1on

Laurentiu Reghecampf

128 posts in this topic

Parerea mea e ca laurentiu reghecampf nu are nici macar un merit la Steaua,nu are un trecut stralucit.A migrat de la Snagov la Craiova apoi la Bistrita si a revenit la snagov..

Succesul Stelei dupa parerea mea este datorat incercarilor de-a lungul anilor de a aduce echipa intr-un format cat mai bun,schimband in ultimii 5 ani jucatori peste jucatori. Un fundaj si un atacant ar fi minunat. Cred ca Reghe e acolo doar sa-i impace pe toti si nu are alt rol....oricum tot becali taie si spanzura acolo.Ah da si cred ca Tanase ar face bine sa mai lucreze la directie ca intentie are(prea curajos in atac)

Sa se inteleaga o treaba: indiferent de ce imixtiune incearca ciobanul, indiferent ca antrenorul este carpa sau nu, ca stie sa antreneze sau nu, Becali nu are absolut niciun merit la eventualele succese ale echipei. Desi il condamn pe Reghe ca a acceptat sa lucreze cu Becali, desi a spus inainte cu doua saptamani ca el nu ar lucra in asemenea conditii, totusi e de admirat ca a rezistat pana acum.

Edited by ebonyc

Vă intrebati ce manincă si ce beau Pintilii, Bourceanu, Tanase sau Mihai Costea? Tot ce manincă si ce beau Schweinsteiger, Reus sau Goetze!

Axioma numarul 1. Steaua arată altfel decit ceilalti.

Axioma numarul 2. Steaua arată aproape la fel ca si ceilalti.

Nu este nici o greseala doar că trebuie să explicam ceva. Ceilalti din primul enunț sunt echipele de la noi. Ceilalti din enuntul secund sunt echipele din fotbalul mare. În special echipele de top din Germania.

24 de meciuri in 3 luni si jumatate. O medie de aproape 7 meciuri in fiecare luna program comparabil cu al unei formatii importante din Europa. Vorbim despre Steaua, care dictează in campionatul intern si a evadat in grupa din Europa League. Neobisnuită cu un ritm infernal sustinut prin rezultate devastatoare pentru adversari, lumea a inceput să vorbeasca Lumea, adică ceilalti ai nostri, abia asteaptă să vorbeasca Să birfeasca să iși pună intrebari. Cea mai la indemină: ce iau acesti baieti? Ce jar manincă ei, ce beau de ajung să alerge de trei ori cit ceilalti si cam la fel cu ceilalti? Ce potiuni magice ingurgitează Mihai Costea si Tanase, care fac si faza a doua, si faza a treia, de-ar exista, si nu se mai accidentează neam? Întrebari rautacioase ale unor oameni rosi de invidie? Sau intrebari ce si le-ar pune orice persoană careia ii place să gindească liber?

Steaua reghecampfiană editie 2012 a investit in cîțiva jucatori importanti si intr-un sistem nou de pregatire fizica 300.000 de euro in utilarea unei sali de antrenament. Alti bani in cooptarea preparatorului german Thomas Neubert, suspectat de ceilalti a fi replica teutonă a doctorilor Ferrari sau Fuentes. Steaua mai scoate din buznar pe sezon 100.000 de euro pentru vitamine si stimulente nutritive. Practic, tot ce au la dispozitie Borussia Dortmund, Bayern sau Schalke ne este accesibil acum si noua spun stelistii cu legitimă mindrie. Prin comparatie, celelalte cluburi de la noi nu cheltuiesc mai mult de 15.000-20.000 de euro pentru vitaminizare si suplimente nutritive. De unde si siguranta rece a tinarului tehnician stelist, care i-a promis patronului un avans de 15 puncte față de urmaritoare la finalul turului de campionat. Aceeasi atitudine de gide care stie că ghilotina functionează fară greseală inaintea partidelor capitale. Cu Stuttgart, cu Molde, cu Dinamo. Acesta nu este optimism, ci credinta unui om care se bazează pe ceva imposibil de anihilat.

Avem datele, cum le interpretam? Oricum le-am interpreta, va rezulta că sintem ori rosi de invidie, ori la un nivel inferior de intelegere a fenomenului. Totusi. Nu poti să nu observi că la Steaua s-a intimplat ceva care a schimbat esential tabloul. Au aparut personaje noi, din altă cultură fotbalistica avem alt fundal. Jucatorii manifestă prospetime, pasează in regim de viteza Sfirsitul meciurilor ii gaseste reconfortati, ca după un jogging prin Herastrau. Accidentarile provocate de leziuni musculare au ajuns o amintire. Baietii lui Reghe si Thomas nu numai că iși sufocă fizic adversarul, indiferent că el este roman sau norvegian, dar se dovedesc si mai lucizi, pe toată durata partidei. sunt lucruri care se antrenează si lucruri care se ingurgiteaza Steaua le are pe toate.

Suporterii traiului ecologic se simt lezati. Suporterii-suporteri, ai Stelei, evident, se simt mindri de noua lor echipa Pragmaticii sustin insă ceva foarte interesant. Este bine că avem si noi o echipă cu acces la metodele si substantele celorlalti. Vorbim despre ceilalti din Europa, nu despre ceilalti ai nostri. Atit timp cit folosesc metode si substante care nu provoacă alarma in laboratoarele antidoping, nu este nici o problema Mai zic ei, pragmaticii, să renunțăm la ipocrizie si să nu ne mai vaitam. Nu te poti bate cu ceilalti dacă nu iei ce iau si ei, in conditiile in care oricum ne sunt superiori prin fotbalistii pe care iși permit să-i cumpere. Dar te poti lupta cu ei atunci cind un fotbalist de-ai tai cîștigă 3 kilograme de masă musculară in 4 luni? Nu astept un raspuns, astept finalul turului, cind Steaua va fi la macar 15 puncte de rivale.

Cristian Geambasu

Frumos, cam siripos ce-i drept, dar in mare adevarat. Steaua din 2012 arata in repriza a 2-a ca Bute in runda a 12-a cu Grachev.

Reghecampf anunță că vrea să cîștige si ultimele 5 etape care se vor juca in 2012, să depășească 50 de puncte după 20 de etape si să aibă un avans imens față de a doua clasată inainte de Craciun.

- Domnule Reghecampf, din tribună a parut usor acest meci, v-ati fi asteptat să fie asa?

- Mă ridic si plec dacă mai puneti astfel de intrebari.

- Bun, dar n-a fost un meci usor?

- Ne-am usurat noi misiunea pentru că am reusit să marcam foarte repede si nu unul, ci două goluri. Am facut un meci foarte bun, chiar dacă am ratat foarte multe ocazii, si acesta e un lucru care mă preocupa trebuie să lucram mai mult deoarece o echipă ca Steaua trebuie să inscrie de mai multe ori.

- De ce v-ati temut cel mai mult la acest meci?

- O să vi să pară că bravez, insă chiar mi-a fost frica Știti de ce? Pentru că nu stiam cit de repede ne putem reface după o deplasare extrem de dificilă in Norvegia. A fost un drum lung, acolo am dat peste o vreme friguroasa dar uite că jucatorii au dat dovadă de mare caracter. Bravo lor!

- Se poate spune că dominati autoritar acest campionat?

- Noi dovedim pe teren si in clasament acest lucru, de spus o puteti spune dumnevoastra cei din presa

- Ce vă doriti de la ultimele meciuri din 2012 in campionat?

- Mai sunt incă două etape din tur, plus cele 3 din retur. Deci mai vreau incă 15 puncte, să depășim bariera celor 50 de puncte după 20 de etape si să avem un avans de 15 puncte față de locul 2. Asta imi doresc.

"3-4-3 va ramine un sistem de baza l-am experimentat la Molde deoarece nu am dorit să risc in campionat, titlul fiind principalul nostru obiectiv" (Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua)

Ce meciuri mai are Steaua in 2012 in Liga 1

CS Severin (acasă)

FC Brasov (deplasare)

Chiajna (deplasare)

Astra (acasă)

U Cluj (deplasare)

gsp

Eu unul recunosc ca nu ma asteptam ca Reghe sa reuseasca la Steaua, sa fie la echipa acum, dar si pe primul loc confortabil.

Desi inca am unele dubii cu privire la calitatile lui, ma gandesc ca poate e echipa intr-o forma deosebita (de aia sunt curios ce va fi dupa pauza de iarna), ca o fi "de vina" si preparatorul neamt, e posibil insa ca toti factorii astia coroborati sa fi dus la jocul actual...

Despre relatia cu loja nu vreau sa spun mai multe, dar ni s-a confirmat inca o data ca nu poti sa antrenezi Steaua acum daca nu accepti aceasta subordonare. Si Reghe pare sa fie baiat destept, sa stie cum sa gestioneze situatia.

Edited by red&blue_boy

"Eu stiam ce inseamnă Steaua, pentru că am jucat aici. Dacă stiam că nu am un lot foarte puternic, puteam să merg in altă parte. Am langă mine un om care este foarte pasionat si a investit multi bani, aveam un staff foarte bun, stiam astfel că vou avea succes. Pe mine m-a interesat foarte mult să formez un grup, pentru că stiam exact ce valoare au acesti jucatori. Am lucrat foarte mult, am avut multe sedinte după fiecare antrenament in care vorbeam cu jucatorii. Eu trebuia doar să formez un grup.

Eu le spun in continuare jucatorilor că incă n-am realizat nimic, mai avem de muncit. Primul lucru pe care trebuie să-l realizam este să luam titlul. După ce vom lua matematic titlul, vom putea vorbi mai multe. Atunci cand am spus că jucatorii trebuie să aibă foarte multă grijă cum se manifestă si că trebuie să pregatim si infrangerea, m-am referit la faptul că trebuie să ramanem cu picioarele pe pamant.

Eu consider că Steaua este pe primul loc si este la diferență atat de mare pentru că suntem pregatiti din toate punctele de vedere. Pe mine nu mă interesează să depindem de locul 2 sau 3, pe mine mă interesează ce facem noi. Trebuie să tratam fiecare joc foarte serios si să câștigam fiecare meci. Pană acum, jucatorii au inteles ce le-am spus.

În niciun caz noi nu dam atâția bani pe medicamente, noi avem un contract de sponsorizare cu o firmă din Germania care ne aduce doar niste bauturi, pe care jucatorii le iau inainte de antrenamente. La Steaua nu se iau medicamente cu pumnul, sunt doar niste sucuri pe care le iau si jucatorii de la Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau Hannover.

În momentul in care un jucator are o ofertă avantajoasă pentru club, iar patronul este de acord cu ea, putem să-l vindem. În momentul cand vine o ofertă de 10-15 milioane de euro, n-ai cum să mai controlezi aceste lucruri, este pacat să lasi un jucator să ajungă la un club ca AC Milan. Ă‚sta este cursul vietii, nimeni nu este de neinlocuit. Dar eu am vorbit cu patronul si dumnealui m-a asigurat că nu va vinde jucatori, pentru că iși doreste să construiască o echipă foarte puternica Noi vrem să ne calificam in grupele Champions League si, eventual să ajungem in primavara Ligii."

Nu pe tine trebuie sa te convinga, ci pe nen'tu Jjiji. :P

De cind Reghe a preluat echipa, jucatorii beneficiază fix de aceeasi vitaminizare si suplimente nutritive care există la echipele de top din Bundesliga, gen Dortmund, Bayern sau Schalke.

24 de meciuri in 3 luni si jumatate, adică o medie de aproape 7 meciuri in fiecare luna lucru ce rivalizează cu programul unei formatii de top din Europa. În ciuda acestui ritm infernal, Steaua domină autoritar atit campionatul intern, cit si in grupa din Europa League.

Care-i secretul vitalității si prospetimii pe care roș-albastrii le arată la fiecare meci? Pe lingă metodele inedite de pregatire aduse de noul preparator fizic, Thomas Neubert, inclusiv celebrele aparate TRX, inovatie americană si adusă in Germania de Klinsmann acum 10 ani, Steaua a mai adoptat ceva din Bundesliga.

"Sintem la ani-lumină distanță de ce era inainte"

E vorba despre vitaminele si suplimentele nutritive pe care fotbalistii le iau incepind din luna iunie, atunci cind a inceput perioada de pregatire. "Nu doar că s-a schimbat față de ce era pină atunci, dar acum sintem la ani-lumină distanță față de ce era inainte. Aici e marea schimbare si dacă jucatorii arată atit de bine fizic si se refac atit de bine e si datorită acestor lucruri", a dezvaluit un sef din Ghencea.

"Practic, tot ce au la dispozitie Dortmund, Bayern Munchen, Schalke, Leverkusen si toate fortele din Germania există si la Steaua. Cum apare ceva nou in domeniu acesta la Borussia si la Bayern, cum e imediat adus si la noi. Nu e absolut nici o diferență intre ce suplimente iau Goetze, Ribery sau Huntelaar si ce iau Tanase, Chipciu ori Bourceanu", au mai adaugat stelistii.

Costă peste 100.000 euro pe an

Și bugetul alocat pentru aceste lucruri s-a marit substantial. Surse din club sustin că suma ce se va cheltui pe un sezon e de peste 100.000 de euro, in conditiile in care celelalte cluburi nu investesc mai mult de 15.000-20.000 de pe an.

În plus, Reghecampf a reusit să-l convingă pe Ciobanul să aloce in jur de 300.000 de euro pentru construirea unei sali speciale lingă terenul de antrenament, după un model dezvoltat tot in Germania si pe care il foloseste inclusiv Real Madrid, sală in care să se imbunatățeasca prin exercitii nemaiintilnite in Romania, potentialul fizic al fotbalistilor.

A dezvaluit secretul de la Stuttgart

Reghecampf n-a facut niciodată caz de faptul că a schimbat cu 180 de grade modul in care jucatorii sunt vitaminizati, insă a dezvaluit, in mod indirect, că Steaua e la nivelul echipelor din Bundesliga. A facut-o inaintea meciului de la Stuttgart: "Vom da peste o trupă foarte tare si extrem de bine pregatită fizic, dar la acest capitol nu trebuie să ne simtim inferiori. Și baietii nostri sunt pregatiti tot de un preparator fizic din Germania".

Nemtii fac senzatie in Europa

Steaua a preluat modelul german de vitaminizare, iar echipele din Bundesliga sunt un exemplu in acest sezon al cupelor continentale. Marti, miercuri si joi seara in Champions League si Europa League, cele 7 echipe nemtesti n-au pierdut nici un meci si au marcat impreună nu mai putin de 20 goluri. Cinci dintre ele sunt pe primul loc, iar două sinte deja calificate in primavara

Prospetimea trupei lui Reghecampf e o performanță si mai mare atunci cind se face o comparatie cu celelalte echipe din Liga 1 care, desi au jucat mult mai putine jocuri, sunt la mare distanță de Steaua. De exemplu, formatia din Ghencea a disputat cu 20 la sută mai multe partide decit Dinamo, care se află la 13 puncte in spatele roș-albastrilor.

"La Steaua, antrenamente ca ale sprinterilor"

Un fost fotbalist al roș-albastrilor, Nana Falemi, a vazut pe viu, timp de citeva zile, cum lucrează Reghecampf la sedintele de pregatire si a ramas uimit. "E incredibil ce se lucrează! 75 la sută din ce am vazut seamană cu un antrenament al sprinterilor, gen Usain Bolt. Nimeni in Romania nu lucrează asa ceva, Reghe e singurul, iar rezultatele se vad", a dezvaluit Falemi.

"Reghe, să nu-ți iei lumea in cap acum!"

Patronul Stelei a dezvaluit dialogul pe care l-a avut cu Reghecampf zilele trecute si in care s-a discutat pe marginea viitorului antrenorului. "I-am zis «bai Reghe, să nu incepi la vară să faci figuri si să-ți iei lumea in cap, să vrei să pleci de la Steaua!». Știti ce mi-a zis? «Stati linistit, nu voi pleca niciodată de la Steaua, ramin aici să cîștig trofee si să fac performanță", a declarat Becali la GSP TV.

"În vara cind Ciobanul m-a ofertat, i-am spus, stiind care-i nivelul din Romania si ce am reusit să fac cu Chiajna, unde am avut doar jucatori no-name, că vom avea 15 puncte avans față de locul 2 la finalul anului 2012, deci sintem in grafic" (Laurentiu Reghecampf, antrenor Steaua)

79% din punctele puse in joc in Liga 1 si in grupa Europa League au fost luate de Steaua, adică 45 din totalul de 57, echipa suferind o singură infringere, 1-3 la Vaslui

25 la sută din toate golurile marcate de Steaua in acest sezon, adică 12 din 49, au fost inscrise după minutul 75, lucru reusit inclusiv in meciuri extrem de dificile: cu Stuttgart, Rapid, Copenhaga, CFR, Dinamo

1. 9 jucatori la echipa natională

Imediat după meciul cu CFR, Piturcă a anuntat că a chemat nu mai putin de 9 jucatori pentru "dubla" cu Turcia si Olanda. Acest lucru este o premieră pentru o echipă din Romania după 1989. În 1988, de la Steaua erau chemati la lot 10 jucatori. Acum, Piti i-a selectionat pe Tatarusanu, Chiriches Gardos Latovlevici, Bourceanu, Pintilii, Chipciu, Adi Popa si Tanase.

2. Locul 1 Liga 1, locul 1 Europa

O altă performanță pentru ultimii ani e faptul că Steaua rezistă pe prima pozitie 4 etape la rind. Acest lucru nu s-a mai intimplat din finalul sezonului 2005-2006, atunci cind s-a si cîștigat ultimul titlu de campioana Mai mult, este pentru prima oară in istoria clubului cind Steaua e, in acelasi timp, pe primul loc si in Liga 1, si in grupa europeana

3. Peste 20.000 de spectatori pe meci

Steaua a disputat pe teren propriu in actualul campionat 6 meciuri, la care a adunat peste 130.000 de spectatori. Media reusită e de 21.800 de spectatori pe meci, una fară precedent in ultimii 20 de ani, chiar si atunci cind, la jumatatea anilor '90, Steaua reusea să cîștige 6 titluri consecutive.

4. Record de puncte după 11 etape

Steaua are o linie de clasament fabuloasă: 11 meciuri, 9 victorii, un egal si o infringere. Totalul de 28 de puncte este un alt maximum realizat de Reghecampf si elevii sai. De cind s-a introdus regula cu 3 puncte la un succes, adică din 1994-1995, nu există un alt inceput de campionat mai bun. Mai mult decit atit, stelistii au strins deja 28 de puncte după 11 etape, cu unul mai putin decit anul trecut in tot turul!

5. Medie de peste 2 goluri marcate

Roș-albastrii au marcat nu mai putin de 24 de goluri in cele 11 etape scurse pină acum, ceea ce inseamnă o medie de peste două goluri inscrise pe meci. Nici chiar in sezonul in care Steaua a cîștigat titlul cu Protasov si Olaroiu pe bancă stelistii n-au avut o astfel de medie!

100% e procentajul de puncte cîștigate de Steaua pe teren propriu in actualul campionat, avind 18 puncte in 6 meciuri si un golaveraj de 13-2

gsp

gsp

Conform liga1.ro Steaua :

- are 8 victorii din 8 meciuri acasa, golaveraj 20-3. Deci 2.5 goluri marcate/meci.

- are o medie a spectatorilor de 24.632 pe meci, urmata , pe locul 2, de Petrolul cu o medie de 11.042 pe meci.

- ocupa primele 3 pozitii in topul meciurilor cu cel mai mare numar de spectatori (49.112 vs. dinamu , 45.803 vs CFR , 42.876 cRapid)

Edited by iNsTiGaToR

Inseamna ca Tanase si-a luat suplimentele alea aiurea de cade fizic in fiecare meci jucat.

Inseamna ca Tanase si-a luat suplimentele alea aiurea de cade fizic in fiecare meci jucat.

Tanase e cazut fizic de 3 ani , de cand a venit la Steaua.

"Pentru noi a fost foarte greu, pentru că ne-am dorit mult să cîștigam. Nu vreau să spun multe astazi, voi vorbi intr-o conferință după ultima etapa Vă spun ceva, eu fac echipa, dacă am facut experimente, am facut-o cu acordul tuturor. Probabil am facut prea multe puncte si nu stiu ce mai caut eu aici.

sunt dezamagit pentru ca indiferent de avans, la echipă trebuie să existe disciplină si o ierarhie. Nu e vorba despre un conflict cu patronul, dar mă deranjează niste lucruri despre care voi vorbi cu el. Avem nevoie de ordine si disciplina Chiar dacă am discutat, nu trebuia să anunte numele celor care vor pleca, pentru că mai avem o etapă de jucat".

steag_cruce_invers.gifnici acum cand suntem pe primul loc nu ne mai oprim cu certurile....pai in cazul asta avem o problema fratilor ...scuze ...dar suntem dusi cu pluta.Ori cineva are interese sa ne faca se certam intre noi???....cred ca da fular-campionii dinamu e praf.....rapid e ca in reclama cu puiu zboara,zboara,si pe pamant numai coboara....CFR merge precum caile ferate romane....iar noi suntem chiar pe primul loc in campionat,am terminat grupa pe primul loc in UEFA,,,jucam in primavara ...ce mai vreti ???????aaaaaa de Jiji pentru mine Jiji e nul ...eu propun sa ne bucuram de momentul asta si sa savuram pentru ca am mai facutoooo de mult timp....pentru gigica avem timp sa ne certam si sa il injuram cat vrem

@GRYG

Da,ai dreptate,sunt rezultate atat in campionat cat si in UEFA,rivala de-o viata este praf,rapidul a ramas fara pene,iar de CFR ce sa mai spunem(10 puncte in UCL?).

Sa ne bucuram,insa nu este drept fata de noi sa fim numiti suporteri de rezultat chiar daca multi nu am mai fi pe aici,sau pe stadion,in lipsa rezultatelor.

Nu am inteles niciodata de ce suntem numiti suporteri de rezultat,nu inteleg si basta!

clau ai si tu dreptate si multi de aici au ...dar atata timp cat noi suporterii nu avem o unitate in ceea ce facem nu vom avea castig de cauza niciodata...galeriile sunt deszbinate...sunt conduse de oameni cu interese personale si multe altele .....singurul lucru bun sunt aceste rezultate pe care eu le savurez din plin mai ales in fata spurcatilor si a ciorilor..ei nu au cu ce sa ma atace decat cu momentele in care gigica face gafe si scoate perle

"Pentru noi a fost foarte greu, pentru că ne-am dorit mult să cîștigam. Nu vreau să spun multe astazi, voi vorbi intr-o conferință după ultima etapa Vă spun ceva, eu fac echipa, dacă am facut experimente, am facut-o cu acordul tuturor. Probabil am facut prea multe puncte si nu stiu ce mai caut eu aici.

sunt dezamagit pentru ca indiferent de avans, la echipă trebuie să existe disciplină si o ierarhie. Nu e vorba despre un conflict cu patronul, dar mă deranjează niste lucruri despre care voi vorbi cu el. Avem nevoie de ordine si disciplina Chiar dacă am discutat, nu trebuia să anunte numele celor care vor pleca, pentru că mai avem o etapă de jucat".

"Nu există nici un fel de scandal. Eu doar am spus că trebuia să pregatim ultima etapă inainte să anunțăm cine pleaca Acum pot să confirm insa pentru că 90% ultima etapă nu se va mai juca. Pot să vă confirm că e foarte adevarat ce a zis domnul Becali.

Sintem foarte uniti si luam deciziile impreuna Asa cum au decurs lucrurile pină acum, asa vor merge si in continuare. Nu există problema ca eu să mă cert cu cineva sau să vorbesc cu patronul prin declaratii la televizor. Eu voi avea intotdeauna ultimul cuvint de spus la echipa Mă consult cu oamenii cu care lucrez, dar am ultimul cuvint".

Normal ca are ultimul cuvant de spus. Sefu' ii zice:"Baga-l pe dodel pe stanga, pac-pac!" si reggae:"Da, sa traiti!".

Deci, practic a spus un adevar !

Oricum, a facut'o el mai mereu! Mereu are treaba cu jucatorii si ceea ce ii "darama" psihic e ca ii ataca in presa . dupa cum s-a spus mai e o etapa de jucat , dupa ar trebui luate deciziile

"E usor să lucrezi cu Ciobanul, mai ales dacă ai rezultate. Probabil că inainte au existat discutii contradictorii sau jucatori impusi pentru că nici nu existau rezultate. În momentul in care mi s-ar intampla asta, ar insemna că eu nu mai am ce cauta la Steaua".

Jucatorii la care s-a renuntat in perioada lui Reghecampf

Gabriel Machado 200.000 euro -

Andrei Dumitraș 500.000 euro Ceahlaul

Novak Martinovic 800.000 euro Pandurii

Geraldo Alves 850.000 euro Petrolul

Florin Costea 500.000 euro -

Andrei Pavel 125.000 euro Ceahlaul

Mihai Raduț 1.300.000 euro Pandurii

Eric Bicfalvi 1.400.000 euro Volyn Lutk

Valentin Iliev 600.000 euro Volyn Lutk

Ovidiu Dananae 500.000 euro -

Leandro Tatu 900.000 euro -

În locul celor plecati, Laurentiu Reghecampf a participat la aducerea (sau pastrarea) la echipa patronată de Ciobanul a nu mai putin de nouă fotbalisti. Dintre acestia Lucasz Szukala, Adi Popa, Mihai Pintilii si Daniel Georgievski au devenit titulari la echipa fiind parte importantă a strategiei cu care Steaua vrea să atace titlul in acest sezon. Reusita strategiei lui Reghecampf este cu atat mai mare cu cat cei nouă au in acest moment o cotă de piață mult peste cea a celor 11 plecati, adică 10.550.000 de euro.

Jucatorii care au fost adusi (sau cumparati definitiv) in perioada lui Reghecampf

Lucasz Szukala 1.400.000 euro Petrolul

Gabriel Iancu 1.000.000 euro Viitorul Constanta

Adrian Popa 1.300.000 euro Concordia Chiajna

Mihai Pintilii 2.200.000 euro Pandurii

Stefan Nikolic 1.100.000 euro Poli Timisoara

Adi Rocha 1.000.000 euro Concordia Chiajna

Daniel Georgievski 1.600.000 euro HNK Sibenik

Doru Bratu 450.000 euro Concordia Chiajna

Lucian Filip 500.000 euro Concordia Chiajna

Laurentiu Reghecampf a anuntat că vrea un fundaș dreapta la echipă pină la reunire, dar asta nu s-a intimplat. La conferinta de presă de ieri s-a declarat totusi multumit de lot si a oferit două solutii surpriză pentru inlocuirea lui Georgievski: "Nu avem probleme pe dreapta, pot juca acolo Pirvulescu sau Lupu".

Totusi, specialistii nu sunt de acord cu solutiile lui Reghe, iar Anghel Iordanescu l-a atacat dur in emisiunea Fotbal Club: "Reghecampf nu se pricepe la fotbal. Cum să vrea să-l folosească pe Pirvulescu in banda dreapta Merge să faci asta cu Metaloglobus, dar nu cu Ajax. Un fundaș trebuie să aibă calități de aparator, dar să si atace.

Chipciu este o solutie mai potrivita dar nici el nu poate fi folosit acolo o perioadă lunga Reghecampf trebuie să insiste la deputatul Ciobanul pentru un fundaș dreapta. Sper că asta cu Pirvulescu a fost o glumă".

gsp