MoWeed

Emerich Jenei

108 posts in this topic

EVZ: Ce inseamnă Oradea pentru dumneavoastra

Emeric Ienei: Înseamnă casa mea, inseamnă prietenii mei. Oradea este orasul meu, pe care il salut in fiecare dimineață. Ies, mă duc si-mi cumpar ziarele de la acelasi chiosc, de ani buni. Apoi trec vizavi, unde se află o cafenea, si stau la un ceai cu prietenii. Facem politica vorbim despre fotbal. Apoi, la ora 13.30, mă retrag spre casa Mi-a intrat in reflex tot acest ritual. Cand m-am mutat la Oradea am crezut că imi va fi greu să mă adaptez, dar nu a fost asa. Uneori, la inceput, aveam nostalgia Bucurestiului. După numai două zile petrecute in Bucuresti, mă apuca mereu dorul de Oradea.

De ce Oradea?

Vă raspund cu o gluma Eu sunt din Arad, sotia din Cluj, asa că am hotarat să ne stabilim undeva la mijloc! Acum să raspund serios. Am fost solicitat, in 1978, de FC Bihor, după ce fusesem dat afară de la Steaua pentru că pierdusem titlul la golaveraj. Asta era in anii '70. În Oradea, am primit o casă in care locuim si astazi. A fost dragoste la prima vedere. Orasul mi-a intrat la inimă instantaneu. Îl cunosteam putin, pentru că jucasem de cateva ori aici, chiar si cu echipa nationala intr-un amical cu China.

Pe romani ii salut in romaneste, pe unguri - in ungureste

Ce v-a atras la acest oras

Frumusetea, linistea, oamenii, chiar dacă sunt destul de dificili! Este un oraș splendid, cu cladiri vechi. Ne vizitează prieteni din Germania si raman impresionati de cladirile vechi din Oradea.

Ce vă amintiti din tineretea dumneavoastră oradeana

Îmi amintesc de faptul că am intrat in ritmul orasului destul de repede. Eram tanar, iar adaptarea s-a facut rapid. Atunci, dar si acum, mergeam pe strada principala pe unde circula odată tramvaiul. Acum a fost amenajată o alee pietonala Lumea mă recunostea si mă saluta. Astazi, lumea s-a mai schimbat. Acum se uită la mine. Unii mă recunosc, altii nu. Eu ii salut insă pe toti, nu astept ca ei să facă primul pas. Pe romani ii salut in romaneste, iar pe unguri ii salut in ungureste.

Ce locuri vă reamintesc despre anii tineretii?

Aproape tot orasul. Este adevarat, cafenelele de odinioară s-au modernizat acum. Am insă locuri la care tin. Tot de ritualul meu tine drumul pe care il fac, in fiecare duminica la Continental, unde fac o sauna un bazin. Chiar si iarna se poate merge acolo, pentru că există un bazin cu apă termala

În Oradea, lipsesc un aeroport modern si o echipă de fotbal de primă divizie

Dacă ati fi ghid pentru o zi in Oradea, ce ati recomanda turistilor?

Eu stiu? Catedrala catolică este un obiectiv impresionant. Tot acolo există un loc in care stateau preotii pe vremuri. Strada Canonilor, parcă ii spune. Langă catedrală este fostul muzeu al orasului. Aici s-au refugiat grecii, prin anii '70, din cauza problemelor din tara lor. Acum, cladirea a fost retrocedata Ceea ce este interesant la această cladire este faptul că are 365 de geamuri, cate zile are anul! În centrul orasului este un pasaj acoperit, chiar vizavi de primarie, cu multe cafenele. Este extraordinar de frumos. Vulturul Negru se numeste acest pasaj. Cladirea primariei este si ea un obiectiv turistic. În apropierea ei se află o altă bisericuță, foarte veche si interesanta

Ce considerati că lipseste orasului Oradea?

Ce ii lipseste si Romaniei: o liniste politica Din pacate, se simte si aici saracia, chiar dacă ardelenii sunt altfel. Orasului ii mai lipsesc un aeroport modern si o echipă de fotbal de primă divizie.

Este un oraș frumos, civilizat si este mai mult de un cuvant, cu o perspectivă extraordinara Dar asta cu o conditie: edilii să aibă grijă de oras

Are Oradea secrete?

Nu cred. Poate lucruri puse prea putin in valoare. Aici aș da exemplul cetății, care este insuficient exploatată din punct de vedere turistic.

Prin ce se remarca atat pozitiv, cat si negativ, Oradea?

Nu pot vorbi despre latura negativă a orasului meu, asa că mă voi opri doar la aspectul pozitiv. Oradea da asa, o liniste launtrica Această liniste vine de pretutindeni. Și aș mai vrea să spun ceva. Cu tot respectul pentru celelalte orase din Romania, Oradea este, cred, mai aproape de civilizatie decat oricare altul.

evz

poate ca ciobanul si-a mai bagat mintile in cap si in sfarsit in primul rand o sa TACA si o sa lase pe cei care se pricep sa conduca clubul din toate punctele de vedere (cu toate ca ma indoiesc)...pana la proba contrarie, cred ca ar trebui sa ne intoarcem cu totii sa incurajam Steaua...

sa speram ca o sa taca si o sa ii puna la dispozitie lu Piti 3 milioane de euro ca sa semneze contractul cu Steaua si sa vina si Ienei..

sa speram ca o sa taca si o sa ii puna la dispozitie lu Piti 3 milioane de euro ca sa semneze contractul cu Steaua si sa vina si Ienei..

Da-da-da. :wanker:

Sa speram mai bine ca o sa plece.

EVZ: Ce inseamnă Oradea pentru dumneavoastra

Emeric Ienei: Înseamnă casa mea, inseamnă prietenii mei. Oradea este orasul meu, pe care il salut in fiecare dimineață. Ies, mă duc si-mi cumpar ziarele de la acelasi chiosc, de ani buni. Apoi trec vizavi, unde se află o cafenea, si stau la un ceai cu prietenii. Facem politica vorbim despre fotbal. Apoi, la ora 13.30, mă retrag spre casa Mi-a intrat in reflex tot acest ritual. Cand m-am mutat la Oradea am crezut că imi va fi greu să mă adaptez, dar nu a fost asa. Uneori, la inceput, aveam nostalgia Bucurestiului. După numai două zile petrecute in Bucuresti, mă apuca mereu dorul de Oradea.

De ce Oradea?

Vă raspund cu o gluma Eu sunt din Arad, sotia din Cluj, asa că am hotarat să ne stabilim undeva la mijloc! Acum să raspund serios. Am fost solicitat, in 1978, de FC Bihor, după ce fusesem dat afară de la Steaua pentru că pierdusem titlul la golaveraj. Asta era in anii '70. În Oradea, am primit o casă in care locuim si astazi. A fost dragoste la prima vedere. Orasul mi-a intrat la inimă instantaneu. Îl cunosteam putin, pentru că jucasem de cateva ori aici, chiar si cu echipa nationala intr-un amical cu China.

Pe romani ii salut in romaneste, pe unguri - in ungureste

Ce v-a atras la acest oras

Frumusetea, linistea, oamenii, chiar dacă sunt destul de dificili! Este un oraș splendid, cu cladiri vechi. Ne vizitează prieteni din Germania si raman impresionati de cladirile vechi din Oradea.

Ce vă amintiti din tineretea dumneavoastră oradeana

Îmi amintesc de faptul că am intrat in ritmul orasului destul de repede. Eram tanar, iar adaptarea s-a facut rapid. Atunci, dar si acum, mergeam pe strada principala pe unde circula odată tramvaiul. Acum a fost amenajată o alee pietonala Lumea mă recunostea si mă saluta. Astazi, lumea s-a mai schimbat. Acum se uită la mine. Unii mă recunosc, altii nu. Eu ii salut insă pe toti, nu astept ca ei să facă primul pas. Pe romani ii salut in romaneste, iar pe unguri ii salut in ungureste.

Ce locuri vă reamintesc despre anii tineretii?

Aproape tot orasul. Este adevarat, cafenelele de odinioară s-au modernizat acum. Am insă locuri la care tin. Tot de ritualul meu tine drumul pe care il fac, in fiecare duminica la Continental, unde fac o sauna un bazin. Chiar si iarna se poate merge acolo, pentru că există un bazin cu apă termala

În Oradea, lipsesc un aeroport modern si o echipă de fotbal de primă divizie

Dacă ati fi ghid pentru o zi in Oradea, ce ati recomanda turistilor?

Eu stiu? Catedrala catolică este un obiectiv impresionant. Tot acolo există un loc in care stateau preotii pe vremuri. Strada Canonilor, parcă ii spune. Langă catedrală este fostul muzeu al orasului. Aici s-au refugiat grecii, prin anii '70, din cauza problemelor din tara lor. Acum, cladirea a fost retrocedata Ceea ce este interesant la această cladire este faptul că are 365 de geamuri, cate zile are anul! În centrul orasului este un pasaj acoperit, chiar vizavi de primarie, cu multe cafenele. Este extraordinar de frumos. Vulturul Negru se numeste acest pasaj. Cladirea primariei este si ea un obiectiv turistic. În apropierea ei se află o altă bisericuță, foarte veche si interesanta

Ce considerati că lipseste orasului Oradea?

Ce ii lipseste si Romaniei: o liniste politica Din pacate, se simte si aici saracia, chiar dacă ardelenii sunt altfel. Orasului ii mai lipsesc un aeroport modern si o echipă de fotbal de primă divizie.

Este un oraș frumos, civilizat si este mai mult de un cuvant, cu o perspectivă extraordinara Dar asta cu o conditie: edilii să aibă grijă de oras

Are Oradea secrete?

Nu cred. Poate lucruri puse prea putin in valoare. Aici aș da exemplul cetății, care este insuficient exploatată din punct de vedere turistic.

Prin ce se remarca atat pozitiv, cat si negativ, Oradea?

Nu pot vorbi despre latura negativă a orasului meu, asa că mă voi opri doar la aspectul pozitiv. Oradea da asa, o liniste launtrica Această liniste vine de pretutindeni. Și aș mai vrea să spun ceva. Cu tot respectul pentru celelalte orase din Romania, Oradea este, cred, mai aproape de civilizatie decat oricare altul.

evz

Frumos oras!

Ienei din cate am vazut azi pe sport.ro , va semna cu Steaua cand va venii din vacanta din italia , ca presedintele exclusiv al clubului Steaua Bucuresti

respect , singurul antrenor care a facut performanta la un club din Romania

1) cupa campionilor castigata in 86 , si finala cupei campionilor

Ienei din cate am vazut azi pe sport.ro , va semna cu Steaua cand va venii din vacanta din italia , ca presedintele exclusiv al clubului Steaua Bucuresti

respect , singurul antrenor care a facut performanta la un club din Romania

1) cupa campionilor castigata in 86 , si finala cupei campionilor

Iordanescu are finala din 89. Plus semifinala din 88. Plus Supercupa Europei.

da , cu acelasi lot din 86 , dar Ienei ia ridicat

Iordanescu are finala din 89. Plus semifinala din 88. Plus Supercupa Europei.

da , cu acelasi lot din 86 , dar Ienei ia ridicat

i-a

Iordanescu i-a promovat la echipa mare pe Dan Petrescu si Ilie Dumitrescu, l-a adus pe Hagi iar jocul echipei din perioada 87-89 e mult, mult peste ce a jucat Steaua in 1985-1986. Ghinionul lui Iordanescu a fost ca AC Milan si Benfica erau mult mai in vana decat Barcelona anului 1986, o echipa supraevaluata (pierduse in acel an si campionatul, si cupa Spaniei, plus ca se calificasera in extremis in finala dupa o dubla mansa de cosmar cu IFK Goteborg).

Personal, cred ca Steaua 1985-1986 a fost cea mai puternica echipa romaneasca din toate timpurile. In acel sezon, Steaua a practicat, poate, cel mai organizat joc posibil. Avea o aparare invincibila, un mijloc zidit de Stoica si Boloni, si un atac letal. Steaua in epoca lui Iordanescu a fost cu siguranta mai spectaculoasa, dar nu atat de eficienta ca in vremea lui Emerich Jenei. Este cel mai mare antrenor roman din toate timpurile, fara nici un dubiu.

Si apropo, sa nu uitam de Italia 90, cand echipa nationala a practicat un fotbal in care principalul scop era sa ataci poarta adversa prin orice mijloace, spre deosebire de SUA 94, in care scopul principal era sa nu iei gol, si sa dai pasa lui Hagi... O diferenta de la cer la pamant intre Jenei si Iordanescu, atat la Steaua cat si la echipa nationala.

Edited by y-jam

Steaua lui Iordanescu era pur si simplu invincibila pe plan intern iar in Europa nu ne mai uitam deloc la echipele de rangul 2, ca le bateam fara sa ostenim.

Steaua lui Jenei a avut mult noroc cu adversarii din CCE, mult inferiori celor cu care s-a intalnit Steaua mai tarziu. Cel putin, ce a jucat Steaua in 88-89 a fost formidabil, chit ca nu am reusit sa invingem marele Milan. Iar simpla intrare a lui Hagi in lotul initial a dublat valoarea echipei.

In 90, Jenei, din pacate, nu a stiut sa foloseasca cum trebuie resursele interne. Steaua, Dinamo si Craiova dadeau oricum fotbalisti suficienti pentru intrarea in semifinale. Cu exceptia meciului cu Uniunea Sovietica si a unei parti din cel cu Argentina, chiar nu mi-a placut cum am evoluat. Cel putin in optimi am fost jalnici in fata unor irlandezi limitati tehnic, ce bubuiau mingea in fata la orice faza.

Edited by Alexandru H.

Nu am trait acele vremuri, dar din ce am vazut in materialele video, personal nu vad cine ar fi putut bate pe Steaua din 86. Stoica era mult mai in forma decat in cum era in 89, iar Boloni musca din adversari ca un leu in cusca. Personal, cred ca Steaua 86 ar fi putut face fata Milanului din 89 (sa nu uitam ca in acel sezon, Milan abia a trecut de Steaua Rosie cu mult noroc si Werder Bremen... tot cu mult noroc). In schimb, competitia care m-a facut sa iubesc si sa inteleg cu adevarat fotbalul a fost Italia 90. Atunci au fost mai multi factori negativi ce s-au abatut asupra jocului echipei nationale. Unul dintre ele fiind impresarii ce bateau la usa jucatorilor zi de zi. Oricum, eu raman fan declarat al Stelei din 1986.

Pai in 85/86 am luat-o de la Honved si de la Anderlecht. Plus ca in meciul cu Lahti era sa ajungem la lovituri de departajare. Sa nu exageram: faptul ca a castigat un trofeu acea echipa nu inseamna ca e superioara celei din 88/89. Ajunsesera la echipa niste puncte tari, de genul lui Hagi sau Rotariu, in campionat eram invincibili (asta e echipa care chiar nu lua bataie de la nimeni) si, alt amanunt important, Dinamo isi facuse cea mai tare echipa din istoria sa.

Aia cu impresarii de la Italia 90 e o legenda infrumusetata. Pur si simplu ne-am batut joc de meciul cu irlandezii, de departe cel mai usor adversar pe care-l puteam nimeri in optimi. Macar cu Suedia in 1994 am dat impresia ca vrem victoria, ne-am zbatut pentru ea; in 90 am jucat penibil timp de 120 de minute. Imi amintesc o multime de faze de la cele trei meciuri din grupa, insa cu Irlanda tin minte doar centrarile irlandezilor.

Fosta glorie a Stelei, Emerich Ienei, a vorbit in exclusivitate despre Tshabalala, echipele care se bat la titlu, dar si despre functia pe care o va ocupa in cadrul clubului din Ghencea.

- Domnule Ienei, cum vi se pare Tshabalala?

- Nu mi-a atras atentia in mod deosebit la Campionatul Mondial, dar avind in vedere că este un mijlocaș stinga, ar fi o achizitie buna pentru că Steaua are nevoie de jucatori pe acel post. Totodata nu eu hotarasc acest transfer. Piturcă e cel care va lua o decizie in ceea ce priveste acest transfer. Dacă are nevoie de un sfat, il voi ajuta cu dragă inima

- Domnul Țiti Dumitriu a spus că Steaua nu este printre echipele care se bat la titlu.

- Este parerea dumnealui. sunt multe echipe care vor să cîștige campionatul, mai ales că s-au investit foarte multi bani.

- Pe cine vedeti in această lupta

- CFR Cluj are o echipă bună si s-a intarit in această vara Dinamo pare să fie un contracandidat puternic odată cu venirea lui Andone, dar si Rapidul cred că va avea altă față in comparatie cu campionatul trecut. sunt multe echipe puternice si e cam devreme să ne dam cu parerea.

- Domnul Becali a prezentat o organigramă a clubului si dumneavoastră erati trecut in functia de presedinte.

- Pe mine, momentan, nu m-a anuntat nimeni. Urmează să mă intorc acum din Italia si vom discuta Dacă vor avea nevoie de mine, ii voi ajuta. Obiectivul meu ar fi ca, impreună cu celelalte glorii ale echipei, să readucem suporterii la stadion.

gesepe

Ienei nu a semnat inca cu Steaua, desi oferta i-a fost facuta la inceputul verii. Desi Gigi Becali ar fi cautat o casa pentru antrenorul care a luat Cupa Campionilor in 1986, pana acum nu s-a gasit nimic.

De ce nu a semnat inca Ienei cu Steaua? "As veni... dar nu am unde sa stau!"

Ienei spune ca nu a venit inca la Steaua pentru ca nu are unde sa stea in Bucuresti. Aici nu are o casa in care sa locuiasca.

"Inca nu sunt presedintele Stelei. Transferul meu nu e important. Deocamdata nu am semnat cu Steaua pentru ca nu am unde sa ma mut. Asta e problema. Sunt in Oradea, as veni la Bucuresti, dar nu am unde sa stau", a spus Ienei la Sport.ro

In strategia lui Piturca, Ienei reprezinta un factor extrem de important. El, alaturi de gloriile Stelei readuse in Ghencea sa se ocupe de copii si juniori, trebuie sa repare relatia cu suporterii, extrem de incordata in sezonul trecut.

gesepe

Emeric Ienei a anuntat ca este dispus sa vina la Bucuresti pentru a negocia functia de presedinte al Steaua

Ienei vine la Bucuresti pentru ultimele negocieri cu Steaua! Ce spune despre noua "lege Piturca"

Ienei spunea in urma cu cateva zile ca principalul motiv pentru care inca mai sta in dubiu pentru functia de presedinte al Stelei este gasirea unei locuinte in Bucuresti.

Din cate se pare, Steaua va rezolva aceast aspect, iar Ienei a anuntat ca este dispus sa vina pentru a vedea oferta finala a Stelei.

Ienei a comentat si noul regulament impus de Piturca la Steaua, care le permite jucatorilor sa iasa in cluburi, insa doar pana la ora 2.

"Decizia lui Victor Piturca de a-i lasa pe jucatori sa iasa chiar si in cluburi pana la ora 2:00 in ziua meciului este pe placul meu. Fotbalistii sunt tot cetateni romani si au si drepturi, nu numai obligatii. Ei trebuie sa stie unde, cum, cu cine si cat. Piturca are dreptate. Nu trebuie sa se faca excese, ci sa aiba loc o regulare. Daca ai o bucurie mare sau un necaz si trebuie sa ai cu cine sa imparti aceste lucruri", a spus Ienei la Sport Total FM.

Pentru a aduce publicul mai devreme la stadion si pentru a-l "incalzi" inainte de meciul cu Craiova, Steaua vrea să-i prezinte pe Ienei si compania chiar pe gazon

Steaua urmează modelul Lacatus care a iesit pe teren ca presedinte in seara meciului cu Lens, transformind stadionul intr-un vulcan si ajutind echipa să facă un meci fabulos

Chiar dacă va disputa meciul cu Craiova cu stadionul plin, Steaua vrea ca suporterii să creeze o atmosferă de zile mari. Tocmai de aceea, sefii din Ghencea doresc să facă o miscare de imagine, prin care să aducă fanii mai devreme la stadion, dar să-i si introducă mai repede in atmosfera intilnirii.

Emeric Ienei, viitorul presedinte, va fi rugat să iasă pe teren, in jurul orei 19:00, cu un ceas inainte de startul partidei, pentru a fi practic prezentat oficial la echipa E posibil ca el să fie insotit si de celelalte nume cu greutate in istoria Stelei pe care Piti le-a readus in club, in frunte cu Majearu.

Precedent cu Lacatuș

Dacă Ienei si celelalte glorii vor iesi pe teren inainte de Steaua - Craiova, facindu-și astfel debutul la club, se va repeta scena de care a avut parte Marius Lacatuș atunci cind si-a intrat in rol ca presedinte al Stelei. Se intimpla pe 20 octombrie 2005, chiar in seara meciului pe care Steaua l-a disputat in grupele Cupei UEFA cu Lens. În fata a peste 25.000 de spectatori, Lacatuș a traversat terenul cu 10 minute inainte de start, aruncind in aer un stadion care s-a transformat intr-un vulcan. Împinsă de la spate de o atmosferă fenomenala Steaua a cîștigat la pas, scor 4-0.

A refuzat o casă cu piscină

Ieri, Ienei a vizitat mai multe locuinte din Bucuresti pe care conducerea Stelei i le-a propus ca resedință pe perioada mandatului sau in Ghencea. Ienei a refuzat o casă cu 4 dormitoare si piscină situată in prelungirea Ghencea. "E prea mare pentru mine, n-am ce face cu ea" a fost argumentul lui, apoi s-a aratat incintat de o locuință din zona Satului Francez, lingă Podul Baneasa, fiind aproape si de zona comercială din Baneasa.

gesepe

Chiar si numai pentru a-l vedea pe ne IMI pasind inca o data pe gazonul din templu,merita toti banii!

Clubul Steaua a informat ca singura prezentare care va avea loc astazi va fi cea a jucatorilor, pe tabela de marcaj a stadionului, asa cum se procedeaza la fiecare inceput de partida disputata in Ghencea.

"FC Steaua Bucuresti va organiza saptamana viitoare o conferinta de presa in care domnul Emeric Ienei va fi prezentat oficial", suna anuntul facut astazi de clubul din Bulevardul Ghencea.

1. A lacrimat la banner-ul Peluzei Nord. În timpul meciului, galeria de la "Nord" a afisat un mesaj: "Ienei, simbol stelist de prima clasa te intimpinam cu un calduros «Bine ai venit acasă»!". "Atunci nu l-am vazut pentru că eram atent la joc, mi-a atras atentia un prieten si, sincer, am lacrimat si mi-a crescut inima pentru că lumea nu m-a uitat", a spus ieri Ienei.

2. "Bun venit acasă" suporterilor. Parcarea oficială a stadionului, la 20 de minute după terminarea jocului. Ienei iese si e asaltat de 50 de fani. "Nea Imi, bine ati venit acasă!", i-au spus acestia. Ienei i-a chemat lingă el: "Nu, bine ati revenit voi acasă!".

3. Îmbrățisarea care a facut vestiarul să aplaude. După ce a coborit de la "oficială", Ienei s-a dus la vestiare. A intrat acolo si l-a vazut pe Piturca "Piti, vino aici! Bravo, Piti, ti-a iesit!", i-a spus Ienei. "Ne-a iesit, nea Imi!", a replicat antrenorul, după care a urmat o imbrățisare ce a durat citeva zeci de secunde, scenă care i-a facut pe jucatori să aplaude.

"Și eu le multumesc din suflet suporterilor că au urmat indemnul nostru si au venit atit de multi si ne-au ajutat. Au fost fenomenali pentru că au ajutat echipa la greu"

"Nu vă exagerez cu nimic, sunt sincer cind spun că am avut emotii la fel de mari ca la penalty-urile de la Sevilla. Mi-era teamă că nu vom egala si că oamenii vor pleca suparati de la stadion

gesepe

La banner-ul de la Peluza Nord cu Emeric Jenei,ma intrebam dak o sa-l vada,imi pare bine ca o sa vina si el la Steaua.

IMPREUNA SUNTEM MAI PUTERNICI! :steagcruce::steag_sah_mic:

Emeric Ienei, fostul presedinte al Stelei crede că doar Ilie Dumitrescu ar putea să accepte o posibilă ofertă venită din partea oficialilor Stelei.

"Oamenii despre care se vorbeste că ar veni la Steaua sunt persoane importante din istoria echipei, dar nu cred că Hagi va veni. Iordanescu are alte preocupari. Poate doar Ilie Dumitrescu să accepte o posibilă ofertă", a declarat Emeric Ienei.

"Trebuie să vină un antrenor care să aibă aceeasi influență ca a lui Piturca El a reusit in scurt timp să schimbe ceva, a adus jucatori tineri, talentati care sub mina sa ar fi trebuit să creasca Nici un antrenor din lume nu va veni la Steaua să spună că poate lua campionatul intr-un an", a adaugat Ienei.

gesepe

Emeric Ienei are o parere bună despre venirea lui Ilie Dumitrescu la Steaua, dar spune că acesta trebuie să se inconjoare cu alte foste glorii pentru a-și duce ideea la bun sfarsit.

Cu toate că il consideră drept curajos pe Dumitrescu, pentru că a preluat Steaua desi nu a confirmat ca antrenor, Ienei spune că ramane un sceptic, pentru că nu-și doreste să vadă un alt fost mare jucator al Stelei cum esuează in Ghencea.

"El crede că poate să arate că are calități de antrenor, mai ales că vine la Steaua, echipă la care a jucat. El nu a confirmat ca antrenor si este o chestie foarte onoprabilă să vină la Steaua. Eu am vorbit cu câțiva fani, sustinatorii adevarati ai Stelei, si ei mi-au spus că e foarte grav că Piturcă a plecat si că nu stiu ce să faca Eu le-am spus că ei trebuie să sustină Steaua, nu pe Becali, trebuie să ignore patronul. Singur nu poate să se descurce Ilie. Trebuie să aducă oameni care să meargă pe aceeasi idee ca si el. Sunt sceptic, pentru că nu vreau să mai fie incă un fost jucator care nu reuseste la Steaua" , a spus Ienei la Sport.ro.

"Nu stiu dacă Ilie Dumitrescu va reusi, nu are o experiență vastă ca antrenor. În plus, nu cred că va mai beneficia de acelasi entuziasm din partea suporterilor. Aparent, Ilie preia o echipă bună de la Piturca dar depinde de el ce urmeaza Faptul că nu ia bani mi se pare un gest de supunere", a comentat Ienei la Gsptv.

"Cand am plecat, nu am vorbit cu Becali. Eu cu el, cat am fost pe-acolo, am stat de vorba doar cinci minute, la Alba Iulia, la meci. Atat, mai mult nu, pentru ca si asa ma enerveaza! Oricum, nici el n-a insistat, are totusi un respect pentru mine, il simt", a declarat Ienei in ProSport.

Piturca a plecat iar un alt fost mare jucator din Ghencea a ajuns antrenor la Steaua. Ienei ii ureaza succes lui Ilie Dumitrescu, insa il avertizeaza asupra unor gafe de inceput.

"Eu ii doresc asta din tot sufletul. Am vazut insa ca a spus o tampenie, anume ca va lua campionatul! Cum sa spui asta cand tu n-ai nici macar un antrenament la echipa? A, n-a luat nici bani cand a venit, alta prostie, pentru ca in felul acesta esti deja la mana patronului. Eu cred ca Ilie ar trebui sa urmeze drumul inceput de Piti, insa vad ca s-a apucat sa spuna despre Kapetanos ca este singurul atacant de careu din lot. Ma rog, treaba lui, nu vreau sa supar pe nimeni, gata, nu mai vorbesc despre asta" a mai spus nea Imi.

In final, Ienei incheie trist. "Nu mai e locul meu in fotbalul actual".