fcsteaua.ro

In momente grele se formeaza caractere

191 posts in this topic

Steaua a inceput sa joace fotbal cand deja era prea tarziu. Danciulescu majorase scorul la 2-0. Dupa primirea primului gol, ros albastrii nu indraznisera sa atace convingator pentru ca jocul a fost construit pe un sistem ultra defensiv. Abia dupa majorarea scorului echipa a fost ofensiva, probabil ca un raspuns disperat din partea unor fotbalisti ce nu au conceput sa piarda in fata rivalilor de-o viata si implicit campionatul. Ramanem cu un gust amar pentru ca am simtit, mai ales in finalul meciului, ca puteam sa mai inscriem daca am fi avut mai mult curaj si mai multa determinare.

Delegarea arbitrului Tudor a reprezentat o masura de mare finete ce a contribuit la modul in care au decurs ostilitatile in teren. Acesta a "reabilitat" arbitrajul romanesc avand grija sa compenseze erorile din Ghencea de la meciul cu CFR-ul oferind mingea in permanenta gazdelor si uitand sa-l elimine pe Bratu pentru o simulare vazuta si de pe Luna. Daca mai punem ca in ultimile 14 minute, cu tot cu cele patru de prelungire, nu s-au jucat decat vreo trei efectiv putem avea o imagine clara asupra artei de a fragmenta un joc de catre un arbitru dar si a inversunarii dinamovistilor.

La fel de "Strategice" au fost si eliminarile din schema ale lui Golansky si Goian. Astfel, cu un efectiv injumatatit, cu un profil ofesiv indoielnic, cu o presa ostila ridicata in cap din cauza finantatorului Becali si cu ceva polite platite la nivel federal, acesti baieti care au jucat pentru Steaua au fost inca o data sacrificati. Si prin ei, suporterii. Practic nu Lacatus, nu fotbalistii au pierdut acest meci ci insasi viziunea dlui Becali asupra fenomenului numit fotbal. "Dumnezeu nu bate cu parul" suna o vorba din popor. In cazul fotbalului nu ar trebui invocat pentru ca nimeni are are dreptul sa si-L aroge, dar atunci cand IL superi chiar se implica si nu ajunge sa te joci cu icoanele ca sa fie de partea ta.

Intr-o mare masura acest campionat s-a jucat pentru ca e greu de crezut ca echipa CFR va pierde vreun punct impotriva concitadinei Universitatea. Vor fi presiuni locale, prietenii intre jucatori, relatii de rudenie, ambitii zonale si peste toate implicarea mediei - un organism care loveste in Steaua pentru a nu-l mai vedea pe Becali triumfator.

Trebuie sa fim puternici, sa stim sa pierdem, sa fim suporteri adevarati in momente grele, sa nu facem inmormantari atunci cand rezultatele nu ne satisfac si sa invatam sa criticam constructiv echipa atunci cand se impune. Sunt 23 de ani de cand iubesc Steaua si am trecut prin zeci de astfel de momente. A fost Milan, a fost PSV Einhoven, Montpelier, au fost PSG sau Boro. Si am stat drept pentru ca daca nu e ceva sa te ucida cu siguranta te va intari. Si peste tot si toate trebuie sa stim sa le multumim baietilor si antrenorului pentru acest retur in care si-au jucat sansele crezand in Steaua lor. Pentru ca noi suntem Steaua si trebuie sa stim sa fim superiori.

In momentele grele se formeaza caractere. Atunci de ce nu a fost disponibil site-ul imediat dupa incheierea partidei ?

Cred in titlu,cred in Steaua,in Lacatus.

Imi doresc ca acest post sa fie material didactic pentru suporterii Stelei. Jucatorii Stelei au nevoie de noi. Si eu am fost foarte nervos,trist de cele intamplate dar ratiunea primeaza intotdeauna. Este doar un joc de fotbal,spectacolul este mai presus de orice. Sunt lucruri mult mai grave in viata decat cele ce s-au intamplat in acest campionat.

Sunt mandru ca sunt stelist !

@Catalin,am fost foarte sigur ca vei scrie asa ceva.Felicitari!

Esti un adevarat suporter.

Edited by vlad75

Vina pentru pierderea acestui campionat apartine in totalitate lui Lacatus. A venit sa se apere cu o aparare din care lipseau 2 titulari. "FiareI" i-a fost frica. Sper sa demisioneze sau sa fie demis. Este mediocru ca antrenor. Mai tineti minte "Piti lasa-ne"? Daca Lacatus e mentinut in functie la anul se va ajunge la scandari de acest gen.

superba analiza.

din pacate, Becali nu va invata nimic.

daca va invata, adica va dori sa construiasca fotbal si va actiona la anul in consecinta,

sunt sanse de redresare.

dar cred ca furtuna de abia incepe...

P.S.

nu am niciun dubiu ca CFR este adevarata echipa a culiselor in acest an. Doar ca Becali a inversat perceptia.

Si, din pacate, nu pot spune nici bravo baieti sau bravo Lacatus, pentru ca ei nu m-au mai facut demult sa-mi placa ce vad...

Asa e,articolul este foarte corect...pe mine unul,ma enerveaza totusi indarjirea cu care este contestata Steaua de toate specimenele de oameni,frustrati peste masura ca nu pot atinge performantele noastre in veci...cand vezi ca toata lumea da in Steaua,parca te apuca un sentiment de nervozitate,nush cel putin asa e in cazul meu...campionatul asta pot sa spun(chiar daca nu s-a terminat,dar mai avem sansele noastre ffff mici) ca l-am pierdut datorita jocului foarte prost din tur si a lipsei de curaj si frica din meciul cu patrupedele...dar,fruntea sus,suntem singura echipa din Romania care a facut performanta in LC,iar negroteii din ghiulesti si patrupedele nu vor mai avea prilejul de a visa la o astfel de competitie,s-au dat cu chefereul si asta ai va costa scump...FORTA Steaua,STELIST PANA LA MOARTE SI DINCOLO DE EA :steagcruce:

In momentele grele se formeaza caractere. Atunci de ce nu a fost disponibil site-ul imediat dupa incheierea partidei ?

Cred in titlu,cred in Steaua,in Lacatus.

Ce legatura are intrebarea ta cu titlul? Site-ul avea la un momment dat 1000 de useri. E normal sa mearga foarte greu pentru ca erau cateva mii de clickuri.

Nu obisnuiesc sa critic echipa sau antrenorul, dar cu un sistem de joc de rahat, schimbari de rahat, jucatori plafonati si arbitraj de rahat nu faci treaba. Dar nu arbitrajul ne-a batut, ci jocul la egal si pastrarea in teren a lui Lovin, un jucator ce ar fi rezerva si in divizia b.

Cu Steaua la bine si la greu. Forza Steaua. Mandru ca sunt stelist.

p.s. Miercuri eu voi fi pe stadion. Cati dintre voi veti veni sa sustineti miercuri Steaua?

Edited by Bodanel

acum sunt destul de calm sa comentez acest rezultat...nu sunt suparat pe Steaua..sunt mandru ca sunt stelist dar trebuie as vedem ca arbitrul Tudor a influentat rez...pt ca dak bratu era eliminat nu mai era pasa de gol...si asta nu poate sa o conteste nimeni

desi nu-s admin sau moderator, cred ca site-ul nu a mers pentru ca serverul a fost prea solicitat din cauza ca toti am vrut sa scriem mesaje (inclusiv eu)

Cataline, bravo inca odata...

Cuvintele sunt de prisos, suferinta ne-a coplesit pe toti.

Mandru ca sunt stelist!

rusine !!!! rusine pt mentalitatea asta de roman !!! in conditiile in care Steaua are pretentie de locul 1... nu ar fi trebuit sa inceapa jocul asa. adica sa speculeze un egal sau eventual sa dea un gol pe parcurs ! rusine pentru mentalitate .. stam numai sa speculam, nu jucam fotbal ! pacat ! mare pacat pt ca se poate ... sunt total dezamagita ... rusine...

MIERCURI IN Ghencea

CU MIC CU MARE

SA VADA LUMEA

IUBIREA PENTRU Steaua NU MOARE

Edited by ducusv

Port cu mandrie un tricou cu insemnele Stelei si sunt la fel de mandru de fularul ros-albastru pe care il am la gat.sunt Stelist si niciodata nu voi pleca privirea pentru ca am pierdut..spun "am pierdut" pentru ca in seara asta nu a pierdut doar Steaua..ci si noi..care avem in inima aceasta echipa care ne va oferi satisfactii in continuare.acum se va vedea cu adevarat cine e stelist si cine e stelist doar la Kiev.si a mai pierdut cineva...fotbalul.nu vreau sa ma leg de nesimtitii care conduc echipele sau de personajele care sunt "prieteni" cu arbitri, si cu atat mai putin de arbitrii.noi acum terbuie sa ne vedem de echipa noastra,sa ne impacam cu ideea ca acest titlu e pierdut(chiar daca plang in continuare) si sa speram ca la sezonul viitor nu vor mai fi invidiosi care sa opreasca o echipa sa-si respecte traditia,culorile si palmaresul.sunt MANDRU CA SUNT STELIST si asa voi ramane toata viata.imi cer scuze daca am fost incoerent sau am facut greseli dar nu am cea mai buna stare de spirit.FORZA Steaua..intotdeauna superiori

ador Steaua,o iubesc, dar trebuie sa arate ca merita, trebuie sa demonstreze ca nu cu blaturi se castiga, nu cu blaturi se ajunge pe locul 1. fularultras

Poate unul din cele mai bune articole ale acestui an. Felicitari!

Foarte buna analiza! Ne laudam mereu ca suntem superiori, dar asta nu inseamna sa stim sa si pierdem

Asa e! Cred ca Steaua a fost cea mai buna din campionat per total, la mare lupta cu Rapid. CFR ar fi trebuit sa termine dupa Dinamo

la ce au aratat daca nu era gunoiul generalizat din campionatul nostru. Oricum valoarea se va vedea pana la urma. La toamna ne vom uita cu placere la CFR-Barcelona 0-5 si Barcelona - CFR 12-0 .. si sper ca Steaua sa ajunga in grupe si sa-si demonstreze valoarea si caracterul. Forza Steaua, Forza Lacatus, intotreauna superiori!! :steagcruce:

Pacat ca nu am fost destul de buni sa batem Dinamo + arbitru, dar a fost o cursa de urmarire aproape imposibila.

Pe mine sincer nu a reusit sa ma intareasca articolul. Am fost ataaat de aproape . :-< Adio titlu ! Preferam sa ne bata o echipa de Liga a 2 a decat dinamu ! :|

@IL Soldatino

:::::::::

Sunt 23 de ani de cand iubesc Steaua si am trecut prin zeci de astfel de momente. A fost Milan, a fost PSV Einhoven, Montpelier, au fost PSG sau Boro.

::::::::

Despre asta e vorba...noi am fost la portile raiului atat de des incat nu avem niciun dubiu ca exista, si ca este pentru noi...pentru Borci, Turci, Coposi si sustinatorii lor, nu a mai ramas decat chestia cu "sa moara capra vecinului"...ei habar nu au cum e sa fii deasupra norilor...

dar ceva imi spune ca Steaua va fi si anul asta in grupele Ligii, si ea va fi cea care nu va face Romania de ras...

martea ne vom uita cum CFR-ul e umilit, iar miercurea vom aplauda evolutiile destul de modeste, dar totusi datatoare de sperante, ale Stelei...

Edited by fsoica

Foarte frumos spus, Catalin.

Ma bucur ca am jucat pe teren pentru ca am dat o lectie de morala. Sunt foarte suparat ca am pierdut pentru ca doare tare sa pierzi (aproape) un campionat cu cea mai urata (in ambele sensuri ale cuvantului) echipa din istoria fotbalului.

Exista multi de "daca" in acest meci...si nu veau sa mai comentez asezari in teren, jucatori, arbitraj, strategii. Nu pot sa uit insa un lucru care ma macina. Zambetul lui Dragomir din loja, in spatele oficialilor dinamovisti. Poate ca acest zambet spune tot.

Vom sta drepti si vom merge mai departe. Pentru ca noi am fost suntem si vom fi MEREU CAMPIONI !!!

Si cine stie, poate ca exista miracole...iar miercuri intr-o zi magica spiritul bun al Sevilliei 86 isi va cobori aripa sa blanda asupra Stelei.

Sunt foarte suparat...dar strig Mereu cu Steaua, mereu pentru Steaua !

Edited by Azazello

Blaturile facute de Becali au distrus aceasta echipa.Steaua nu are echipa de Liga Campionilor, nu are nici de amaratul asta de campionat care va fi castigat de niste rebuturi de la CFR.In campionatul asta nu am vazut nimic de la Steaua in afara de niste goluri date din faze fixe, sunt zero ............