MoWeed

Emerich Jenei

108 posts in this topic

@redondo

I s-a propus la insistentele lui Lacatus... Ar fi venit cu o singura conditie : neimplicarea patronului la echipa. 0ierul nu a acceptat si nea Imi ramane la Oradea sa-si traiasca batranetea linistit, lucru pe care sincer i-l doresc; caci ultimul lucru pe care as vrea sa-l vad ar fi sa aflam ca jj stie mai mult fotbal decat el ca doar l-au invatat Piturca si cu Olaroiu cu ce se mananca...

La multi ani, Maestre!

Dacã titlul de "Sir" ar exista în România, l-ar meritat 1000%.

Poate ca nu a fost cel mai mare antrenor roman dar cu siguranta este un gentleman si adevaratul lord al fotbalului romanesc! La multi ani!

Poate ca nu a fost cel mai mare antrenor roman dar cu siguranta este un gentleman si adevaratul lord al fotbalului romanesc! La multi ani!

Aaaa....ba da! A fost si este cel mai mare antrenor roman alaturi de Pisti Covaci(Covaci avea totusi la Ajax o echipa foarte puternica, nu o echipa de necunoscuti-ca erau necunoscuti atunci.).

Sau poate ca ma insel. Poate ca au mai luat si altii CCE-ul cu o echipa din Romania. Nu stiu. Eu nu le cunosc pe toate.

Eu stiu doar ca tu,redondo, esti un suporter al universitatii Craiova. Atat.

La multi ani, nea Imi!

Eu stiu doar ca tu,redondo, esti un suporter al universitatii Craiova. Atat.

La multi ani, nea Imi!

Eu am spus altceva atunci despre Craiova...dar daca echipa orasului tau are in jur de 50 de suporteri,e greu sa intelegi. Si nu inteleg ce legatura are scula cu prefectura...Tu esti cumva ruda cu MM Stoica?

Edited by redondo

La multi ani nea Imi!

Dacã titlul de "Sir" ar exista în România, l-ar meritat 1000%.

Dacã titlul de "Sir" ar exista în România, s-ar numi "Imi"... ;)

La multi ani pentru cel mai mare antrenor de fotbal pe care l-a dat Romania pana acum!

Sufar pentru Steaua, dar nu știu dacã va avea acea putere de a reveni. Jocurile directe le va avea pe teren propriu și poate reveni numai dacã va avea rezultate bune în acestea. Jocul Stelei nu îmi dã o garanție cã poate recupera cele nouã puncte. Cu Argeșul a jucat parcã mai bine. Lãcãtuș m-a sunat de ziua mea și am discutat cu el. A meritat sã purtãm aceastã discuție. Mã doare situația lui. Nu vreau sã îl deranjez, pentru cã țin prea mult țin la el - Emerich Jenei, la Sport Total FM.

Daca ar pleca jegul,managerul ideal.Cu el Manager,ar fi antrenat Boloni Steaua,si s-ar fi vazut atunci echipa! :steag_cruce_invers: Domnule Jenei,sunt mandru ca alaturi de dumneavoastra sunt Oradean!

Ce jigodie poate fi Decebal Radulescu :puke: Mititelu zicea de Jenei ca e cel mai bun antrenor deoarece a realizat cea mai mare performanta, iar "ziaristu" asta cica performantza lui Il Muce de acum 2 saptamani e la fel de mare...Incredibil :puke:

Nu e corect sa fie comparate cele doua perioade. Mititelu vorbeste mult si dupa cum bate vantu'. A facut tragedie nationala ca nu a jucat Costea. Crezi ca-i pasa de suferinta jucatorului? Nu. Ii pasa doar de bani si ar fi vrut sa joace in nationala deoarece automat ar obtine un pret mai bun pe el.

nu conteaza perioadele...Jenei a castigat Cupa Campionilor cu o echipa romaneasca si doar cu jucatori romani, in timp ce Il Muce a castigat abia Cupa UEFA cu o echipa straina si cu jucatori adunati din toate colturile lumii pe sume imense... ;)

Nu se compara.Daca ar juca Sahtior cu Steaua '86 ar pierde la scor.Emerich Jenei este cel mai mare antrenor roman,nu antreneaza la Steaua doar datorita jegului,si parca e mai bine asa.Cred ca s-ar da foc Templului daca am vedea umilirea lui Emerich Jenei.Insa e prea inteligent pentru a lucra sub Jeg.

Am auzit ca pe 7 mai anul acesta a fost trecut in lista de membri onorifici AISS. Frumos gestul!

Domnule Ienei, dacă Steaua va evolua la Buzau, vă mai regasiti in acea echipă cu care ati facut performanță?

Categoric nu! Gigi, dacă era baiat destept, trebuia să facă un parteneriat cu MApN. Să-i invite să participe la sedintele Consiliului de Administratie si atunci avea toti suporterii la picioare, nimeni nu mai zicea nimic.

Se vorbea că din vară veti ocupa o functie de presedinte in Ghencea! Dumneavoastră mai vreti să reveniti la Steaua?

Nu cred că se pune problema să vin eu acolo! Cine să mai vină la Steaua, cand Gigi si-a adus acolo toate rudele? Nu mai am eu loc!

Gigi Becali nu v-a sunat să vă propună acest post?

Nu! El, dacă e europarlamentar, nu mai stă de vorbă acum cu oamenii mici, asa ca mine! Nu mă mai pun in calcul pe mine, dar Gigi nu stie să respecte suporterii, din acest motiv s-a ajuns acum unde s-a ajuns.

Din vara mai multe foste glorii anuntau că vin la Steaua...

Nu va veni nimeni! Nimeni din fostele glorii nu s-ar injosi să lucreze cu el. El nu stie ce inseamnă relatia dintre angajat si patron.

Pe 7 iunie s-a nascut o echipa de fotbal in Romania, care atunci a avut denumirea de CCA, Casa Centrala a Armatei. Iar aceasta echipa, de-a lungul anilor, suntem in al 63-lea an de cand s-a infiintat aceasta echipa, a avut performante foarte mari, atat in Romania, cat si in afara Romaniei si pentru asta, spun eu, orice an de sarbatorire a acestui club este o onoare pentru toti aceia care iubesc Steaua Bucuresti, care a fost castigatoarea Cupei Campionilor Europei, spune antrenorul care a ridicat acest trofeu deasupra capului.

Emerich Jenei nu uita de cei care au contestat meritele si performantele Stelei pe plan european: Asta este o chestiune romaneasca, invidia si prostia sunt la inaltime. S-a spus ca a fost usor pentru Steaua. Dar uita lumea ca Steaua inca cinci ani de zile a fost in topul Europei, jucand o semifinala si inca o finala. Deci asta este de fapt meritul Stelei. Iar acum, sigur ca Steaua si-a schimbat stapanii, sa spunem asa, dar functioneaza. A mai castigat si dupa Revolutie, a mai castigat niste titluri de campioana, chiar si Cupa. Ultima Cupa pe care a castigat-o, am avut aceasta placere si onoare ca sa fiu eu ultimul antrenor care a castigat Cupa Romaniei la Steaua.

Jenei isi aminteste si de modul cum a ajuns sa joace mai intai la clubul unde peste ani urma sa devina antrenor: Am inceput sa joc fotbal la UTA Arad si de acolo am fost racolat de CCA (pe timpul acela). Sigur ca eram tanar, deci doua sanse aveam, sau sa ma duc sa fac performanta la Dinamo sau la CCA, sau sa ma duc sa fac facultatea la Timisoara sau la Cluj. Si am ales performanta. Am renuntat la facultate, dar pana la urma am terminat la Bucuresti Institutul de Educatie Fizica si Sport. Eu voiam sa ma dedic avocaturii, dar parca pana la urma a fost mai bine ca am terminat Institutul de Educatie Fizica si Sport. N-am predat niciodata, la nicio scoala, dar am fost antrenor si pe mine ma satisface treaba asta ca pana la urma ama avut acest curaj ca sa raman la CCA pentru ca am vrut sa fac performanta. Am reusit la CCA, atat ca jucator, cat si ca antrenor sa fac performanta.

Desi si-a incheiat de mai multi ani cariera de antrenor la Steaua, Emerich Jenei mai tine si acum legatura cu fostii colegi de la club, cu fostii sai elevi, sau chiar si cu sportivii de la alte sectii ale clubului Steaua, amintindu-i aici pe fratii Vasile si Francisc Zavoda, colegi de echipa pe vremea CCA, handbalistul si apoi antrenorul Radu Voina, cu care are o relatie foarte apropiata. Jenei a tinut sa-i aminteasca si pe copiii sai, asa cum le spune fostilor elevi, vorbind aici despre Puiu Iordanescu, cu care vorbeste des la telefon, sau Ladislau Boloni, cu care n-a mai vorbit insa de cand a plecat sa antreneze in Emiratele Arabe Unite. Bineinteles, Jenei se intalneste cel mai des cu fostii sai jucatori cand ajunge la Bucuresti: Cand ma duc eu in Bucuresti se da zvonul ca am venit si atunci ne intalnim, cu Lacatus, cu Stoica, cu Valentin Ceausescu si mai mergem sa servim o masa impreuna, sa ne amintim de vremurile bune.

Castigatorul Cupei Campionilor Europeni nu i-a uitat insa pe cei care nu mai sunt printre noi, cum ar fi fostul sau coleg de camera, Gheorghe Constantin, sau Apolzan, Victor Dumitrescu, Tataru, Ion Alexandrescu, fostul sau presedinte de la Steaua, omul despre care Jenei spune ca ar putea sa fie si in vremurile noastre un model de presedinte de club. El chiar si cand tacea spunea ceva.

Fostul antrenor al Stelei a vorbit si despre decizia lui Marius Lacatus de a se muta definitiv cu familia in Spania: Marius a dovedit ca este un luptator, dar imi face impresia, si spun asta cu regret, ca s-a saturat de situatia actuala a fotbalului romanesc. Si atunci a ales sa mearga in Spania, unde are o casa. Si are o fetita care trebuie sa mearga la scoala, si vrea ca fetita sa aiba un viitor mai bun decat la noi.

Jenei urmareste indeaproape ce se intampla in fotbalul romanesc, acuzand dur situatia actuala la nivel de copii si juniori: Este deplorabil ce se intampla acum la centrele de copii si juniori. În loc sa investim si sa facem centre de copii si juniori, mai bine cumparam jucatori. Ei spun ca gata facuti, dar nu sunt la nivelul, spun eu, al jucatorilor nostri, pe care-i avem in ograda noastra. Si in loc sa incurajam tineretul, noi aducem jucatori din Cipru, din Portugalia, din alte tari, jucatori de care nu am auzit.

Onlinesport