Virgil

Transferuri in perioada verii 2008

1,551 posts in this topic

@Bogdan4Steaua,

Nu mai fi mirat de curentul anti-Andrey pentru ca multi stelisti,chiar si aia care sunt anti-Becali, au un spirit de turma si se iau dupa cioban si dupa toate fituicile care creeaza un anume curent la adresa unui jucator.

Chestia asta s-a intamplat cu Elton,Andrey,Thereau etc. Am fost si raman la parerea ca piticul putea fi folosit cu succes in campionat insa in europa poate merita bagat doar pe final pentru ca il luau aia pe sus. A preluat jijel faza cum ca nu face faza defensiva de la Olaroiu,presa a mediatizat-o si suporterul scuipator de seminte a preluat aceasta fraza imbecila. Pai daca este sa o iau asa,nici Dayro,nici Dica, nu fac faza defensiva si totusi ei prind echipa.

Andrey e un portar de mare viitor si mi-a parut foarte rau cand a plecat,ar fi fost o rezerva foarte buna pentru zapata,spre deosebire de vatca si Cernea. Aceeasi chestie cu Elton se aplica si la Andrey. L-a injurat putin Jiji cand a plecat brazilianul si tot cocalarul de rand gandea cam asa "bine i-a facut nea Jiji". Thereau e un atacant care s-a mulat foarte bine pe sistemul Stelei si mie mi s-a parut un atacant de rasa,care nu se remarca la echipa de 2 lei la care este acum pentru ca e o echipa mai slaba decat Steaua,pur si simplu.

Ceea ce e penibil e acest spirit de turma caracteristic multor cocalari care se dau suporteri,fie ei stelisti sau nu. Toti l-au etichetat pe surdu teapa(nu zic ca nu ar fi) dar ei nu vad ca baiatul asta abia a apucat cateva meciuri. Stiti de ce? pentru ca nu putea intra in atac datorita planurilor ciobanului si nu a antrenorului. Nu il apar pe surdu,nu mi se pare un jucator grozav,dar imi e clar ca de multe ori nu a fost bagat in echipa pentru ca nu l-a vrut ciobanul. Luati-o de la mijloc in sus: Neaga a fost bagat pentru ca fuge mult si e dispus sa stea la echipa pentru bani mai putini,Dica e bagat pentru ca trebuie vandut,Nicolita pentru ca....puneti voi un motiv pentru ca eu nu stiu nici unul,iar tripleta Dayro-pepe-mendoza trebuia incercata in retur pentru a vedea cine va fi cumparat si cine nu. Unde sa mai aiba loc surdu? Jiji a declarat ca mai are incredere in el,desi probabil va fi dat la FC Brasov.

Se da constant in fosti jucatori valorosi(sau macar mai buni decat astia de azi) precum tripleta Elton-Thereau-Andrey dar nu vad curente in mass-media sau in randul suporterilor fata de lovininho sau Nicolita. Acestor 2 jucatori li se gaseste scuza ca nu sunt tehnici,ca nu sunt spectaculosi,dar nene eu nu vreau sa dribleze,vreau sa stie sa faca un stop corect si sa stie sa dea o pasa de 3 metri.

Stati sa vedeti ca daca un jucator nou-venit nu o sa convingatoti spectatorii vor sari pe el,mai ales daca in prealabil o sa zica ciobanul o "vorba buna" despre el. Tin minte si acum cati destepti erau pe forum care nu erau convinsi de golanski(cand a zis ciobanul ca o sa il dea) si acum se roaga sa nu plece polonezul. Intre timp vad ca nu nimeni nu se supara ca au plecat rada si mendoza,2 oameni pe care ne puteam baza,dar noi am preferat sa mergem cu alde ionescu si neagoe la drum pentru ca sunt mai ieftini.

In fine,sper sa avem noroc sezonul viitor si sa fie contracandidatele noastre intr-o forma slaba slaba de tot pentru ca dupa cum se contureaza viitorul nostru nu prea sunt mari sperante.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Edited by predatorpulse7

Predator,tare imi e teama ca atat Rapid,cat si Dinamo,se vor intari in aceasta vara!Iar noi vom stagna,daca nu cumva chiar vom regresa...

Edited by DelPiero10

@predatorpulse

Ai dreptate in tot ce spui mai putin cu Andrey.Era slab, 3 goluri cu Otelu, 4 cu Dinamo, 2 cu Rapid, gafa cu Vaslui, gafa cu Bistrita, astea nu sunt intamplari.

Predator,tare imi e teama ca atat Rapid,cat si Dinamo,se vor intari in aceasta vara!Iar noi vom stagna,daca nu cumva chiar vom regresa...

pai pana acuma doar noi si CFR neam intarit si noi am adus cativa jucatori bunicei deci iti garantez ca nu vor face rapidu si Dinamo transferuri mai bune ca ale noastre

pai pana acuma doar noi si CFR neam intarit si noi am adus cativa jucatori bunicei deci iti garantez ca nu vor face rapidu si Dinamo transferuri mai bune ca ale noastre

aahhahahahahahahahahahaahahhaa

asta a fost ce mai tare pe ziua de azi.

Pai mai omule , tu crezi ca Boloni are aceeasi capacitate de gandire ca a ciobanului ? cred ca glumesti.

Boloni nu este prost sa vina la Rapid daca nu i se asigura transferuri de calitate.

Cel putin in primul an, Taher are avant si va investi destui bani. Sub-podarii doresc sa restructureze intreaga echipa.

Dintre Steaua, CFR, Rapid si Dinamo, cred ca doar cainii vor investi mai putin decat noi.

Edited by Bogdan4Steaua

@Bogdan

Mi se pare ca Boloni nu a semnat si nici nu va semna cu Rapid. Asa ca nici ei nu vor face cine stie ce transferuri. Sa nu uitam ca totusi Copos este inca in giulesti si nu il stiu sa investeasca foarte mult.

lol

hai sa transferam in fiecare zi cate un jucator.... numa de dragul de a transfera... aducem 1-2 jucatori de care avem nevoie, nu ne luam la intrecere cu alte echipe ce naiba... avem deja un nucleu valoros, trebuie continuitate ...

o sa vedeti voi ce ravagii o sa facem sezonul viitor, si toti care il contestatau pe Laca sau anumiti jucatori, o sa treaca la pupincurism...

ganditi-va daca returul de abia incheiat era un tur de campionat, cu 10-12 puncte avans fata de urmatoarea clasata.... mamma mia... ce laude curgeau pe aici.

Edited by Joga Bonito

@cristi_mold: Nu Copos va investi, ci Taher. Si investitiile nu sunt neaparat dependente doar de venirea lui Boloni. Copos nu are nici un interes sa il opreasca pe Taher sa investeasca, doar nu da bani din propriul buzunar. Cat despre Boloni, eu unul cred ca vine, la un asa contract.

@Joga Bonito: avem un nucleu valoros, am mai spus-o, dar "de la mijloc in jos". Din punct de vedere ofensiv, suntem nuli. Cum naiba sa defilam in campionat? Cu lotul actual? Degeaba am avut un retur bun din punct de vedere al punctelor obtinute(jocul nu m-a incantat deloc), daca ne-am despartit de principalii artizani ai acestui retur: Mendoza si Pepe.

Gandeste-te la echipa din retur, minus Mendoza si Pepe, care au insemnat in proportie de 70% forta noastra ofensiva. Ba mai mult, s-ar putea sa ramanem fara Goian, Golanski, Radoi si Zapata. Parca nu mai e atat de roz viitorul, nu?

Ma indoiesc ca vom defila in campionat.

Noi nu ar trebui sa transferam doar de dragul de a transfera, ci pentru ca avem o echipa incapabila sa domine Liga 1 si incapabila sa faca fata in UCL.

Punem pariu ca Radoi ramane pe viata la Steaua? Golanski o sa fie rezerva la Euro, deci nu o sa aibe sansa sa se afirme si dupa mizeriile de ziare mondene, nu de sport nu o sa-mi formez pareri niciodata.

Zapata ramane.

Am impresia ca pt Goian nu e nici o oferta. Eventual dupa Euro. Dar la ce aparari infrunta Goe la cornere m-as mira sa o bage in ate.

In legatura cu Pepe, am un feeling ca va ramane alaturi de noi.

Singurele plecari inevitabile sunt ale lui Lovin, Dica, Surdu si Nicolita.

NU avem un nucleu in de la mijloc in sus? Dayro, Sekely, Tiago, Neagoe, Claudiu Ionescu, Ochirosii si experimentatul Neaga? Ce crezi ca asteapta tinerii astia ambitiosi? Un moment de explozie! Insa au nevoie de increderea noastra.

@Joga Bonito

Neago, Claudiu Ionescu si Ochirosii cel mai probabil ca vor juca la Buzau. Si oricum niciunul dintre cei enumerati de tine, nu este acel varf de careu, cel care face legea acolo

Inca nu a inceput perioada de transferuri teoretic. Insa un Sforzini ar fi binevenit. Si am incredere in Adi Ilie ca va aduce acei jucatori utili noua.

O relatie gen Ribery - Luca Toni ar fi dementa in 11-le Stelei.

ahahahahha , joga_bonito , ti-a dat SSK cu firma-n cap =))))))))))))))))

Pai si nici n-o sa fie singurul care v-a pleca. Vor pleca Goian , Dica , Radoi , Zapata...si se cam duce omogenitatea =))

Deci se cam sparge nucleul de care vorbeai . Nasol pentru noi , dar ma bucur pentru ei si sper sa aiba un mediu propice performantei. Iar noi o sa avem performanta cand o zbura porcul !

din pacate Steaua e in negocieri avansate cu FC Porto pt transferul lui Golanski ,ne`am dat foc la valiza singuri,sa nu ne mai plangem in toamna si nici la vara viitoare daca ratam vreun trofeu,vanzandu`i pe Golo,Rada,Mendoza si probabil Dica si Goian si aducandu`i pe Neagoe si Ionescu sa fim seriosi....sa`l ia dracu pe cioban!PLEACA DIN Ghencea!!!

Edited by ultrash

Punem pariu ca Radoi ramane pe viata la Steaua? Golanski o sa fie rezerva la Euro, deci nu o sa aibe sansa sa se afirme si dupa mizeriile de ziare mondene, nu de sport nu o sa-mi formez pareri niciodata.

Zapata ramane.

Am impresia ca pt Goian nu e nici o oferta. Eventual dupa Euro. Dar la ce aparari infrunta Goe la cornere m-as mira sa o bage in ate.

In legatura cu Pepe, am un feeling ca va ramane alaturi de noi.

Singurele plecari inevitabile sunt ale lui Lovin, Dica, Surdu si Nicolita.

NU avem un nucleu in de la mijloc in sus? Dayro, Sekely, Tiago, Neagoe, Claudiu Ionescu, Ochirosii si experimentatul Neaga? Ce crezi ca asteapta tinerii astia ambitiosi? Un moment de explozie! Insa au nevoie de increderea noastra.

Daca Radoi face o figura frumoasa la Euro, va pleca mai mult ca sigur. Poate nu la echipe gen Manchester sau Barcelona, dar cu siguranta undeva in vest. Golanski este aproape sigur ca si transferat. Luam 4 milioane pe el, si vom cumpara "o tanara speranta" la 500.000 euro. Dam un jucator care a confirmat, luam unul ieftin si ne rugam sa confirme. Asta da progres, asta da strategie care sa favorizeze performanta...

Daca Golanski este curtat, Zapata, de departe omul nostru numarul 1, are cu siguranta oferte. Sa vina una avantajoasa, si ii putem spune adio columbianului.

Goe nu trebuie sa marcheze ca sa impresioneze. Trebuie doar sa isi faca bine treaba in aparare. Judecand dupa alcatuirea lotului, ne vom apara la Euro, deci avem sanse sa luam goluri putine. Cu alte cuvinte, daca Goe nu gafeaza, este ca si transferat.

Pepe nu ramane, nu dupa ce a vazut cum a fost tratat. Nici cei de la Independiente nu sunt prosti. Becali a coborat suma la 1 milion special pentru a evita transferul definitiv. De ce sa il pastreze pe Pepe, cu un salariu anual ce depaseste 250.000 euro, cand poate transfera un anonim, caruia sa ii ofere jumatate din suma.

Plecari inevitabile: Surdu, Dica, Lovin si Nicolita?

1. Desi e curtat de Brasov, se pare ca Surdu va fi pastrat la cererea creditorului "expert".

2. Dica nu va fi titular la Euro. In aceste conditii, cel mai probabil ca va lua drumul Rusiei/Ucrainei. Daca suma oferita este mica, Becali il va mai chinui inca un an.

3. Daca pleaca Radoi, Lovin ramane ca si rezerva pentru Ovidiu Petre.

4. In cazul lui Banel, nu inteleg sincer ce echipa ar oferi mai mult de 500.000 euro pentru el. Nici daca as face un filmulet Best Of Banel, nu as avea cu ce sa umplu mai mult de 2-3 minute.

Tu numesti insiruirea de jucatori: Dayro, Sekely, Tiago, Neagoe, Claudiu Ionescu, Ochirosii si Neaga drept nucleu? Nucleul inseamna in primul rand omogenitate si valoare. Dayro a jucat sporadic, Szekeli este bun, dar vedem cum se integreaza, Tiago are de demonstrat, Neagoe si Ionescu vor pleca aproape sigur la Buzau sau vor freca banca, Ochirosii idem. Neaga are valoare, dar nu este agreat de creditor.

Edited by Bogdan4Steaua

OK. Fiecare cu parerile lui. Nu avem cum sa ne convingem unii pe altii. O sa recunosc cu inima dechisa ca Elton, Andrey, Thereau, Mendoza, Rada si Habibou sunt valori in momentul cind o sa-i vad ca joaca bine, timp de citiva ani, la echipe cit de cit cu nume. Deocamdata situatia lor nu-i recomanda pt un transfer la o echipa buna. Elton a fost pus pe liber de arabi. Andrey e la Cruzeiro, o echipa care nu se bate la nimic. El oricum schimba echipa in fiecare an. Thereau e la Charleroi, locul 8. Mendoza e jucatorul lui Metalurg Donetk din 2004, dar nu-si gaseste o echipa care sa-l tina mai mult de un an. Cei de la Metalurg il imprumuta pt a nu mai plati ei salariul. El se plimba si stringe bani, asta e parerea mea. Habibou e tinar si nu se stie ce poate ajunge, dar eu nu-l vad sa ajunga mare fotbalist. Eu cred ca nimeni nu renunta aiurea la jucatori buni, si deocamdata cei de mai sus nu reusesc sa joace mult timp la o echipa. Jucatorii buni stau la o echipa 2-3 ani dupa care pleaca la o echipa de nivel superior.

Rada a ajuns la Steaua datorita indisponibilitatii lui Ghionea si a relatiei Hagi-Popescu. Daca nu era aceasta conjunctura probabil ajungea la Timisoara sau prin Rusia. E foarte, foarte lent. Cei 3 stoperi de la Rapid. Rada, Constantin si Maftei, au jucat citiva ani in cupele europene, dar nimeni nu i-a solicitat. Daca sunt vazuti Jula, Sergiu Radu, Vlad Munteanu, Pit, Patrascu si altii, sigur au fost si cei 3 vazuti. Dar n-au convins pe nimeni ca merita transferati.

Edited by onyx

Daca Dica o sa plece in aceasta vara , eu sunt aproape sigur ca o sa il revedem pe Rica Neaga la forma sa adevarata . Am incredere in Lacatus ca o sa il foloseasca pe postul sau care l-a facut celebru , de al doilea varf , pozitie pe care momentan cei doi ex-pitesteni se cam bat cap in cap .

Problema mare o sa apara daca Golanski pleaca la Porto / Benfica pentru ca o sa revenim la vechea problema cu partea dreapta descoperita . Daca o sa primeasca suma vehiculata in presa , de 4-5 milioane pe polonez consider ca ar fi bine ca jumate din suma respectiva sa se duca spre Ajax pentru a il rascumpara pe Ogararu . Experimentele nereusite din urma cu 2 sezoane de pe partea dreapta a apararii ar trebui sa fie o lectie pentru managementul Stelei , in cazul in care doresc sa aduca vreun jucator strain sau cine stie ce fundas roman umflat de patroni pe acel post . O alta problema ar fi daca Goian pleaca , pentru ca o sa pierdem iar saptamani in cautarea unui alt fundas de meserie .

Despre Zapata cu siguranta nu o sa plece in aceasta vara , pentru ca daca se intampla asta Tatarusanu venea din acest mercatto si nu se astepta sfarsitul sezonului urmator .

Mai avem de adus probabil un mijlocas stanga de meserie ( nu reprofilat ) si vreo 2 atacanti . Daca se asteapta turneul final pentru a se aduce jucatori de acolo , probabil cele vizate sunt echipele mai slabe gen Austria sau Polonia .

Edited by I.N.Money

ahahahahha , joga_bonito , ti-a dat SSK cu firma-n cap =))))))))))))))))

Pai si nici n-o sa fie singurul care v-a pleca. Vor pleca Goian , Dica , Radoi , Zapata...si se cam duce omogenitatea =))

Deci se cam sparge nucleul de care vorbeai . Nasol pentru noi , dar ma bucur pentru ei si sper sa aiba un mediu propice performantei. Iar noi o sa avem performanta cand o zbura porcul !

lol, vrei sa vezi ca nu pleaca Golanski? fabulatiile astea sunt liberi sa le credeti...

Referitor la Golanski, polonezul a declarat ca este adevarat. Sansele ca transferul sa se materializeze sunt foarte mari, in opinia mea. Porto doreste sa il achizitioneze acum pentru ca in cazul in care joaca la Euro si o face bine, pretul creste.

Daca Zapata pleaca, Tatarusanu va fi chemat la prima echipa inca de acum. Nu cred ca bistritenii se vor opune... daca o vor face, 100-200.000 euro in plus si s-a rezolvat si acest aspect.

Daca Dica o sa plece in aceasta vara , eu sunt aproape sigur ca o sa il revedem pe Rica Neaga la forma sa adevarata . Am incredere in Lacatus ca o sa il foloseasca pe postul sau care l-a facut celebru , de al doilea varf , pozitie pe care momentan cei doi ex-pitesteni se cam bat cap in cap .

Problema mare o sa apara daca Golanski pleaca la Porto / Benfica pentru ca o sa revenim la vechea problema cu partea dreapta descoperita . Daca o sa primeasca suma vehiculata in presa , de 4-5 milioane pe polonez consider ca ar fi bine ca jumate din suma respectiva sa se duca spre Ajax pentru a il rascumpara pe Ogararu . Experimentele nereusite din urma cu 2 sezoane de pe partea dreapta a apararii ar trebui sa fie o lectie pentru managementul Stelei , in cazul in care doresc sa aduca vreun jucator strain sau cine stie ce fundas roman umflat de patroni pe acel post . O alta problema ar fi daca Goian pleaca , pentru ca o sa pierdem iar saptamani in cautarea unui alt fundas de meserie .

Despre Zapata cu siguranta nu o sa plece in aceasta vara , pentru ca daca se intampla asta Tatarusanu venea din acest mercatto si nu se astepta sfarsitul sezonului urmator .

Mai avem de adus probabil un mijlocas stanga de meserie ( nu reprofilat ) si vreo 2 atacanti . Daca se asteapta turneul final pentru a se aduce jucatori de acolo , probabil cele vizate sunt echipele mai slabe gen Austria sau Polonia .

Polonia ? daca pe Golansky care e printre cei mai slabi cotati se ofera 4 milioane imagineazati cat se cere pe ceilalti, iar austricii sunt la fel de scumpi ca romanii chiar daca sunt mai slabi.

@racky

Bine , nu putem aduce jucatori gen Linz sau Fabianski din echipele de mai sus , insa jucatori cum sunt Golanski in Liga poloneza cred ca mai sunt destui .

Polonezul a venit pe o suma mica , sub 1 milion de euro si randamentul sau a fost foarte bun . Daca tot suntem un club ce nu dam sume mari pe straini , ci pe jucatori umflati de mass media din Liga 1 ar trebui sa mai aruncam un ochi in lotul Poloniei unde sunt si jucatori de acelasi nivel cu Pawel care joaca la echipe neinsemnate din respectiva tara .

Referitor la Golanski, polonezul a declarat ca este adevarat. Sansele ca transferul sa se materializeze sunt foarte mari, in opinia mea. Porto doreste sa il achizitioneze acum pentru ca in cazul in care joaca la Euro si o face bine, pretul creste.

Daca Zapata pleaca, Tatarusanu va fi chemat la prima echipa inca de acum. Nu cred ca bistritenii se vor opune... daca o vor face, 100-200.000 euro in plus si s-a rezolvat si acest aspect.

Bogdan, ai vazut tu pe Golanski zicand live la TV ca e adevarat sau ai citit in prosport? :rolleyes:

@racky

Bine , nu putem aduce jucatori gen Linz sau Fabianski din echipele de mai sus , insa jucatori cum sunt Golanski in Liga poloneza cred ca mai sunt destui .

Polonezul a venit pe o suma mica , sub 1 milion de euro si randamentul sau a fost foarte bun . Daca tot suntem un club ce nu dam sume mari pe straini , ci pe jucatori umflati de mass media din Liga 1 ar trebui sa mai aruncam un ochi in lotul Poloniei unde sunt si jucatori de acelasi nivel cu Pawel care joaca la echipe neinsemnate din respectiva tara .

jucatori buni se gasesc peste tot, dar e nevoie de organizare si scouteri buni.... arunca o privire la selectionata coastei de fildes ...