fcsteaua.ro

Suntem stelisti!

42 posts in this topic

Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa aud afirmatia "Tu nu esti stelist!". Nu neaparat adresata mie si continuata uneori cu diverse expresii ca "stelist adevarat", "suporter becali","samantar", etc., expresii care vin sa intareasca convingerea despre atasamentul, sau lipsa acestuia, fata de Steaua

Intotdeauna, in orice situatie, exista cineva care crede ca este superior celorlalti, ca dragostea lui pentru echipa este mai puternica si mai intensa decat in cazul altora. Acesti oameni nu realizeaza faptul ca suntem diferiti, atat ca modalitate (si capacitate) de a gandi, cat si ca modalitati de exprimare a sentimentelor. Marea greseala este ca acesti suporteri cred ca detin adevarul absolut, iar cei diferiti de ei le sunt automat si indubitabil inferiori.

Ei bine nu e asa. La fel cum in limba romana sintagma "mai superior" este pleonasm, tot asa si "mai stelist" este o mare greseala. E drept, n-am auzit pana acum pe nimeni sa spuna ca e "mai stelist" ca un altul, dar sunt sigur ca multi gandesc asta. Suporterii din peluze sunt "mai stelisti" decat cei de la tribune, suporterii din Bucuresti sunt "mai stelisti" decat cei din provincie, suporterii nostalgici, care iubesc Steaua din trecut, sunt "mai stelisti" decat cei care simpatizeaza si echipa de acum.

Nu putem accepta faptul ca suntem diferiti, ca sunt oameni care chiar nu se simt bine exteriorizandu-se, ca sunt oameni cu alt mod de a gandi. Din pacate, pe acesti oameni ne grabim sa-i catalogam ca "suporteri de conjuctura", "ne-stelisti" si altele.

Acum vreau sa-mi spuneti si mie, cei care sunteti "mai stelisti", stiti voi ce simt eu pentru Steaua? Ce e in sufletul meu, de ce iubesc acesta echipa? Sau puteti face aceste lucruri in cazul altor oameni? Aveti cumva un catalog cu caracteristicile obligatorii ale unui suporter Steaua? Exista un manual unde sa citim despre "cum sa devenim stelisti?"

Traim vremuri ciudate, vremuri in care atacul la adresa Stelei si a suporterilor ei este ultima moda in presa de la noi (si nu doar in presa). Dar iata, si in acesta perioada, sunt unii care se grabesc sa-i catalogheze pe ceilalti, tocmai acum, cand logica ne spune sa strangem randurile si sa fim alaturi de clubul drag.

As vrea sa intelegeti ca suntem stelisti cu totii, unii mai patimasi ca altii, unii mai expresivi si mai exuberanti, altii dimpotriva, dar nimeni nu poate contesta ca dragostea pentru Steaua este cea care ne uneste pe toti. Acum e momentul sa le dam peste nas tuturor, nu pentru atacuri si ierarhizari care nu-si au rostul.

Numai bine stelistilor de pretutindeni.

Ma inclin in fata voastra,

Marius

Nu e vorba de nicio superioritate mai flacaule. :) E vorba de felul cum vorbesc unii care spun ca sunt Stelisti, la adresa Stelei. Si consider ca e firesc sa ma intreb daca e ceva in neregula, sa banuiesc ca sunt motive sa ma indoiesc de calitatea lui de suporter al acestei echipe. Un stelist adevarat nu are voie nici doua secunde sa gandeasca urat despre echipa cu care tine, darmite sa mai si vorbeasca. Are in schimb dreptul sa fie suparat atunci cand jocul nu merge, cand victoria nu vine. Are dreptul sa-si puna intrebari, sa astepte raspunsuri, sa ofere solutii, dar niciodata sa nu se considere mai presus de altii.

Desi sunt Stelist de un anumit numar de ani, nu m-am gandit niciodata ca asta conteaza in relatia cu Stelistii mai tineri. Dimpotriva, ma consider mandru ca suporterii Stelei se perpetueaza. Ca au motive sa faca acest lucru.

Ii mai aud pe unii ca fac caz ca ei sunt de nu stiu cati ani la peluza, ca fac deplasari, ca sunt mai cu mot decat altii. Merita respectul nostru pentru ceea ce fac, suntem mandri de ei, dar nu cred ca ar trebui sa faca prea mult caz de ceea ce fac. Pentru ca nu- i pune nimeni, o fac de placere, din dragoste pentru Steaua si din mandria de a fi Stelist.

As vrea sa intelegeti ca suntem stelisti cu totii, unii mai patimasi ca altii, unii mai expresivi si mai exuberanti, altii dimpotriva, dar nimeni nu poate contesta ca dragostea pentru Steaua este cea care ne uneste pe toti. Acum e momentul sa le dam peste nas tuturor, nu pentru atacuri si ierarhizari care nu-si au rostul.

Bine spus...Dragostea pentru Steaua ne uneste pe toti.

Trebuie sa fim uniti in gandire si actiune,sa nu lasam dusmanii sa ne calce in picioare si sa bage zazania intre noi si cei pe care-i iubim!...

De cand cu campania asta anti-Steaua,parca am devenit mai solidar cu oamenii de la Steaua pe care nu-i prea vedeam inainte cu ochi buni,si ma refer aici in primul rand la Argaseala,pe care il apreciez acum pentru ca da dovada de tact si nu intra in polemici inutile cu toti frustratii...La fel si Adi,care ma enerva teribil pentru felul cum se afisa in relatia cu ciobanul,dar cred ca incepe sa faca o treaba buna.

Numai de cioban nu o sa imi schimb niciodata parerea,indiferent de performantele viitoare ale Stelei!

In mare parte sunt de acord cu virgil.Sunt cativa de pe acest forum care nu rateaza nici o sansa sa critice ceva despre echipa noastra.ba cai blat ca ba nu stiu ce si tot asa.Eu sunt de parere ca daca ai fi stelist cu adevarat in inima ta nici nu trebuie sa te gandesti la asa ceva.cat despre jocul echipei sau alte lucruri pe care lea expus virgil eu sunt de parere ca uneori aceste lucruri nu trebuie spuse pentru ca dauneaza echipei.Cum a spus si Lacatus sau alti oameni din echipa Steaua nu sar supara ca echipa sa castige toate meciurile cu 1-0 fara spectacol pana la final.eu cred ca la sfarsit ati sari in sus de bucurie ca am castigat campionatul si una alta.

sa va mai spus ceva am avut 3 ani magnifici in europa cu semifinale cu 3 primaveri consecurive in europa mai trebuie sa mai stagnam putin exemplu ar fi Barcelona care in campinat e dezastru dupa ce a castigat Liga Campionilor. sau alt exemplu e realul care nu trece de optimi in Liga de vreo 3-4 ani.asta ar trebui sa ne dea de gandit.

Intodeauana la bine si la rau suntem Stelisti ===> de asta ar trebui sa fim mandri.Intotdeauna superiori.

Nu sunt deloc de acord. Asta e cea mai mare idiotenie, ca toti suntem la fel de stelisti, romani, exact ca tampenia politically corect ca toti oamenii suntem egali.

Bai fratilor, de ce aveti o problema sa recunoasteti ca altii sunt mai stelisti ca voi? Da, altii sunt mai stelisti ca mine!. Sunt cei care insotesc echipa peste tot, sunt cei care o fac pe banii lor, sunt cei care sacrifica munca, scoala, familie pentru Steaua, precum si cei care promoveaza stelismul pe net, prin AISS, etc. Cum sa-mi permit eu sa spun ca iubesc echipa la fel ca ei? Este o lipsa de respect pentru eforturile depuse de acei baieti.

Da, unii sunt mai stelisti ca altii! Asa cum unii romani sunt mai romani ca altii! Nimic mai simplu si faptele vorbesc pentru oricine in parte. Nu cred in ideea de stelist care nu vine la meciuri, sau care vine si nu ia atitudine.

Exact ca iubirea pentro o femeie. daca o iubesti faci totul sa fi langa ea, nu ii compui versuri pe net, si nici n-o admiri in poze. Te duci dupa ea pana la capatul lumii. Faptele vorbesc!

Orice iubire fara fapte este moarta!

Inteleg ca nu toti simtim la fel si toti ajutam intr-un fel sau altul echipa: altii cu netul, altii cu prezenta, altii de la tribuna, altii din celalalt colt de tara prin fidelitatea fata de culori, altii ca angajati ai clubului.

Dar pentru ca altii (galeria) face orice sa fie alaturi de echipa, consider ca pe stadion numai ea are voie sa ''vorbeasca'', indiferent ca protesteaza, injura un jucator, sau tace si trebuie respectat intru totul actiunile ei pe stadion.

Toate discutiile apar atunci cand exista un conflict de idei legat de: ce atitudine trebuie luata in anumite cazuri, sa protestam, sau sa incurajam?

Eu nu am auzit pe cineva sa invoce deplasarile cu echipa atunci cand se discuta despre jocul echipei. Intotdeauna acuzatiile de genul: <tu nu esti stelist> vor aparea atunci cand se va discuta pe marginea atitudinii care trebuie luata in anumite momente.

Problema voastra e cand incercati sa le sugerati lor diverse comportamente pe stadion, si a lor cand incearca in virtututea stelismului pe care l-au dovedit, sa se bage in treburi pe care stelistii de tribuna le stapanesc mult mai bine gen: jocul echipei, tactici, scheme.

Sunt altii mai stelisti ca noi ceea ce nu inseamna ca au intotdeauna dreptate, dar e dreptul lor castigat prin eforturile depuse pentru club, sa actioneze, protesteze, incurajeze asa cum considera de cuviinta.

Edited by micodo

Diversitatea e o calitate definitorie a masei steliste. Suntem oameni din toate categoriile sociale, de toate varstele, cu studii diferite, cu ambitii, idealuri si doruri diferite. Ne unesc mai multe lucruri dar in principal ne uneste Steaua. Si e foarte frumos ca e asa, nu ca la Dinamo, unde-s toti sodomiti.

Nu trebuie sa fii o enciclopedie in ceea ce priveste clubul Steaua- istoric, formule de joc, date despre jucatori , statistici, meciuri etc, pentru a te putea numi “mai stelist” decat altul care n-are cunostintele tale, nu trebuie sa sarbatoresti cu 10 halbe de bere fiecare victorie a Stelei pentru a te simti “la fel de stelist “ ca si altii , nu trebuie sa bifezi toate meciurile din peluza din Ghencea pentru a te supranumi “cel mai stelist” dintre stelisti.

Toate acestea sunt doar moduri de manifestare a “stelismului”, care intr-adevar au variatii si niveluri. Daca n-ar avea toate acestea, n-ar fi o stare pe care sa o simti cu toata fiinta ta. Insa noi suntem diferiti, deci si manifestarile noastre sunt diferite. Pentru ceeea ce unii fac merita tot respectul nostru, insa “a fi stelist” nu e o notiune relativa, sensul sau propriu exclude comparatia. Exista doar gradul pozitiv - stelist si atat, deci nu se poate vorbi de mai putin stelist, la fel de stelist, mai stelist, cel mai stelist.

“A fi stelist” e o stare unica pentru toata lumea, pe care fie o simti ,fie nu, care nu poate fi cunoscuta de cei din jurul tau decat prin prisma manifestarilor tale. Daca acestea nu sunt conforme tendintelor majoritatii risti sa fii catalogat ca ne-stelist sau mai putin stelist, dar, asa cum spunea si Marius, “ stiti voi ce e in sufletul meu?”. Oamenii sunt insa de multe ori victimele rautatii si a unei false superioritati. Mai degraba incerca sa-ti demonstreze tie contrariul, decat sa-ti ofere incredere , incredere pe care tu le-ai acordat-o acceptandu-i drept stelisti. Nimeni n-are insa dreptul sa dicteze propriei tale constiinte, deci daca simti acel sentiment unic esti stelist, indiferent de speculatiile lor.

Fiecare isi poate manifesta iubirea pentru ‘culori’ intr-un mod propriu si pentru acesta nu trebuie sa fie judecat. Important e liantul care ne leaga si nu agregatele. “Suntem stelisti toti, unii mai patimasi ca altii, unii mai expresivi si mai exuberanti ca altii, dar nimeni nu poate contesta ca dragostea pentru Steaua ne uneste pe toti.”(Marius) .

Unitatea exista sau ar trebui sa existe si in diversitate.

@micodo

Exact ca iubirea pentro o femeie. daca o iubesti faci totul sa fi langa ea, nu ii compui versuri pe net, si nici n-o admiri in poze. Te duci dupa ea pana la capatul lumii. Faptele vorbesc!

Inteleg ca nu toti simtim la fel si toti ajutam intr-un fel sau altul echipa: altii cu netul, altii cu prezenta, altii de la tribuna, altii din celalalt colt de tara prin fidelitatea fata de culori, altii ca angajati ai clubului.

Dar pentru ca altii (galeria) face orice sa fie alaturi de echipa, consider ca pe stadion numai ea are voie sa ''vorbeasca'', indiferent ca protesteaza, injura un jucator, sau tace si trebuie respectat intru totul actiunile ei pe stadion.

Gandim diferit, era si normal :) Tu spui ca exista iubire diferentiata, eu spun ca nici iubirea n-are grade de comparatie, iubesti si atat! Unul alege sa-i aduca iubitei un buchet de flori,in semn de iubire, altu-i ofera o masina (scuze, n-am gasit alta comparatie)… acum, putem spune despre primul ca o iubeste putin si despre al doilea ca o iubeste mai mult ? Nu, ambii iubesc si atat, insa se manifesta diferit, in functie de caracterul ,de posibilitatile fiecaruia si de modul in care doreste sa se exprime. Cred ca la asta se refera si autorul articolului, la starea generala care ne leaga (iubirea) si nu la modul in care alegi sa ti-o manifesti, sa te exteriorizezi. Cat priveste galeria, iubirea lor sincera le confera “noblete” ,aduce respectul si admiratia celor din jur, insa “nobletea” conferita de iubire nu are nimic de-a face cu orgoliul si mandria prosteasca ca “noi suntem cei mai stelisti, voi taceti din gura!".

Edited by dee

Nu sunt deloc de acord. Asta e cea mai mare idiotenie, ca toti suntem la fel de stelisti, romani, exact ca tampenia politically corect ca toti oamenii suntem egali.

Bai fratilor, de ce aveti o problema sa recunoasteti ca altii sunt mai stelisti ca voi? Da, altii sunt mai stelisti ca mine!. Sunt cei care insotesc echipa peste tot, sunt cei care o fac pe banii lor, sunt cei care sacrifica munca, scoala, familie pentru Steaua, precum si cei care promoveaza stelismul pe net, prin AISS, etc. Cum sa-mi permit eu sa spun ca iubesc echipa la fel ca ei? Este o lipsa de respect pentru eforturile depuse de acei baieti.

Ei uite atunci ca Becali este cel mai mare stelist dupa aceasta logica!

@micodo,nu te supara ca-ti spun dar trebuie sa recunoastem ca familia este deasupra dragostei pentru Steaua.Ma poate contrazice cineva? Iar ca unii care isi sacrifica scoala,viata pentru Steaua nu sunt mai stelisti decat altii,sunt doar mai inconstienti.

pur si simplu...Steaua

e vorba ca suporterul de peluza nu e mai stelist ca unu de tribuna..... dar probabil ca iubeste mai mult ... asta e definitia corecta.... ca si in povestile de dragoste dintre 2 tineri, batrani orice.... ca si aceste povesti asa vedem noi Steaua .... ca un absolut ... ca un lucru sfant, ceva pentru care rabdam orice, induram oricat, facem orice sacrificiu, suntem in prima linie ! Sunt lafel poate mai slabi financiar, lafel de bine instruiti sau poate chiar mult mai bine, muncim lafel de mult sau poate si mai mult, dar nu neglijeaza echipa mult iubita, si asta face diferenta.... eu am inteles la ce te referi ... dar inchei lafel de ironic si de nesuferit post urile mele ... n ai nici o treaba prietene.... decat asa "articole" mai bine deloc.

"ca suntem stelisti cu totii, unii mai patimasi ca alti" tocmai ti-ai raspuns singur , toti suntem stelisti toti iubim Steaua doar ca exista si suporteri mai infocati , si ziceai si de cei mai batrani.....e normal am vazut live ce alti nu au cum sa vada decat in inregistrari....toti il iubim pe Laca dar unii din auzite si din inregistrari.....si nu zic ca asta e un lucru rau .......a fost doar o parere sper ca nu am ofensat pe nimeni ......o zi cat mai buna stelistilor de pretutindeni

Eu cred ca daca esti Stelist trebuie sa te ridici la un anumit nivel.De asemeni,daca esti stelist conteaza mentalitatea,conteaza principile.Ma refer la toti stelistii din tot stadionul.Dupa mine,nu ai cum sa fi un stelist daca gandesti ca un caine sau ca un tigan,sau daca nu ai mentalitate de invingator.

Un exemplu...la meciul cu CFR,cainii(o mare parte din ei) au vrut ca echipa lor sa piarda ca sa nu trecem noi pe primul loc si nu cumva sa ne ajute pe noi.Pai fratilor...cum sa-ti doresti ca echipa ta sa piarda???!!Mi se pare strigator la cer!!Nici nu pot sa ma gandesc la asa ceva...repet cum sa-ti doresti ca echipa favorita sa piarda?Ce mentalitate de invingator e asta??Ce fel de suporteri sunt astia??Ce fel de suporteri nu isi sustin echipa favorita??Unde este mentalitatea de campion??Traiesc cu speranta ca este la noi si ca noi trebuie sa ne comportam ca atare.Si daca vreodata se va intampla asa ceva pentru mine acei oameni nu vor mai fi stelisti...

Si un ultim exemplu.Multi dintre noi (stelistii) la meciul cainilor cu CFR si-au exprimat dorinta ca Dinamo sa bata.Si chiar mai mult decat atat...au tinut cu ei....s-au ofticat cand a dat CFR gol...au suspinat cand a ratat Dinamo.Pai astia sunt oameni sanatosi la cap???Cum sa tina un stelist VREODATA IN VIATA LUI cu Dinamo??Nu pot sa tin cu Dinamo pentru nimik in lume,nici daca ar fi sa retrogradam si am depinde de ei,sau orice...nu mai stau sa caut alte situatii.Un stelist NU POATE TINE CU Dinamo INDIFERENT DE SITUATIE...deci dupa mine acei oameni nu sunt stelisti...sau nu stiu ce inseamna sa fi stelist...cam acelasi lucru...

In concluzie cred ca prea multi se dau stelisti si prea putini chiar sunt.Multi habar nu au ce inseamna sa fi stelist.Multi sunt stelisti de conjunctura,multi zic ca tin cu Steaua si vin la stadion la meciurile din LC,dar nu stiu echipa.Multi vin ca e frumos afara,ieftin biletu,ieftina samanta si ca stau aproape.Prea putini vin la stadion pentru Steaua,sa sustina Steaua,sa vada Steaua pentru ca nu pot sta o saptamana sau hai 2 saptamani fara sa vada echipa iubita.Prea multi au luat din gandirea becaliana si din stilul mizerabil al javrelor si stilul de victima al tiganilor etern frustrati.Prea multi au pierdut notiunea de stelist.

ssinpadureacualune

Din pacate ai dreptate....

Si suporterii de conjunctura imediat se dezic de culorile ros-albastre la prima infrangere grea. Dupa returul cu Boro a aratat la TV oameni care si-au aruncat sau si-au ars fularele cu Steaua, lucrul asta m-a enervat aproape la fel de mult ca meciul in sine...

O mare parte din suporterii stelisti nu stiu 11-le de la Sevilia si il recunosc pe Becali ca fiind cel mai mare om din istoria Stelei....asta este adevarul

Si un ultim exemplu.Multi dintre noi (stelistii) la meciul cainilor cu CFR si-au exprimat dorinta ca Dinamo sa bata.Si chiar mai mult decat atat...au tinut cu ei....s-au ofticat cand a dat CFR gol...au suspinat cand a ratat Dinamo.Pai astia sunt oameni sanatosi la cap???Cum sa tina un stelist VREODATA IN VIATA LUI cu Dinamo??Nu pot sa tin cu Dinamo pentru nimik in lume,nici daca ar fi sa retrogradam si am depinde de ei,sau orice...nu mai stau sa caut alte situatii.Un stelist NU POATE TINE CU Dinamo INDIFERENT DE SITUATIE...deci dupa mine acei oameni nu sunt stelisti...sau nu stiu ce inseamna sa fi stelist...cam acelasi lucru...

150% de acord cu tine .. Un stelist adevarat, NICIODATA nu poate sa tzina cu o echipa rivala ( aici ma refer la Dinam0, Rapid .. ), indiferent de conjunctura.

Da, unii sunt mai stelisti ca altii! Asa cum unii romani sunt mai romani ca altii! Nimic mai simplu si faptele vorbesc pentru oricine in parte. Nu cred in ideea de stelist care nu vine la meciuri, sau care vine si nu ia atitudine.

Toate discutiile apar atunci cand exista un conflict de idei legat de: ce atitudine trebuie luata in anumite cazuri, sa protestam, sau sa incurajam?

Eu nu am auzit pe cineva sa invoce deplasarile cu echipa atunci cand se discuta despre jocul echipei. Intotdeauna acuzatiile de genul: <tu nu esti stelist> vor aparea atunci cand se va discuta pe marginea atitudinii care trebuie luata in anumite momente.

Problema voastra e cand incercati sa le sugerati lor diverse comportamente pe stadion, si a lor cand incearca in virtututea stelismului pe care l-au dovedit, sa se bage in treburi pe care stelistii de tribuna le stapanesc mult mai bine gen: jocul echipei, tactici, scheme.

Sunt altii mai stelisti ca noi ceea ce nu inseamna ca au intotdeauna dreptate, dar e dreptul lor castigat prin eforturile depuse pentru club, sa actioneze, protesteze, incurajeze asa cum considera de cuviinta.

Ai dreptate referitor la galerie cum ca ea trebuie respectata,dar tu crezi ca cei care stau la T1 sau T2 nu sunt suporteri infocati ai echipei?Iti spun eu ca sunt si multi din T1 si T2 au stat in galerie dar au mai trecut anii peste ei si au plecat din galerie pentru. ca acum vin la stadion cu familiile.Deci parerea mea e ca nu exista" mai stelisti". :steagcruce:

Stelisti suntem toti chiar daca stam in peluze sau in tribune.Multi care stau acum in T1 sau T2 au stat in peluze,deci hai sa terminam cu cine sta in galerie e "mai stelist".P.S:Sa nu se inteleaga ca am ceva cu PN sau PS si eu la vremea mea am stat in amandoua. :beer2::steagcruce:

e vorba ca suporterul de peluza nu e mai stelist ca unu de tribuna..... dar probabil ca iubeste mai mult ... asta e definitia corecta.... ca si in povestile de dragoste dintre 2 tineri, batrani orice.... ca si aceste povesti asa vedem noi Steaua .... ca un absolut ... ca un lucru sfant, ceva pentru care rabdam orice, induram oricat, facem orice sacrificiu, suntem in prima linie ! Sunt lafel poate mai slabi financiar, lafel de bine instruiti sau poate chiar mult mai bine, muncim lafel de mult sau poate si mai mult, dar nu neglijeaza echipa mult iubita, si asta face diferenta.... eu am inteles la ce te referi ... dar inchei lafel de ironic si de nesuferit post urile mele ... n ai nici o treaba prietene.... decat asa "articole" mai bine deloc.

esti tare frate!!! eu prefer sa spun 3 cuvinte si sa exprim tot ceea ce simt eu,pentru ca nu conteaza cantitea,ci calitatea! eu nu o sa spun ca tu nu ai nici o treaba pentru ca genu asta de oameni care se cred mai destepti ca altii si mai superiori( asa ca tine) isi au locul doar in articolul de mai sus!! dimpotriva eu te laud ca esti stelist si doar atat!

@ ssinpadureacualune: excelent, plecaciune! Desi unii spun ca ne nastem egali in fata lui d-zeu, suntem diferiti din primul minut- unii ne-am nascut la spital, altii acasa, unii suntem blonzi, altii bruneti, etc. Asa e si cu stelismul- unii pot mai mult, altii mai putin, unii sunt mai patimasi, altii sunt de conjunctura, unii vin(sunt incepatori), altii pleaca(sunt dezamagiti). Exista insa un nucleu statornic care mentine viata stelismului. Acest nucleu trebuie consolidat si dezvoltat, pentru ca in jurul lui graviteaza totul. In felul asta va creste numarul celor patimasi si al celor care vin si va scadea numarul celor de conjunctura si al celor care pleaca! HAIDE Steaua!

Superba analiza , ai perfecta dreptate ,fiekare suntem stelisti in felul nostru .

ªi dacã eu țin cu Steaua doar de când a venit Gigi, dar de fiecare datã când pierdem mã rãzbun și încep sã țin cu Dinamo, mã duc la 10 meciuri pe ªtefan cel Mare, și când începe și Dinamo sã joace prost merg la 3 meciuri pe Rapid și în cele din urmã revin cu o goarnã și o pungã de semințe pe Ghencea ca stelist ce sunt?

Eu recunosc, îi împart pe cei din jur în steliști, ne-steliști mai steliști dar e dreptul meu sã fac asta pentru cã nu avem scris în frunte cã suntem sau nu suntem steliști... ãsta e un lucru pe care-l judecã fiecare despre el însuși și despre ceillalți!

ssinpadureacualune

"O mare parte din suporterii stelisti nu stiu 11-le de la Sevilia"

nu cred ca asta este important..sincer.stiu un baiat care are 9 ani..dar care nu stie macar ca Lacatus a jucat in acea finala.insa la meciul de la boro a plans mult...la meciul cu Dinamo din retur a plans la fel...asta insemna ca nu iubeste Steaua?

poate ca ai dreptate...dar daca as fi din slatina sau miercurea ciuc sau mai stiu eu de pe unde si nu as avea posibilatatea sa insotesc echipa peste tot ma face mai putin steilst?sincer...nu cred..si nici tu nu crezi.daca as avea bani gramada sincer as merge absolut peste tot.as cumpara steaguri pentru galerie si tot asa...asta m-ar face mai stelist?nu.pur si simplu as avea mai multe mijloace sa imi exprim afectiunea fata de echipa...sa te intreb ceva:Radoi e mai stelist decat galeria?mai ales decat membrii care merg in deplasari de pe vremea lu` Titi Dumitriu?

150% de acord cu tine .. Un stelist adevarat, NICIODATA nu poate sa tzina cu o echipa rivala ( aici ma refer la Dinam0, Rapid .. ), indiferent de conjunctura.

Si eu ma numar printre cei care au vrut ca CFR sa o incaseze si te asigur ca sunt un stelist adevarat. Anul trecut daca nu batea Dinamo pe CFR jucam prin UEFA pe undeva..nu???Hai sa fim seriosi poa' sa bata Dinamo p cine vrea si pe Real Madrid si pe CFR si Rapidul la fel atata timp cat la final clasamentul arata : 1.Steaua. 2-18....restul....

Poate privesc eu gresit lucrurile , dar Dinamo nu are nici o sansa sa mai ne prinda si de-aia putin imi pasa mie daca mai obtin 3 puncte sau nu. Ma interesa sa nu bata CFR.

Daca ne uitam doar in curtea lor si ne facem bucurii din insuccesele lor riscam sa cadem in penibil si sa ajungem ca cea mai mare buvurie a noastra sa fie o infrangere a lor ..cum zic ei despre meciul nostru cu Boro:))

Edited by il_scorpio

Si eu ma numar printre cei care au vrut ca CFR sa o incaseze si te asigur ca sunt un stelist adevarat. Anul trecut daca nu batea Dinamo pe CFR jucam prin UEFA pe undeva..nu???Hai sa fim seriosi poa' sa bata Dinamo p cine vrea si pe Real Madrid si pe CFR si Rapidul la fel atata timp cat la final clasamentul arata : 1.Steaua. 2-18....restul....

Poate privesc eu gresit lucrurile , dar Dinamo nu are nici o sansa sa mai ne prinda si de-aia putin imi pasa mie daca mai obtin 3 puncte sau nu. Ma interesa sa nu bata CFR.

Daca ne uitam doar in curtea lor si ne facem bucurii din insuccesele lor riscam sa cadem in penibil si sa ajungem ca cea mai mare buvurie a noastra sa fie o infrangere a lor ..cum zic ei despre meciul nostru cu Boro:))

[/quote

prietene eu as fi de acord sa fim si pe locul 9 RETINE 9 dak spurcatii ar juca in B.......macar un sezon .....bineinteles ca as vrea locul 1 ....dar depinde de pret.....numai vreau sa aud ciobani idioti cu fulare de la Dinamo cantand cu asa zisa lor galerie

ssinpadureacualune

"O mare parte din suporterii stelisti nu stiu 11-le de la Sevilia"

nu cred ca asta este important..sincer.stiu un baiat care are 9 ani..dar care nu stie macar ca Lacatus a jucat in acea finala.insa la meciul de la boro a plans mult...la meciul cu Dinamo din retur a plans la fel...asta insemna ca nu iubeste Steaua?

N-am zis eu asa ceva.Si a sti echipa de acum 22 de ani nu e un punct de referinta.Eu ma refeream la oamenii de acum.Sa-ti zic o faza.Cand am batut Boro acasa 1-0 m-a sunat un baiat,pe care il stiam paralel cu tot ce se intampla in fotbal,si m-a sunat sa ma intrebe cand ajunge galeria in centru ca el e deja acolo...Si nu stie 5 jucatori de la Steaua,omul are 25 de ani si e praf.M-a sunat in alta zi sa ma intrebe ce decizie s-a luat in cazul rapid-Steaua ca a auzit el ca s-a intamplat ceva...habar nu avea ce se intamplase.Nici nu vazuse meciul.Dar omul daca il intrebi cu cine tine...iti va raspunde sec...Steaua.Ca el sunt multi,iar sincer iti spun...indiferent cat ar vrea ei de mult nu sunt si nu vor fi niciodata stelisti.

Intre peluze si tribune nu ma bag sa fac o diferentiere pentru ca exista nivele diferite si sunt toti stelisti,dar cred ca este un standard care tb respectat de toti indiferent de locul unde stau pe stadion.Trebuie sa ai o mentalitate,o atitudine specifica.Aceia sunt suporterii adevarati, cei ce se deosebesc de restul prin gandire.Sau cel putin ar trebui.Aceasta discutie nu presupune diferentierea intre cei ce merg mereu peste tot cu echipa si restul pentru ca nu ar fi corect,insa merg mai departe si spun ca cei din peluze ar merita mai mult respect si mai multa incredere din partea celorlalti pentru ca depun un efort in plus.Nu o sa uit toata viata cum la multe meciuri cand peluzele il contestau pe Becali si tribunele ne faceau in toate felurile.Si acum unde s-a ajuns...la ce ziceam toti atunci.Atat spun,nu merg mai departe,increderea stadionului in peluze ar tb sa fie mai mare.