanca e mai scund dar are mai mult experienta si parca mai mult talent? Motivul pentru care nu apara e clar. Trebuie vazut Tatarusanu de scouteri, mai ales in meciurile internationale, pentru a fi vandut la un pret bun. 3 milioane euro cat s-a vehiculat prin presa nu ar fi bune, Ciobane? Daca il mai tii mult n-o sa-l mai vinzi niciodata!

Edited by Virgil

Tatarusanu valoreaza 3 milioane numai in inchipuirile lui Gigi.

3 milioane da, de euro, nu . :))

ON : s-a stricat.

Intradevar ii merge tare prost, insa nu e capat de lume. Sunt sigur ca Stanga va gafa cat de curand, iar Tatarusanu se va intoarce in poarta Stelei cu o alta fata.

Intradevar ii merge tare prost, insa nu e capat de lume. Sunt sigur ca Stanga va gafa cat de curand, iar Tatarusanu se va intoarce in poarta Stelei cu o alta fata.

Stanca*

Inafara ca a aparat penaltyurile in meciul cu Grasshopper si a facut un meci bun cu Rapid in cupa acum 2 ani ,nu imi aduc aminte de alte meciuri cu adevarat bune facute de Tatarusanu.(Ce petarda e Coman da Tatarusanu e si mai si)

Tatarusanu valoreaza 3 milioane numai in inchipuirile lui Gigi.

e inestimabil.. in rest.. sti si tu cum este cu mastercard :)

A facut cateva partide bune , incepand cu meciul de la Stuttgart , insa cireasa de pe tort a fost aseara la meciul cu Turcia in care ne-a scos.

A facut cateva partide bune , incepand cu meciul de la Stuttgart , insa cireasa de pe tort a fost aseara la meciul cu Turcia in care ne-a scos.

E slab . Big manager Memeson trebuia sa insiste pentru Felgueiras in vara. Acum Super Mario face furori intre buturile CFR-ului , de departe cel mai bun golkeeper din Lga1.

Meciurile bune la portari sunt alea in care aperi in postura de 1 la 1 sau cand faci parade spectaculoase, nu cand scoti mingii de pe centrul portii.Fara suparare, dar si la Stuttgart si aseara a avut doar mingii slabe pe centru.Iese si el, in sfarsit, sigur pe centrari si trebuie sa-l ridicam in slavi?

Meciurile bune pentru portar sunt alea cand nu iau gol, sau nu iau goluri aiurea si scot cat trebuie.

Meciurile bune pentru portar sunt alea cand nu iau gol, sau nu iau goluri aiurea si scot cat trebuie.

Cate meciuri reusite/bune are Tatarusanu in cariera? 1,2,3,4... mai mult nu pot numara , imi pare rau.

Ma rog, Tatarusanu este un portar care mie, ca fundas, nu mi-ar inspira incredere deloc, deoarece e foarte aerian si sperios.Nu are ce cauta titular nici la Steaua si cu atat mai mult la nationala Romaniei.

Ramane un portar mediocru,umflat pana peste cap de ziaristii oieri si de clanul fecali!