Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Victorie, chin si suferinta

54 posts in this topic

Steaua continua sa fenteze fotbalul si a fost cat pe ce sa fie pedepsita. Nu poti emite pretentii pentru titlul de campioana cu un astfel de joc. De Champions League nu mai pomenesc. Desi am castigat nu pot sa ma declar foarte fericit mai ales ca urmatoarea partida va presupune o confruntare cu Dinamo in deplasare. Unde mai pui ca Golansky si Plesan nu vor juca, iar Dica este incert. Daca ma gandesc si la suferinta lui Radoi si Lovin cred ca sunt motive serioase de ingrijorare. Si daca ar fi doar atat, la aceste ingrediente adaugandu-se o evolutie stearsa, neomogena a ros albastrilor cu un joc dezorganizat.

Imi este foarte greu sa inteleg modul in care Lacatus a gandit acest meci si la fel de dificil imi este sa inteleg prestatia unor fotbalisti platiti regeste pentru Liga I. Pur si simplu nu pot accepta zecile de mingi pierdute, verticalizarea aproximativa si pasele gresite, desi toate calculele ne indicau faptul ca era nevoie doar de o victorie. Daca in prima repriza favoritii nostri au reusit sa puna presiune pe adversari fara a avea ocazii clare de gol, in cea de-a doua repriza jocul ros albastrilor a fost dezorganizat. Mai mult, craiovenii au avut doua situatii incredibile de a marca si doar Zapata si norocul ne-au salvat de la un dezastru. Apoi, singurul moment de inspiratie al lui Lacatus ne-a salvat pentru ca Dayro Moreno a marcat un gol mare cat un campionat. O bila alba si pentru Nicolita in acest caz, in fapt autorul unei centrari perfecte.

Desi la televizor s-a spus ca a fost ofsside la primul gol stelist, inclin sa cred ca asistentul a avut dreptate. Pe ce ma bazez (sper sa nu ma insel). Este adevarat ca in momentul in care Ovidiu Petre a trimis mingea spre poarta Craiovei, atacantul Moreno se afla in pozitie de offside, dar mingea a venit de la un adversar in partea a doua a fazei. Astfel (banuiesc ca) asistentul a judecat ca Ovidiu Petre a sutat la poarta in prima faza (se poate observa si pe reluare ca asa este), Pepe neaflandu-se pe cadrul portii, iar in cea de-a doua, asa cum am specificat si mai inainte, mingea venit de la adversar.

Una peste alta, o victorie muncita, norocoasa. Soarta acestui campionat se va juca in etapa viitoare, un moment extrem de dificil pentru Steaua. Asta daca nu cumva Dacia Mioveni ne va furniza o supriza placuta in aceasta seara.

Zapata = 6

Golanski = 6,5

Goian = 6

Neaga = 6

Nesu = 5

Lovin = 5

Radoi = 8

Ov. Petre = 6,5

Mendoza = 6

Plesan = 6

P. Moreno = 6,5

Baciu = 7 (pentru fidelitate fata de Steaua, pentru modestie si disciplina, pentru un joc exact, pentru siguranta)

Dayro Moreno = 8

Pentru mine e clar. Trebuie sa luam titlul si Lacatus sa ne lase. Aceiasi victorie norocoasa, joc mizerabil, scimbari derutante si greseli de arbitraj. Zapata trebuia eliminat pentru lovire nu Golanski.

Corect,Zapata a lovit,golanski doar a incercat sa ii desparta.Ne asteapta cel mai greu meci din campionat,sper sa trecem cu bine de el si sa fim matematic campioni.

Iar o sa spumege franarii si presa ca "am castigat cu arbitrii".

Zapata a lovit si Golanski a incercat sa aplaneze conflictul....sper ca aceeasi comisie care a anulat cartonase rosii sezonul asta se se autosesizeze si acum...

Tare mi-e frica..parca vad ca nu numai ca Golanski nu va fi iertat, ci mai mult il vor suspenda si pe Zapata...nu m-ar mira :wall:

Edited by MoWeed

Steaua ar juca foarte bine daca adversarii ei nu ar miza pe antijoc. Craiova a faultat la orice incercare a Stelei de a construi. Nu i se poate imputa Stelei ca nu joaca. Nu a avut cu cine. Daca Stiinta ar fi iesit la joc ar fi luat cel putin 3 goluri.

Victoria nu a fost una norocoasa, ci una muncita, meritata, pentru care baietii merita felicitari. Cu aceasta victorie se pare ca titlul de campioana nu va parasi Bucurestiul.

Pai cum ai vrea sa jucam Cataline,daca tactica ,primul 11 si schimbarile sunt facute de Jiji Becali?

Imi pare rau de Laca,dar e marioneta la fel ca Olaroiu.Stiam demult asta,dar am incercat sa ma mint singur,sperand ca ma insel...

Steaua joaca asa anost cam de un an si ceva,de cand Jiji a inceput sa se implice in alcatuirea echipei,cu largul concurs a lui Oli.

Lui Jiji nu-i place spectacolul,a spus-o de nenumarate ori,lui ii place doar sa castige.Indiferent cum.La masa verde, la ciupeala,la nimereala ,la noroc...

Nu o sa vedem joc placut ochiului in Ghencea pana nu pleaca gibonul de aici!

Asta este, ne ducem crucea mai departe,nu ne putem lupta cu omul asta al cavernelor...

Steaua ar juca foarte bine daca adversarii ei nu ar miza pe antijoc. Craiova a faultat la orice incercare a Stelei de a construi. Nu i se poate imputa Stelei ca nu joaca. Nu a avut cu cine. Daca Stiinta ar fi iesit la joc ar fi luat cel putin 3 goluri.

Victoria nu a fost una norocoasa, ci una muncita, meritata, pentru care baietii merita felicitari. Cu aceasta victorie se pare ca titlul de campioana nu va parasi Bucurestiul.

Cred ca si eu am scris ca a "fost muncita". PLecand de aici consider ca acest argument nu ar trebui folosit atunci cand contraargumentezi pentru ca suntem pe aceeasi linie. In rest, fiecare cu parerea lui. Sa dea Domnul ca eu sa fiu acela care se inseala si sa batem in Stefan cel Mare :)

Edited by Il Soldatino

Da' ce plm trebuia sa jucam ca sa fii tu multumit, omule? Cum putea sa joace Steaua in conditiile in care prazarii aia faceau mii de faulturi, intrerupand toate actiunile care puteau fi periculoase? Totusi am controlat tactic aproape tot meciul, am dominat o echipa buna sustinuta de un public oltean, deci cretin si salbatic; uita-te si tu pe rezultatele meciurilor directe si vezi de cate ori am castigat la Craiova, mai ales in conditiile in care meciul avea caracter decisiv. sunt de acord ca jocul nostru n-a fost extraordinar, dar nici asa slab pe cat ti se pare tie, iar acum tot ceea ce conteaza sunt rezultatele. Nu vad in posturile tale si-ale altor smiorcaiti de serviciu nici un pic de bucurie legata de faptul ca Steaua noastra a castigat si e la 2 pasi de un titlu; nu e asta de mii de ori mai important decat faptul ca n-am jucat din pase scurte si pe sus, ai n-ai mingea tragi la poarta?

Edited by zob79

Da' ce plm trebuia sa jucam ca sa fii tu multumit, omule? Cum putea sa joace Steaua in conditiile in care prazarii aia faceau mii de faulturi, intrerupand toate actiunile care puteau fi periculoase? Totusi am controlat tactic aproape tot meciul, am dominat o echipa buna sustinuta de un public oltean, deci cretin si salbatic; uita-te si tu pe rezultatele meciurilor directe si vezi de cate ori am castigat la Craiova, mai ales in conditiile in care meciul avea caracter decisiv. sunt de acord ca jocul nostru n-a fost extraordinar, dar nici asa slab pe cat ti se pare tie, iar acum tot ceea ce conteaza sunt rezultatele. Nu vad in posturile tale si-ale altor smiorcaiti de serviciu nici un pic de bucurie legata de faptul ca Steaua noastra a castigat si e la 2 pasi de un titlu; nu e asta de mii de ori mai important decat faptul ca n-am jucat din pase scurte si pe sus, ai n-ai mingea tragi la poarta?

Prietene, eu nu am facut decat sa expun ceea ce gandesc. Ai putea sa o faci si tu fara acel "plm". Daca Steaua ar fi pierdut astazi eu nu as fi aruncat cu pietre si probabil ca rolurile ar fi fost inversate. Personal aleg sa fiu exigent atunci cand este bine ca sa nu fac inmormantare atunci cand este rau (vezi nenumaratele situatii in care Steaua a pierdut si eu am ales sa nu arunc cu pietre). Eu zic ca asa procedeaza cei care au caracter. Noroc

Edited by Il Soldatino

Prietene, eu nu am facut decat sa expun ceea ce gandesc. Ai putea sa o faci si tu fara acel "plm". Daca Steaua ar fi pierdut astazi eu nu as fi aruncat cu pietre si probabil ca rolurile au fost inversate. Personal aleg sa fiu exigent atunci cand este bine ca sa nu fac inmormantare atunci cand este rau. Eu zic ca asa procedeaza cei care au caracter. Noroc

Ca sa ai caracter trebuie mai intai niscaiva creier, altfel cum sa ai caracter daca nu-ti explici corect cum functioneaza lumea?

Ai raspuns ceva total pe langa subiect; eu te-am intrebat concret CUM ai fi vrut tu sa joace Steaua un meci de importanta capitala? calare pe ei? inghesuindu-i in 6m?

Corect Catalin!

Nici eu nu inteleg dezorganizarea din jocul Stelei! Incerc sa-mi dau seama ce anume le cere Marius, incerc sa ma conving ca este ANTRENOR.

Indiferent daca luam titlul sau nu, a trecut un intreg retur iar eu nu am reusit sa ma lamuresc.Au fost victorii legate(10!) dar nu am avut parte de nici un meci-spectacol. Nici unul care sa ma unga pe inima...

Legat de meciul de la Craiova...am avut mare noroc! Cu Zapata, cu bara, cu faptul ca o repriza oltenii au fost foarte retinuti si timorati. Gol din offside (reactivat), dupa mai multe executii ratate!

Eh! Dar sunt ai nostri! Azi s-a vazut ca au vrut sa joace, au alergat s-au zbatut...dar pe mine personal nu m-au convins!

Sa speram ca o sa prindem meciul ala bun in groapa!

Forzza Steaua!

Pe Nicolita dc nu l-ai notat Cataline?

A centrat exact la faza golului lui Dayro. In plus de asta a mai avut 3-4 incursiuni si per asamblu a prestat un joc bun. Daca e sa fim obiectivi, sa fim pana la capat.

Un eventual semiesec al CFR-ului ne aduce titlul in proportie de 80%.

Mandru ca sunt stelist!

Alaturi de Laca!

Nu vad in posturile tale si-ale altor smiorcaiti de serviciu nici un pic de bucurie legata de faptul ca Steaua noastra a castigat si e la 2 pasi de un titlu; nu e asta de mii de ori mai important decat faptul ca n-am jucat din pase scurte si pe sus, ai n-ai mingea tragi la poarta?

O bucurie exaltata este specifica mizeriilor alea din groapa, nu noua. Numai infectii aia se pot bucura isteric ca ne bat in min 92, dupa un joc mizerabil cu 2 oameni in plus (vezi meciul din campionatul trecut). Trebuie sa avem decenta fata de competitori si sa nu facem o sarbatoare dintr-o victorie greoaie si ajutata. Daca eram javre acum ai fi vazut titluri tembele gen ''i-am unilit''...ce rusine pentru rivali si alte comentarii abracadabrante!

eu te-am intrebat concret CUM ai fi vrut tu sa joace Steaua un meci de importanta capitala? calare pe ei? inghesuindu-i in 6m?

Inteleg ce spui. Doar ca pe parcursul acestui campionat nu am vazut Steaua niciodata calarind adversarii in careul de 6m. Si au fost destule momente cand trebuia sa o facem: de exemplu cu Poli etapa trecuta dupa ce ne-a egalat Bucur. Sau acum in min 80 cand nu mai aveai nimic de pierdut...

foarte pertinent articol Catalin! acelasi lucru il sesizam si eu pe forum (vezi topicul "Sa fim campioni cand vom merita") insa am fost luat tare si pe sus ca nu sunt stelist etc etc etc...cu jocul asta nu putem emite pretentii europene,cu jocul asta nu ajungem nicaieri!Paste fericit tuturor stelistilor!

Steaua nu a facut un meci mare dar nici unul foarte prost.Prazarii in afara de bara aia n-au avut nimic pe cand Steaua a pus presiune si am avut cateva faza periculoase.

Steaua are un potential mult mai mare decat a aratat pana acum ,dar ceva nu merge.Sper sa se imbunatateasca relatiile de joc si sa catigam ai lejer,fara emotii.

Mai avem un meci si gata ,suntem campioni

forzateaua

am jucat frumos cu timishoara si cu ce ne-am ales?

altfel, reluarea din spatele portii a fost cea mai relevanta.. cel care a lovit mingea (credeam ca fost Dayro, a fost Ov Petre?) nu a avut nici o intentie sa paseze, ci sa traga direct pe poarta... aparatorul craiovei a deviat mingea si astfel l-a scos din offside pe Pepe.. meciul nu avea cum sa fie spectaculos la cata tensiune a fost... s-a vazut ca suntem crispati, bine ca am invins, asta e tot ce ma intereseaza acum..

Dacia Mioveni continua sa fenteze fotbalul si era sa fie pedepsita. Imi este foarte greu sa inteleg modul in care Cartu a gandit acest meci si la fel de dificil imi este sa inteleg prestatia unor fotbalisti platiti regeste pentru Liga I. Pur si simplu nu pot accepta zecile de mingi pierdute, verticalizarea aproximativa si pasele gresite.

Mioveni a facut egal cu echipa acarilor si franarilor din Cluj si sintem aproape campioni. In ciuda comentariilor unor esteti dezamagiti, pentru mine va fi cel mai frumos titlu.

dacia mioveni - CFR : 0-0 !!!

Putem sa facem egal in groapa!

Frumos ar fi sa-i punem cu botul pe labe in groapa lor murdara si sa-i trimitem pe toti pe drumul ratatului de haldan.

Despre morti numai de bine. Oricine ar fi ei.

Moderator

Edited by Virgil

Dacã nu pierdeam puncte acasã cu Cimișoara acum eram practic campioni... dar cine știe ce s-ar fi întîmplat la Craiova sau Mioveni dacã bãteam fruncea României.

dacia mioveni - CFR : 0-0 !!!

Putem sa facem egal in groapa!

Tocmai asta ma sperie pe mine,ca vom juca la egal si vom avea surprize!...

Mai bine ar fi sa jucam la victorie,si atunci e bun si egalul.

Totusi,avem forta sa-i batem pe maidanezi,sper sa o facem...

Si sper sa jucam corect si sa-i batem si pe Buzau in ultima etapa, chiar daca asta ii va trimite in B...

Ar fi culmea prostiei in ultima etapa sa-i ajutam si sa fim depunctati...

De la Jiji ma astept la orice!

Va intreb pe toti, poate fi ceva mai frumos(pe scena interna, desigur) decat sa castigi titlul pe terenul maidanezilor, castrandu-i in meci decisiv, in anul in care patrupezii sarbatoreau centenarul lor mizer?

Edited by zob79

nu ma intereseaza ce se spune in legatura cu maniera de joc a baietilor-oricum in prima repriza oltenii n-au miscat in front-important e ca ne apropiem de castigarea campionatului.eu nu pot insa sa uit ce a spus nea imi prin iarna,inainte de transferuri,ca Steaua nu mai joaca nimic de vreo doi ani.cu siguranta insa ca daca vom gastiga campionatul ,la care avem din nou sanse reale,se vor aduce jucatori care vor limpezi jocul.

Poate eu m-am uitat la alt meci, dar Steaua a jucat bine acest meci.Au dominat clar si-au creat ocazii...asta in conditiile in care s-a vazut ce intrari criminale au avut oltenii.S-a jucat la rezultat. Daca nu castiga sau facea egal o omorati...daca a batut vad ca o umititi si va alaturati corului de casandre:Buzaran, Stiucan, etc!Nu ma pentru abtine sa nu va zic "Rusine"!!!

Sign in to follow this  
Followers 0