MoWeed

Emerich Jenei

108 posts in this topic

Mega-interviu Ienei:

"N-am vorbit mult cu Gigi, că si asa mă enervează!"

Ce spune despre "prostiile" lui Ilie Dumitrescu!?

Presedinte efemer la clubul lui Gigi Becali, Ienei iși traieste acum celebritatea.

La 73 de ani arată ca la cel mult 60. Distins, intotdeauna pus la patru ace - chiar si atunci cand nu face un scop in sine din a arata astfel -, Emeric Ienei ramane unul dintre ultimii domni din fotbalul romanesc. Aparitia sa pe una dintre terasele din centrul Oradei, unde se poartă discutia, face ca toti clientii si trecatorii, dar toti!, să-și intoarcă macar pentru o clipă privirea catre el. A trecut mai putin de o saptamană de la ultima despartire de Steaua, iar acest lucru se simte in vocea unuia dintre cei mai importanti oameni din istoria fotbalului romanesc. Domnule Ienei, nici n-ati apucat bine să deveniti presedinte al Stelei, că ati si plecat. Totusi, cunoscandu-l pe Gigi Becali, pe undeva nu vă asteptati să se rupă repede caruta?

Ca să fiu sincer, eu am mizat pe prietenia lui Piti cu Becali. Am crezut că se vor intelege, că Piti va reusi să-l potolească pe patron, dar n-a fost asa. Adevarul este că eu l-am intrebat pe Piti, cand am venit, dacă a semnat contractul, iar el mi-a zis: "Încă nu, nea Imi, intai vreau să-i cer niste clauze, să fiu sigur că nu se mai bagă".

"N-am vorbit mult cu Gigi, că si asa mă enervează"

Dumneavoastră sunteti perceput ca un om de teren, v-ati fi descurcat cu munca de birou, ca presedinte?

M-aș fi descurcat cu siguranță, nu uitati că am fost si secretar de stat in MTS! Dacă esti presedinte, nu trebuie să faci tu tot, există colaboratori care să se ocupe, eu aș fi fost mai degrabă cu organizarea. La fel a fost si la MTS. Acolo l-am chemat pe economist si i-am spus: "Ai grijă ce semnezi si ce-mi dai mie să semnez, pentru ca dacă gresesti, o să se intample o singură data a doua oară nu vei mai avea ocazia!".

Cu Gigi Becali ati vorbit?

Cand am plecat, nu. Eu cu el, cat am fost pe-acolo, am stat de vorbă doar cinci minute, la Alba Iulia, la meci. Atat, mai mult nu, pentru că si asa mă enervează! Oricum, nici el n-a insistat, are totusi un respect pentru mine, il simt.

Chiar asa?

Eu sunt de principiul că patronul trebuie să dea banii, iar, pe de altă parte, să si pretinda Dar să pretindă omeneste. Nu poti să spui despre antrenor sau să-l tratezi ca pe o sluga pentru că antrenorul, la randul sau, nu are, prin contract, numai obligatii, ci si drepturi.

Piturcă a spus, la despartirea de Steaua, că Gigi Becali a fost invidios că intreg stadionul a scandat numele lui si al dumneavoastră la meciul cu Craiova si că nu putea suporta asa ceva.

Eu stiu?! Dar acum, dacă mă gandesc bine si judecand si după episoade din trecut, cu fosti antrenori ai Stelei, s-ar putea ca Piti să aibă dreptate! Pacat că s-a incheiat asa un proiect care incepuse frumos. Piti a adus jucatori in vara asta pe stilul Stelei din 1986, voia spectacol. Erau jucatori tineri, talentati, pe care voia să-i creasca..

Teatru la Budapesta

În timp ce vorbim, lui Ienei ii sare in ochi cladirea Teatrului de Stat din Oradea, aflată in imediata apropiere. Brusc, schimbă subiectul: "Pacat de teatrul asta, de patru ani e in renovare, iar artistii evoluează in alte locatii din oras Nu-mi place acolo, salile alea nu au acustica celei de aici. De-asta nici nu m-am mai dus la spectacole. Cand am chef să vad o piesa mă duc la Budapesta! Am prieteni acolo, ii sun, iar ei imi procură bilete".

"Prostiile" lui Ilie Dumitrescu

Credeti că va reusi Ilie Dumitrescu la Steaua?

Eu ii doresc asta din tot sufletul. Am vazut insă că a spus o tampenie, anume că va lua campionatul! Cum să spui asta cand tu n-ai nici macar un antrenament la echipa A, n-a luat nici bani cand a venit, altă prostie, pentru că in felul acesta esti deja la mana patronului. Eu cred că Ilie ar trebui să urmeze drumul inceput de Piti, insă vad că s-a apucat să spună despre Kapetanos că este singurul atacant de careu din lot. Mă rog, treaba lui, nu vreau să supar pe nimeni, gata, nu mai vorbesc despre asta.

Se va rezolva problema lui Gigi Becali cu fanii?

În privinta asta chiar nu stiu ce să zic, dar Gigi trebuie să inteleagă că el nu va fi niciodată la fel de iubit precum fostele glorii, indiferent ce ar face. În schimb, ar putea să fie respectat, să se facă respectat, dar asta numai de el depinde. Sper să reuseasca pentru că el a facut si lucruri bune la Steaua.

Că tot ati amintit de Steaua din 1986, cum e posibil ca un jucator ca Majearu, care a câștigat atâția bani, să ajungă aproape falit?

Mai, vedeti-vă de treaba că jucatorii aia din 1986 nu au câștigat deloc mult! Cine spune că aveau o multime de bani spune prostii! Eu am fost acolo si stiu mai bine cat se câștiga. Crede-ma eu am avut noroc de faptul că am antrenat in Ungaria si in Grecia, de acolo am câștigat bani, nu de la Steaua!

"CFR n-are antrenor pe masura investitiilor"

Haideti să trecem si la echipa nationala Ne calificam la Euro 2012?

Va fi foarte greu! Din pacate, in ultimii 20 de ani, in fotbalul romanesc se face un singur lucru: se urlă!

Bun, si ce ar trebui să se faca

Pai, in primul rand, pană cand jocul nu se imbunatățeste, nu vad ce s-ar putea face. Iar jocul si fotbalul romanesc se vor insanatosi atunci cand se va investi masiv in copii si juniori. Știu, e o placă veche, dar e adevarata Din nefericire, nu prea mai avem antrenori specializati pe copii si juniori, pentru că la noi toată lumea vrea să antreneze la prima echipa Iar dintre aia care mai sunt totusi acolo, multi renunță din cauza salariilor mici. Putini realizează cat de importantă este munca unui asemenea antrenor. Practic, doar fenta si driblingul nu se invață, cu astea te nasti, in rest totul poate fi antrenat. Mă uit la atacantii ăștia din Liga I, cum inchid ochii cand dau cu capul in minge! Și ne mai miram că nationala este unde este.

"Imi, ugy ertetten hogy nem maradtal a Steauanal"

La fiecare cel mult 10 minute, discutia noastră este intreruptă de cate un cunoscut al lui Ienei. Macar un salut si cateva cuvinte, dar toti vin să-i strangă mana. Iar scurtul dialog se poartă exclusiv in limba maghiara Un exemplu: "Imi, ugy ertetten hogy nem maradtal a Steauanal. Szerintem jo munkat vegeztel volna, sajnalom". Asta ar suna pe romaneste aproximativ asa: "Imi, am auzit că nu mai esti la Steaua. Ai fi facut o treabă bună acolo, pacat". La despartire, intotdeauna tehnicianul nu uită să spună un "Koszonom", adică "Multumesc".

Cum vedeti campionatul intern?

Lipsit de profesionalism! Nu exista in momentul de față, o echipă la care poti spune că există profesionalism sută la suta Mă refer la toti cei implicati intr-un club: jucatori, antrenori, presedinti, patroni. Apropo, nu dau nume, dar cine are urechi de auzit să auda un presedinte profesionist nu inseamnă un presedinte cu gura mare si care să facă turul televiziunilor!

Și chiar nu avem nicio echipă unde să fie profesionalism adevarat?

După parerea mea, nu. Nici chiar la Cluj, unde Paszkany nu a reusit pană acum să aducă un antrenor la nivelul investitiilor pe care le-a facut. La Steaua 1986, că tot o pomenesc, toti jucatorii, dar absolut toti, erau baieti inteligenti. Vorbesc despre inteligenta in joc. Acum? Îi vad pe unii care bagă niste alunecari la rupere pe la centrul terenului. Pentru ce? Ca să iei un cartonaș aiurea? Înainte, jucatorii aveau personalitate. Acum, nu. Și nu doar din vina lor! Dacă dă unul cu calcaiul la meci, a doua zi este bagat in sedință, eventual si pedepsit. Nu e bine! Nu poti să-i iei jucatorului personalitatea, pentru că l-ai omorat! Uite, Pisti Covaci, după ce a ajuns la Ajax (echipă care luase deja o dată Cupa Campionilor) si a luat, la randul sau, prima dintre cele două Cupe ale Campionilor cu el pe banca a fost intrebat de unii de aici, de acasa ce le face fotbalistilor de joacă asa de bine. Iar el a raspuns: "Îi las să joace!". Foarte corect, le-a lasat personalitatea, imaginatia.

Bölöni si Piti, cei mai buni antrenori romani

Nu sunteti prea critic?

Nu! Și să-ți mai spun ceva cu preparatorii ăștia fizici, că sunt la modă acum. Bagă jaloane, bune si astea, dar la meci adversarii sunt adevarati, nu jaloane. Nu l-aș da pe Florentin Marinescu pe niciunul dintre preparatorii ăștia. Cand a venit el la Steaua, Balint, cu genunchii drepti, nu putea să atingă pamantul cu varful degetelor de la maini. Peste două luni, punea toată palma!

Ce mai aveti de criticat?

Arbitrajele! Nu se poate ca munca unei echipe să fie daramată de fluierul unui arbitru. Ca să nu mai spun că greselile de arbitraj de care ar beneficia o echipă care ajunge in cupele europene s-ar intoarce apoi impotriva sa. Acolo nu te mai ajută nimeni. Nici arbitrul, si nici adversarul, că acolo nu se dă nimeni la o parte. Poate si de-asta iesim atat de repede din Europa!

Dintre antrenorii romani, care considerati că sunt cei mai valorosi?

Pai, Bölöni, care este si un tip foarte cerebral, Piturca desi uneori este prea oltean, adică prea incapățanat, iar dintre tineri, Pustai si Sabau. Și Olaroiu cred că este un antrenor bun, dar el si-a aratat limitele la Middlesbrough. Cand conduci cu 2-0 si pierzi cu 2-4, apare un semn de intrebare.

Cum vedeti dumneavoastră reusita unui patron de club? Care este ciclul corect pentru ca banii investiti să aducă profit?

Cred ca in primii trei ani, patronul trebuie să investească si să-și facă echipa Urmează alti trei ani in care trebuie să-și amortizeze investitia. Abia după aceea vine si profitul. Evident, conditia esentială pentru a respecta acest ciclu este să aibă profesionisti la club si un management care să asigure performanta.

Ati mai accepta să lucrati in fotbalul romanesc?

Nu prea cred că ar fi momentul. Nu mă refer la toti, dar sunt patroni care nu se pricep, nu percep exact fenomenul, au impresia că ei le stiu pe toate, jignesc, iar eu nu vreau să intru in balciul asta! Nu prea mai e locul meu in fotbalul actual...

Ne ridicam după două ore. Ar mai avea o gramadă de lucruri de spus, dar il asteaptă acasă niste oaspeti veniti din Ungaria. Brusc, il intreb: "Domnule Ienei, ati mai lucra cu Gigi Becali?". După o clipă de gandire, replică: "Doar intr-o anumită conjunctură!". Uups, deci si nea Imi... Totusi: "În ce conjunctura". "Pai, numai dacă ar veni si Piturcă!". "Și credeti că Piturcă mai vine?". "He, he, he, la cum il cunosc eu, Piti nu mai vine. Asa că ai raspunsul la intrebare. Pai, ce credeai!?"

Sursa: ProSport

untitled-2-copy.jpg

Teatrul de Stat chiar ar trebui terminat.E superb,ar merita! :)

"Grasshopper nu este o echipă slaba au demonstrat la Bucuresti, trebuie să se pregateasca Se lucrează profesionist la Steaua, nu iși va lua de sus adversarul. Vasluiul ar putea face o surpriza Urziceniul si Timisoara mai putin.

Cred că doar Galamaz ar putea fi titular, din moment ce Ilie a spus că Stancu si Surdu sunt cei mai buni atacanti din tara pentru Bilasco ar fi greu să se impună că titular desi este un jucator foarte bun. Îmi pare foarte rau de Banel, capitanul este alegerea antrenorului. Ar trebui pus un jucator care are personalitate, nu să aibă doar sarcina de a alege terenul", a spus Ienei.

Fostul câștigator al Cupei Campionilor Europeni spune că a fost deranjat de afirmatiile lui Ilie, care a declarat că Steaua '86 a fost creatia lui Halagian: "Între ce a jucat Steaua sub conducerea lui Piti sau a lui Ilie nu prea există diferente. Piti a adus niste jucatori care se apropie de jocul Stelei din anii 80. Halagian nu a fost acela care a selectionat echipa in anii 80. Vom vedea cum va juca Steaua peste cinci sase etape. Ilie dacă este un baiat destept trebuie să imbunatățească jocul realizat de Piti in primele două luni. M-a deranjat putin declaratia lui Ilie, el a fost promovat de mine in echipa natională", a declarat Emerich Ienei.

"Importanta jocului pentru calificare i-a depășit pe jucatorii Stelei. Grasshopper a jucat bine si la Bucuresti, elvetienii s-au aliniat la ce se joacă in Europa. Mă bucur pentru calificare, dar sunt mahnit pentru joc. Nu am avut emotii la penalty-uri, elvetienii au avut un portar scund.

Mijlocasii au jucat slab, in aparare au fost niste goluri. Nu au avut acea Dorință, parcă erau hipnotizati. Au fost câțiva jucatori care nu au putut. Trebuie să uitam acest joc, care nu a mers deloc. A fost o seară tristă pentru fotbalul romanesc. Chiar dacă Steaua s-a calificat, jocul nu a stralucit. Steaua poate juca mai mult bine decat a jucat azi", a spus Emeric Ienei.

Emeric Ienei, fost antrenor la Steaua, a comentat la GSP TV, despre adversarele Stelei din grupele Europa League.

"Sintem norocosi. Liverpool nu a avut un sezon excelent, a schimbat antrenorul. E un meci tare, oricum. Totusi, nu seamană nici un meci cu altul, Steaua poate să producă o surpriza Încă nu este o echipă sudată si nici completa Pe mine mă ingrijorează ce nu a aratat Steaua in meciul cu Grasshopper mai degrabă decit forma slabă a lui Liverpool. Va conta cum se acomodează cei doi jucatori veniti de la Unirea. Bilasco reprezintă un plus, iar Galamaz este un jucator constant", a declarat Emeric Ienei.

"Napoli este un adversar bun. Totusi sunt mai buni decit Levski sau Metalist. Oricum, totul va depinde in primul rind de Steaua. Dacă joacă ca aseara, nu-i vad bine deloc. Trebuie să lucreze mult la relatiile de joc, la tactică", a adaugat Emeric Ienei.

Decizia lui Gigi Becali de a desfiinta Steaua II si a de a-i trimite pe toti jucatorii imprumut pe un an de zile la Urziceni a fost atacată violent de Emeric Ienei, cel pe care chiar Becali il numise presedinte in urmă cu două luni.

"E o masură de recompensă față de Dumitru Bucsaru pentru că a fost de acord să lase la Steaua cei mai buni 6 fotbalisti. Probabil că in urmatoarea etapă va fi un aranjament. Nu un blat, dar va fi ceva pe față. E normal ca Steaua II să piardă in fata primei echipe si fară blat, dar oricum e foarte dubios ce se petrece in această tranzactie", a spus Ienei la Gigi Suge Pvla Toata Viata

Mircea Lucescu l-a criticat pe Emeric Ienei pentru ca fostul antrenor al Stelei a spus ca Razvan se bucura de jucatorii de la nationala de tineret gandita de Sandoi. "Ce tot vorbeste Ienei asta? Inseamna ca a cam trecut timpul peste el" a spus Il Luce.

Raspunsul lui Ienei pentru Mircea Lucescu: "El se pricepe la toate, noi nu avem dreptul la o parere!"

"Vreau sa spun de la inceput ca n-am nimic cu Razvan Lucescu si nu l-am atacat in asa fel incat Mircea sa aiba reactia pe care avut-o la adresa mea. La tot ce-am spus am venit cu argumente. Eu am spus ca Razvan a avut un an de zile sa intinereasca echipa si acum vedem rezultatele echipei lui Emil Sandoi.

Ce replica sa-i dau lui Mircea decat sa spun ca o sa treaca timpul si peste el, din cate stiu se apropie si el de 70 de ani. Se pare ca Mircea Lucescu se pricepe la toate in Romania, noi ceilalti nu am facut nimic pentru fotbalul romanesc, nu avem dreptul sa ne dam cu parerea. Dupa atatia ani, se pare ca rivalitatea Steaua - Dinamo nu a trecut. In rest, nu vreau sa am o polemica cu Mircea, sunt curios cum o sa se simta atunci cand o sa treaca timpul si peste el", a declarat Emeric Ienei pentru ProSport.

"Mi se pare o prostie! Nu ai cum să tii jucatorii in cantonament după meci. În primul rand, dacă echipa câștiga fotbalistii vor dori să meargă acasa să iși scoată sotiile la restaurant, iar dacă Lacatuș nu-i va lasa, va risca să iși pună vestiarul in cap. Apoi, dacă echipa pierde si e din vina unui jucator, in cantonament ceilalti fotbalisti ii vor sari in cap. Se va crea un scandal, iar Lacatuș din nou nu va avea ce face", a declarat Jenei.

Este mai mult decat prostie , inconstienta... e ca un om fara discernamant , daca-l putem numii "OM" !

As vrea sa vina Jenei la Steaua, ca antrenor, ar fii super sa fie asa, conducerea glorii ale Stelei din trecut :X

Dacă revin la Steaua cu Iordanescu? Aș merge alaturi de el chiar si in politica Fotbalul este insă mai curat decat mediul politic, chiar si cu aceste scandaluri din ultima vreme

"Jucatorii si antrenorii au presiunea lor launtrica izvorată din Dorinta de a obtine un rezultat bun. Eu am mai spus-o: toată această presiune pe care Ciobanul o pune suplimentar pe echipă nu e buna Becali e raul Stelei. Problemele unei echipe se discută in interiorul ei" -EvZ

Emeric Jenei a anuntat că va candida din partea PDL pentru un post de consilier local in Oradea, insă la functia de primar al municipiului il va vota pe candidatul UDMR, fostul ministru al Sanatății Cseke Attila.

"Am fost solicitat si am raspuns pozitiv. Vreau să am si eu o voce, să mai dau un sfat si eu. Cam aceasta este deviza mea: să ajut orasul, pentru că Oradea merită mai mult decat a primit pană acum. Sigur că actualul primar a facut si multe lucruri bune, dar trebuie să confirme. Sau cine vine in locul sau să incerce să facă din acest oraș ce era odinioara Să ne bucuram in Oradea de un oraș aerisit", a spus Jenei.

În urmă cu două saptamani, Emeric Jenei a fost prezent la lansarea candidatului UDMR Cseke Attila pentru functia de primar al municipiului. Jenei declara atunci că l-a "selectionat" pe Cseke in echipa sa si că are incredere că acesta ar fi un primar bun, motiv pentru care ii va si da votul.

Întrebat acum despre sustinerea anuntată pentru Cseke in conditiile in care el candidează pe lista PDL, Jenei a afirmat că UDMR si PDL sunt, de fapt, "in aceeasi oală".

"De fapt, ei (UDMR si PDL - n.r.) sunt in aceeasi oală si doresc acelasi lucru. Au un scop comun, cel putin eu asa am inteles", a spus Jenei, referindu-se la faptul că atat PDL, cat si UDMR vor ca actualul primar, liberalul Ilie Bolojan, să nu mai câștige un nou mandat.

"Nu contează care partid domina ci să se tină de cuvant. Mai bine să facă ce a promis si pe urmă istoria va dovedi dacă a facut ceva", a spus Jenei.

Domnul Jenei nu ar trebui sa se alature mizeriilor din pdl, udmr sau oricare alt partid politic. ar trebui sa candideze ca independent, are valoarea morala necesara pentru a castiga. sa nu se murdareasca, sa incerce sa razbata singur, o poate face! parerea mea...

"Am primit multe telefoane de la presa dar de la cine trebuia nu am primit. Cei de la Steaua doar se laudă cu trofeul nostru. Cred că e o chestiune de invidie. Mă bucur ca se vorbeste si astazi, aveam dubii dacă ne mai iubeste lumea.

Și acum cind mă vad iar cu jucatorii sunt impresionat, sensibilizat. Deseori mă intorc cu spatele ei să nu vadă că pling. Fară Valentin Ceausescu nu reuseam nimic, merită respectat", a spus Emerich Jenei.

... despre scrisoarea lui Boloni: "Fantastic, chiar m-a sensibilizat. Asa jucator inteligent nu mi-a fost dat să vad vreodată"

E la o varsta la care nu cred ca s-ar mai baga in antrenorat si, desi probabil o sa-mi trag multe injuraturi, as zice ca e si depasit de fotbalul actual.

Nu iti iei injuraturi,dar cred ca ar fi o dovada de respect pentru nea Imi sa NU spui asa ceva...

Chiar nu inteleg de ce trebuie dat in mod gratuit in persoane care au facut istorie pentru Steaua?

Nu cred ca exista "pericolul" ca el sa devina pe viitor antrenor la Steaua,asa ca nu vad de unde temerea asta!...

Putini sunt antrenori de exceptie, romani sau straini, care au "recidivat" cu performanta in timp, au creat echipe si au scris istorie pe unde au fost.

Nea Imi are un caracter deosebit si este un stelist model.

Ca antrenor a stiut sa fructifice conjunctura, conditiile si lotul de exceptie puse la dispozitie de MAN & V. Ceausescu si nu in ultimul rand, de regretatul Ioan Alecsandrescu, Sfinxul.

Nu a facut "din rahat bici", pentru ca a avut un lot "bici" pe care l-a manuit cu dibacie, ca pe o arma de temut: "Steaua '86"!

Atunci a fost omul potrivit la locul potrivit. Ca Helmuth Duckadam in poarta Stelei, la Sevilla.

Este un simbol stelist, incontestabil! Forever!

Fostul antrenor Emeric Ienei "s-a comportat foarte bine in timpul operatiei" la care a fost supus si in cadrul careia i s-au facut trei by-pass-uri, fară a exista complicatii, afirmă medicii, care spun că el va ramane internat la Institutul Inimii din Cluj cel putin o saptamana

Doctorul Adrian Molnar, care a condus echipa de medici ce l-a operat pe fostul antrenor Emeric Ienei, a declarat jurnalistilor, duminică după-amiaza că au fost facute trei by-pass-uri.

"Operatia a reusit, au fost efectuate trei by-pass-uri, pacientul s-a comportat foarte bine in timpul operatiei. Este la Terapie Intensiva este stabil, nu au existat complicatii, si nici incidente. Speram ca totul să evolueze bine. Primele 48 de ore sunt critice si suntem cu ochii pe pacient, să nu apară ceva complicatii. Diagnosticul a fost angină pectorală instabila cu multiple leziuni de stenoze stranse si obstructii pe arterele coronare", a spus Molnar.

Potrivit acestuia, Emeric Ienei va ramane internat cel putin o saptamană la Institutul Inimii, după care va urma o perioadă de recuperare de circa o lună si jumatate.

"După operatie, domnul Ienei va avea foarte multe restrictii alimentare si de fumat. Modul de viață va trebui să si-l schimbe complet. Nu a avut un mod de viață nesanatos pană la 75 de ani, are o constitutie robusta cu o inimă care se misca foarte bine", a spus Adrian Molnar.

Operatia a fost realizată de o echipă formată din cinci medici.

Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a trecut, duminică dimineață, pe la Institutul Inimii si a discutat membri ai familiei lui Emeric Ienei.

"Am venit să vad despre ce este vorba. I-am transmis sanatate pentru că este un om de mare valoare si il apreciez foarte mult pentru tot ceea ce a facut pentru sportul romanesc. M-am intalnit acum două saptamani cu el, nu am crezut că are astfel de probleme de sanatate cu inima. Nu e omul care să se plangă", a spus Gatu.

Fostul antrenor al echipei nationale de fotbal a Romaniei si al echipei Steaua a fost operat pe cord, duminica la Institutul Inimii "Niculae Stancioiu" din Cluj-Napoca, interventia durand aproape sapte ore.

Emeric Ienei fusese internat, vineri seara la Institutul Inimii "Nicolae Stancioiu" din Cluj-Napoca, fiind supus mai multor investigatii medicale. Ulterior, s-a luat decizia de a fi operat.

Emeric Ienei s-a nascut la 22 martie 1937. El a fost antrenorul care a câștigat alaturi de Steaua Cupa Campionilor Europeni in 1986. De asemenea, a fost selectionerul Romaniei la turneul final al Cupei Mondiale din 1990 si al Campionatului European din 2000.

Mediafax

Fostul mare antrenor si-a revenit din anestezie si se simte bine, dar va mai sta cel putin o saptamană in spital.

Familia a vrut să-l menajeze si să nu-i vorbească de fotbal, dar "Nea Imi" a surprins: stia de la medici rezultatul din derby.

Greul a trecut pentru familia Ienei. Ieri dimineață, la ora 8, a vorbit pentru prima dată cu sotia sa, după operatie. Vorbele lui "Nea Imi" au imbarbatat rudele. " Am vorbit si mi-a spus că se simte bine. Cand am ajuns noi la spital se trezise deja. I se mai face incă anestezie pentru a nu avea dureri, dar este bine. Greul a trecut", a povestit Ileana Ienei, sotia marelui tehnician.

Conventia in familia Ienei a fost clară: niciun cuvant despre fotbal in prezenta fostului stelist, din Dorinta de a-l proteja. Emeric Ienei i-a surprins insa Știa rezultatul meciului din derby. A fost prima intrebare pe care a adresat-o medicilor. Chiar si de pe patul de spital Ienei s-a gandit la Steaua. Golul lui Bourceanu i-a mai alinat din suferință. "Am vrut să nu-i spunem despre meci nimic, dar el stia. Mi-a spus Steaua a batut si era fericit pentru asta. A fost primul lucru pe care l-a intrebat atunci cand s-a trezit", a povestit Ileana Ienei.

prosport