George Stan

Nu Lasa Banii Tai Sa Ajunga La Dinamo!

57 postări în acest topic

p2s.jpg

Iata cum poti face asta:

Pasul I.

A. dacã aveți numai venituri din salarii

Completați declarația 230 (punctele A și B) și atașați Fișa fiscalã primitã de la angajator

(declarația 230 se poate descãrca aici )

B. dacã aveți venituri din alte surse (convenții civile, cedarea folosinței bunurilor etc.)

Completați declarația 200 , punctul III.2

(declarația 200 se poate descãrca aici )

Suma viratã din impozit destinatã organizației noastre nu trebuie menționatã, ea fiind calculatã automat de cãtre autoritãțile financiare.

Iata datele AISS pe care trebuie sa le completati:

Nume entitate non-profit: Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti Cod de identificare fiscalã al entitãții nonprofit: 20904262

Cont bancar (IBAN): RO89 BRDE 410S V851 5821 4100

Pasul II

Trimiteți declarația completatã la Administrația Financiarã localã pânã la data de 15 mai 2008 prin poștã sau depuneți-o personal.

Retineti: nu este o donatie din salariul dumneavoastra, este o cota parte, 2%, din impozitul pe care oricum il plateati catre stat si care, fara voia dumneavoastra, putea ajunge catre clubul Ministerului de Interne

Ce se intampla cu banii?

E foarte firesc sa te intrebi ce face Asociatia cu aceste fonduri pe care le solicita. Raspunsul este simplu: ii foloseste in aceleasi scopuri in care isi foloseste fondurile, scopuri din care au aparut realizari precum: deplasarea la praga pentru 100 de suporteri, umplerea tribunei II cu 2000 de steaguri la meciul cu Dinamo, sarbatorirea la Preoteasa a 60 de ani de Stelism. Evident toate acestea costa bani, chiar foarte multi, de aceea pentru realizarea oricarui proiect asemanator este nevoie de finantare.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca suntem in plina campanie electorala: Hillary face campanie murdara in SUA, PD-ul pregateste una la Cluj, insa la o campanie murdara din partea AISS nu m-am asteptat, sincer. Alta era imaginea pe care mi-am format-o la inceput, insa, treptat apar si dezamagirile.

Inteleg ca este nevoie de finantare, insa cu o campanie de publicitate ridicola nu veti obtine nimic.

“ Daca tu nu decizi directia banilor tai, acestia vor ajunge la Dinamo”.

Exact la Dinamo vor ajunge acei 2%, vor ocoli sanatatea, vor ocoli cultura, vor ocoli mediul, vor ocoli Armata si fix la Dinamo vor fi virati,nu?

A cunoaste prevederea 2%, nu atrage imediat dorinta de a redirectiona, trebuie sa convingeti ca meritati voi efortul. Prezentati un raport ,un program, ceva, din care sa rezulte proiectele derulate si cele viitoare si nu cautati calea facila, lovind in “adversar”. Hai sa speculam ura fata de Dinamo, hai sa ne folosim de numele "Dinamo" in favoarea noastra, caci noi nu putem sa ne sustinem cauza. Sa vina banu', da-o incolo de moralitate. Mesajele agresive pot avea impact cel mult in interiorul Asociatiei.

Lucrati si la credibilitatea asociatiei, pentru ca exista o infinitate de optiuni ( servicii sociale, sanatate, fundatii culturale,educatie si cercetare) mult mai credibile, care intr-adevar fac ceva cu banii aceea. Redirectionez spre "Salvati copiii" stiu ca am ajutat un copil bolnav, virez spre clubul speologilor, stiu ca am finantat excursii educative etc. .... redirectionez pentru AISS pentru ce? Doar pentru ca se apeleaza la constiinta mea de stelist?

Imi pare rau pentru cei care au conceput campania aceasta, initiativa e buna (redirectionarea catre AISS), insa publicitatea, din punctul meu de vedere, lasa de dorit.

Editat de dee

Partajează acest post

Link spre post

@dee ce ai facut ma ? ai sponsorizat ce ?

unde ajung cei 2% ??? esti sigur ca ajung la cultura , spitale si alte locatii

unde ar fi fost normal ? :)))))))))))))))))))))))))))))))

eu nu prea cred , iar faza ca ajung la Dinamu e doar zic eu sa incurajeze omu sa faca

treaba asta pentru Steaua!

Daca tu zici ca banii ajung unde ai spus , vezi ca e greva prin nush ce spital , oamenii

nu au mai luat banii de 4 luni si o rup pe spaga ca altfel ar muri de foame , in timp

de la Iasi unii angajati de la primarie iau prime de 800 de lei ;)

Vezi ca sigur banii de care vorbeai ajung in buzunarul unui demnitar da sigur te-ai obisnuit

cu asta :)

Partajează acest post

Link spre post
@dee ce ai facut ma ? ai sponsorizat ce ?

da, anul trecut am redirectionat cei 2% spre un ONG ( nu-i dau numele sa nu se interpreteze ca fac publicitate, oricum, e o asociatie care sponsorizeaza spitalele cu aparaturi medicale), deci, stiu sigur unde au ajuns si ce vor sa faca cu ei. Tocmai asta e ideea, nu-i dai la stat, pentru ca nu sti in ce scop vor fi folositi, alegand sa faci in schimb un act de caritate. In anuntul de mai sus, nu s-a mentionat absolut deloc pentru ce sa finatezi AISS, n-au mentionat ce vor sa faca, ce si-au propus, deci, e ca si cum i-ai dona la Stat, nu cunosti finalitatea. Iti ramane palida consolare ca , vezi doamne, nu vor ajunge la Dinamo.

p.s cunosc destul de bine situatia din sanatate, 2 membri din familie sunt implicati ;)

Editat de dee

Partajează acest post

Link spre post

@dee

Metzzz cam are dreptate in privinta asta.

Mai bine-i redirectionez eu de buna voie catre AISS decat sa-ti trimita statul roman acolo unde vrea "muschii lui"

M-am saturat sa decida "statul" pentru mine...mai da-i in natzia masii de ordinari.

Partajează acest post

Link spre post

@Fane

eu m-am referit la altceva, la deontologie. Atragerea de fonduri e indiscutabil o activitate importanta in cadrul Asociatiei, care ar trebui insa sa se conformeze anumitor principii etice , ce reglementeaza relatia dintre cele doua parti: finantatori si organizatia non-profit.

In fine, importanta va fi concluzia pe care o veti trage in 16 mai. Bafta!

Partajează acest post

Link spre post

@dee

Printul nu ataca pe nimeni, spune doar un adevar: daca nu alegi unde se duc cei 2% din impozitul pe venit, acestia se vor duce in sacul statului - acest sac are mai multe gauri, una dintre ele fiind clubul Dinamo ( lucru dovedit cu acte si declaratii ale celor din minister ) . Ai dreptate, banii se duc si in alte parti, dar daca sunt mai putini bani se vor duce mai putini bani in toate partile, inclusiv clubul Dinamo. Noi nu mintim cu nimic, nu atacam pe nimeni, doar informam.

Partajează acest post

Link spre post
virez spre clubul speologilor, stiu ca am finantat excursii educative

Poftim?! Ce?! Cum?! Excursii educative?!

Dac-ai sti tu ce fac speologii cu banii astia... Numa' jeepane, vile, terenuri intra-vilane, concedii prin Mexic, etc.

Si-un amarat ca mine care le-a virat aia 2% si le mai da si cate 20 de litri de motorina pe luna/vara ca sa se poata misca cu microbuzul ala al lor vechi de 25 de ani sau cate 60.000 ca sa-si poate cumpara hamsii sta si saliveaza.

Editat de axl

Partajează acest post

Link spre post

@dee

Din cate stiu eu, acum catva timp, cand echipa cutu-cutu-ham-ham se pregatea sa joace in CL, s-a pus problema ca fosta groapa de gunoi a orasului nu poate gazdui meciuri de CL.

Ministrul de Interne de la acel moment, dl. Vasile Blaga a declarat ca va finanta din banii Ministerului de Interne, cu 3 milioane de euro, stadionul construit in fosta groapa de gunoi, pentru a putea sa obtina de la UEFA dreptul de a gazdui meciuri de CL.

ASADAR, CEEA CE SPUN BAIETII ARE LOGICA.

Se poate intampla ca banii platiti de mine ca impozit sa ajunga sa finanteze stadionul puricosilor.

Inca ceva:

Pe atunci dl. Vasile Blaga oferea "modesta" suma de 3 milioane de euro cainilor raiosi.

Ce sa-i faci, era la Ministerul de Interne, si politistii au nevoie si ei de salarii mari, nu le poti rupe painea de la gura, ca iti sar in cap!

Dar acum dl. Vasile Blaga candideaza la Primaria Generala!

Aici sunt bani multi frate!

Si toti pot fi furati usor!

Asfaltari de sanchi pe strazi perfect asfaltate (vezi B-dul Ana Ipatescu), borduri in stare perfecta schimbate asa de chichirez, lucrari date "prietenilor" si "clientilor".

Aici sunt bani, bani multi, foarte multi!

Vreau sa stiu si eu cate zeci de miloane de euro va da dl. Vasile Blaga clubului dinamu Bucuresti, odata ales Primar General?

Zece milioane de euro?

Douazeci de milioane de euro?

O suta?

Tradare sa fie, daca asa o cer interesele partidului, dar sa stim si noi!

Partajează acest post

Link spre post

o luam si altfel daca vreti :)

Nu as avea nimic impotriva daca din acei bani s-ar face un stadion , nu conteaza al carei

echipe , atat timp cat stiu ca banii aia nu se duc la vrun demnitar care vrea sa isi

faca si el vro 15 vile, sa isi faca vacantzele prin Hawai si sa isi ia 31232 de mercedesuri :)

dar dupa cum toata lumea stie , aceste lucruri nu se intampla niciodata . Pai Blaga cum dreq

poate sa minta ca doar 3milioane de euro se strang din acei 2% ?? pai si restu ???

in felul asta am avea si noi macar stadioane daca nu si echipe...cand jucam in Europa

macar nu ne facem de ras ca nu avem stadioane si jucam in mocirla ....dar asta nu

se va intampla prea curand la noi!

Partajează acest post

Link spre post

Ultimul meu post pe tema asta, caci vad ca au aparut neintelegeri. Eu sunt pentru redirectionarea celor 2% catre ONG-uri , n-am spus sa ramana banii statului, in nici un caz. Nu ma intelegeti gresit, sunt pro AISS, sunt constienta ca pentru activitatile lor au nevoie de finantare serioasa, doar am subliniat ca aceasta campania de strangere a fondurilor mie mi se pare “urat” conceputa. Mi s-ar fi parut normal sa se spuna de ce sa finantezi AISS si nu informatii referitoare la Dinamo. In loc de "ajutati-ne", e folosit sloganul "nu-i ajutati pe ceilalti" :)

probabil n-am inteles eu viziunea ... de fapt, am inteles-o, insa nu o impartasesc.

Editat de dee

Partajează acest post

Link spre post
probabil n-am inteles eu viziunea ...

Most likely.

Sunt 2 grupuri tinta carora ne adresam. Pe de o parte, 1).este vorba de o campanie (un print) de awareness, care sa constientizeze acei oameni care NU stiu de posibilitatea donarii de 2% din impozitul pe venitul global catre un ONG. Alegerea in cazul acelor oameni, majoritari de altfel, este intre a lasa acei bani la indemana statului, care sa ii foloseasca in destinatii precum Dinamo, sau a-i dona unui ONG - in acest caz AISS. Mesajul nu e de a intinde mana "ajutati-ne", ci de a face constiente persoanele din grupul tinta asupra posibilelor destinatii datorate inactivitatii lor "daca nu faceti nimic, banii pot ajunge exact la cei pe care ii uram cel mai mult"

Pe de alta parte, 2), campania se adreseaza - secundar - si celor care stiu de posibilitatea donarii celor 2% - de exemplu, tu. Daca acele persoane ar fi vrut sa directioneze acei 2% spre noi, fiind la curent - nu ma indoiesc - cu realizarile noastre si cu necesitatea financiare pe care le avem, ar fi facut-o si fara un print in care sa ne preamarim realizarile. Stiti de ce suntem in stare, stiti ce am facut, daca vreti sa ne ajutati o puteti face oricand.

Oricum, acesta nu este un topic in care as vrea sa discutam cat de eficace este campania noastra si cum cred unii ca ar trebui sa facem, ci este un topic de intrebari si raspunsuri - si as prefera sa-l pastram asa.

Editat de andyro

Partajează acest post

Link spre post
Sunt 2 grupuri tinta carora ne adresam. Pe de o parte, 1).este vorba de o campanie (un print) de awareness, care sa constientizeze acei oameni care NU stiu de posibilitatea donarii de 2% din impozitul pe venitul global catre un ONG. Alegerea in cazul acelor oameni, majoritari de altfel, este intre a lasa acei bani la indemana statului, care sa ii foloseasca in destinatii precum Dinamo, sau a-i dona unui ONG - in acest caz AISS.

Pe de alta parte, 2), campania se adreseaza - secundar - si celor care stiu de posibilitatea donarii celor 2% - de exemplu, tu. Daca acele persoane ar fi vrut sa directioneze acei 2% spre noi, fiind la curent - nu ma indoiesc - cu realizarile noastre si cu necesitatea financiare pe care le avem, ar fi facut-o si fara un print in care sa ne preamarim realizarile. Stiti de ce suntem in stare, stiti ce am facut, daca vreti sa ne ajutati o puteti face oricand.

Corect.

Eu stiam de posibilitatea de a dona 2% din impozitul pe venitul global care un ONG, insa nu am constientizat niciodata ca pot directiona aceasta suma catre AISS (din cauza... stress, probleme, etc.).

Este foarte bine ca s-a popularizat faptul ca putem face asta.

Partajează acest post

Link spre post

vedeti daca Dinamo e clubul politiei daca si Steaua mai era clubul armatei acum poate ne veneau noua 2% de la altii si nu dadeam noi

Partajează acest post

Link spre post

Beneficiul consta in actiunile organizate de AISS, actiuni finantate si cu acesti bani.

Partajează acest post

Link spre post

Da, bineinteles. Oricine poate redirectiona acest 2% catre AISS.

Multumim anticipat

Partajează acest post

Link spre post

si dak nu am salar??? ce fac??? :rolleyes:

si dak sunt membru AISS beneficiez de ceva???

ID: cristy_dica10

Partajează acest post

Link spre post

Cristi, te asteptam cu placere la intalnirea de la Cluj de miercuri 30 aprilie daca doresti sa afli mai multe detalii despre AISS.

Partajează acest post

Link spre post

eu azi am completat declaratia.

am atasat fisa fiscala si asta a fost.

din calculele mele, aprox 73 ron vor ajunge in conturile AISS de pe urma celor 2% de la mine.

nu e mult dar e ceva....

Partajează acest post

Link spre post

Daca mi-am schimbat jobul in decursul anului trecut, imi trebuie doua fise fiscale?

Am completat declaratia, mi-am luat fisa de la actualul loc de munca, nu e cine stie ce vreo 90 RON, dar nu am decat juma' de an :(. Ar fi mai mult daca as avea si cealalta jumatate de an.

Insa din partea cealalta slabe sanse sa-mi mai iau vreo fisa, singura mea intrebare daca o accepta pe asta asa cum e?

Partajează acest post

Link spre post

@jon

teoretic poti depune si fara fisa fiscala. Daca n-ai cum sa faci rost de ea, depune asa, ca se apropie termenul limita.In momentul in care ei introduc CNP-ul ar trebui sa li se genereze automat toate informatiile:situatia financiara, fisele fiscale, impozitul virat si cat reprezinta 2%.

Partajează acest post

Link spre post

azi am depus eu+2 prieteni aceste declaratii de venit..

din calcule , se pare ca am redirectionat circa 120..130 ron catre AISS...

bafta!

Partajează acest post

Link spre post

salut

banii veniti din redirectionarea celor 2% care s-a facut anul trecut pe vremea asta au intrat?

si daca da, in ce luna?

si ce suma?

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum