fcsteaua.ro

Habibou va fi cumparat definitiv (GSP)!

31 posts in this topic

Gigi Becali va achita în zilele urmãtoare un milion de euro clubului Charleroi, Habibou urmînd sã devinã jucãtorul Stelei pînã în 2012

Habibou este primul jucãtor, dintre cei 3 împrumutați de Steaua în iarnã, care va deveni definitiv al echipei din Ghencea. Gigi Becali a spus ieri cã nu va mai aștepta finalul campionatului pentru a se hotãrî dacã îl va transfera sau nu pe atacantul francez.

"Voi da ordin celor de la club sã-l cumpere imediat pe Habibou. E un jucãtor minunat. Cu oameni ca el voi putea ajunge departe cu Steaua. Voi achita un milion de euro în zilele urmãtoare, atît cît este clauza, și el va deveni jucãtorul nostru", a spus Becali ieri. "Opțiunea de cumpãrare este pentru urmãtorii 4 ani, începînd din varã", a completat și Adrian Ilie, astfel cã Habibou va fi al Stelei pînã la 1 iulie 2012.

Patronul din Ghencea dezvãluie și un alt motiv pentru care a decis sã-l ia pe Habibou definitiv. "M-a impresionat enorm gestul lui de la finalul meciului cu Urziceni, cînd a arãtat tricoul lui Iisus. M-a mișcat foarte tare mesajul lui. Îmi trebuie oameni credincioși la echipã", a adãugat Becali.

"Douã lucruri m-au convins sã-l cumpãr definitiv de acum. Evoluția lui extraordinarã, dar mai ales tricoul cu Iisus pe care l-a afișat la final. M-a impresionat enorm gestul lui, mi-a dovedit cã este un mare credincios"

Gigi Becali

100 de mii de euro a plãtit Steaua pentru împrumutul sãu pe o perioadã de 6 luni

Adrian Ilie a explicat ieri cum l-a remarcat pe Habibou. "M-am dus alãturi de Vali Argãsealã în Belgia pentru a trata aducerea lui Thereau. Acolo am asistat la meciul Standard Liege - Charleroi, în care l-am vãzut pe Habibou. L-am trimis și pe Mario Branco sã-l urmãreascã. Ce calitãți mi-au sãrit în ochi? E foarte rapid, se bate mult pe teren, dã bine cu capul și are perspective foarte mari", a spus ieri Ilie.

Poveste de succes

La 2 ani a fugit cu mama sa din Africa în Franța, la 12 ani a debutat la juniorii lui PSG, iar la 20 de ani a devenit idolul tribunelor din Ghencea

Golul decisiv din meciul cu Urziceni, venit în completarea evoluției foarte bune la 1-0 cu Pandurii, l-a transformat pe Habibou în preferatul fanilor steliști. Care e povestea atacantului de 1,93 m, care a fentat moartea în urmã cu o lunã, în cantonamentul din Cipru?

Habib Habibou s-a nãscut în Bria, un oraș cu 35.000 de locuitori diun Republica Centrafricanã. Cînd el avea doar 2 ani, mama sa a hotãrît sã fugã în Franța, forțatã de neajunsurile unui trai plin de privațiuni. S-au stabilit într-o suburbie a Parisului, iar Silvie a început sã-și caute de lucru pentru a-și întreține familia.

Habib a fost atras de fotbal. Iar scouterii lui PSG l-au remarcat în timp ce bãtea mingea pe un maidan din apropierea casei. Avea 12 ani și a fost chemat la o selecție pentru grupele de copii și juniori. Deșirat, dar tehnic, Habibou a atras privirile oficialilor, care l-au pãstrat la club. A trecut pe la toate echipele de juniori ale lui PSG, iar în 2005 a fost remarcat de președintele lui Charleroi, Abbas Bayat, într-un turneu la care participa formația secundã a parizienilor.

"Lãsați-l la noi, are mai multe șanse sã rãzbeascã!", le-a spus Bayat celor de la PSG. Gruparea belgianã a obținut transferul lui Habibou, unde atacantul a debutat la 17 ani în prima ligã, prinzînd 7 meciuri în primul sezon. A fost apoi împrumutat la Tubize, în Liga secundã. Palmares excelent: 12 goluri în 13 meciuri! Readus la Charleroi în toamna lui 2007, a jucat în douã meciuri, izbutind sã puncteze de douã ori și sã ia ochii steliștilor.

Acum a ajuns idolul tribunelor în Ghencea, dar n-a uitat de unde a plecat. Dupã golul de duminicã, a mulțumit Divinitãții, dar și celor care i-au fost aproape. Pe un tricou purtat pe sub cel de joc scrisese "I belong to Jesus", exact cum face și Kaka. Iar pe spatele tricoului alb erau trecute numele mamei, al surorilor, al prietenei sale. ªi al lui Valeriu Argãsealã, cel ce l-a ajutat sã se integreze în România și i-a dat încredere.

"Habib joacã fotbal de cînd avea 8 ani, iar acum este singurul responsabil de viața și de liniștea lui. Este tot ce am eu mai scump și doresc sã ajungã sus de tot"

Silvie, mama lui Habibou

"Este un copil cu un suflet extraordinar și poate ajunge un jucãtor mare. Trebuie sã aveți grijã de el, pentru cã e foarte sensibil, mai ales cã a avut o copilãrie destul de grea!"

Președintele lui Charleroi, Abbas Bayat, cãtre Valeriu Argãsealã

Becali tata...un asemenea lucru bun nu stiu de cand nu ai mai facut pentru club.....bine ca il iei...bine asta daca e adev ce zic aia de la gsp....cu habib inainte Forza Steaua

O veste extraordinara pentru noi.Cam trista pentru Vali Badea si Rica Neaga.Asta-i viata.Fitele si aerele dupa fotbal!

"Trebuie sã aveți grijã de el, pentru cã e foarte sensibil, mai ales cã a avut o copilãrie destul de grea!"

O sa aiba ciobanul grija de el cum a avut de Elton si Andrey...Sper sa ma insel,sa nu mai pierdem un talent

Avem nevoie de Habib la echipa,isi da viata pe teren. Mutare buna Becali!

Nu cumva iarasi ne grabim? Pana la urma Habibou a jucat doar 2 treimi de meci pentru Steaua si deja e vazut ca noul, vechiul, marele talent, etc...

Chiar credeti ca este vreo diferenta intre cumpararea lui Habibou acum, sau cumpararea lui la vara? Din cate stiu, Steaua are prima optiune la cumpararea lui (cu 1 milion parca), asa ca nu inteleg graba asta, cu toate ca e ceva tipic becalian.

Edited by yo_marius

Mi se pare mie sau Habib il cam pupa in fund pe Becali?Oricum,e un jucator tanar,neexperimentat,si poate asa a fost instruit de Argaseala ( sau i-a urmat exemplul).

Insa,asta nu e o problema, daca Habib va juca bine in continuare.Sper sa o faca si sa le dea peste nas carcotasilor care vedeau in el un transfer esuat.

Edited by shack3r

Oare daca m-as duce la Fekali si i-as arata ca am un tricou 'I belong to Jesus',am sanse sa ajung fotbalist la Steaua :notangel: Acum serios,Habib pare a avea valoare de Steaua(zic pare pentru ca a jucat de abia doua meciuri-nici alea intregi),dar ne grabim!Dar na,daca omu' e credincios... :thumbsup:

Mi se pare mie sau Habib il cam pupa in fund pe Becali?Oricum,e un jucator tanar,neexperimentat,si poate asa a fost instruit de Argaseala ( sau i-a urmat exemplul).

Insa,asta nu e o problema, daca Habib va juca bine in continuare.Sper sa o faca si sa le dea peste nas carcotasilor care vedeau in el un transfer esuat.

Nu-l pupa deloc. Baiatul a demonstrat ca are valoare si ca pune suflet in joc. Ceea ce din pacate le lipseste multor titulari.

Virgil,mie asa mi se pare.Mai ales ca a mai dat recent o declaratie de genul,nu mai tin minte exact ce.

Dar ai dreptate,decat sa riposteze la Becali si sa nu faca nimic pe teren mai bine il linguseste dar joaca bine.

De acord si cu DelPiero10,este prea devreme sa tragem concluzii.Insa,cum am mai spus,sper din tot sufletul ca Habib sa devina acel atacant care ne lipseste de ani buni.

Edited by shack3r

o decizie foarte buna, sper sa ne faca cat mai fericiti in viitor-pentru ca potential are!;

Mult Succes Habib!

Nu numai la infatisare, ci si la joc, Habibou mi se pare ca seamana "exagerat" de mult cu Kanu (fost jucator Arsenal si recent la WBA). :punk:

un jucator foarte valoros. parerea mea este ca achizitionarea lui reprezinta un transfer mare pentru club

sa dea goluri meci de meci iar ce face in timpul liber nu e treaba mea! cu ce ma incalzeste reactia lui Dica la Becali cand vad ca nu se mai zbate pe teren si alearga in dorul lelii?

Astazi e bun pentru Becali, maine il arunca ca pe o masea stricata! Elton, Andrey, Andrei Cristea, Neaga, Vali Badea ... lista e mult prea lunga cu astfel de exemple :thumbdown:

Din pacate, nu cred ca in momentul actual cu un astfel de paranoic, clubul nostru nu e un loc propice in care un jucator sa creasca. In cazul lui Habibou chiar sper sa ma insel! :steagcruce:

Edited by -jon-

@makaan

tu vrei sa spui ca Elton si Andrey,dar mai ales Elton erau talente???in privinta lui Elton,nu stiu ce va placut atat la el ,ca daca lasai sa creasca un pic mai mult gazonul pe Ghencea il pierdeai din vedere!O fi fost un jucator bun cu mingea,dar pana a fi un jucator ca Thereau sau Dayro Moreno,ar mai fi trebuit sa creasca vreo 15 cm si abia atunci am fi putut spune dak este sau nu un talent!

Gandeste inainte de a vorbii!

sa dea goluri meci de meci iar ce face in timpul liber nu e treaba mea! cu ce ma incalzeste reactia lui Dica la Becali cand vad ca nu se mai zbate pe teren si alearga in dorul lelii?

Partial de acord.Ar trebui totusi sa ne intereseze si ce fac jucatorii in afara terenului,insa mai avem mult ca mentalitate pana sa ajungem la stadiul asta.

sigur, se pot spune multe. deocamdata, desi a jucat putin a facut-o cu suflet si eficient. e greu de spus cine si cum il va creste. totul depinde de el. daca e suficient de matur va sti sa creasca singur. sa avem incredere! HAIDE Steaua!

"iar la 20 de ani a devenit idolul tribunelor din Ghencea "

Haide, las-o ! Parca ai fi presa romana, unde toata lumea e vedeta megastar si idol. Mai usor cu afirmatiile aste. Daca stelistii ar avea un idol, acesta nu poate fi decat unul singur : Marius Lacatus ! Doar el !

Habibou pare un jucator bun, dar atat. Hai sa nu se hazardam in declaratii penibile, ok ?

Eu zic ca Mendoza e transferul cel mai reusit.

Numai bine !

Quote " Iar scouterii lui PSG l-au remarcat în timp ce bãtea mingea pe un maidan din apropierea casei. "

..iar scouterii nostri (daca avem asa ceva) stau si se uita la dvduri sau la Telesport. No comment.

Cum spunea si @yo mai sus, nu vad de ce atata graba,din moment ce noi avem prima optiune de cumparare in vara?Habib e un jucator promitator,un transfer reusit,dar mi se pare exagerat sa il ridicam in slavi,poate i se urca la cap...

Interesant argumentul principal a lui jijinho:"il cumpar pentru ca-i credincios!"...Probabil ca daca era doar un bun jucator,se mai gandea Jiji daca il ia sau nu,dar asa a hotarat pe loc ca merita banii...

Apropo,Andrey nu era credincios,Jiji?

Fie ce o fi,sper ca el si ceilalti 3 sa ne ajute in continuare in meciurile care au ramas,ca avem nevoie.

Pur si simplu nu inteleg de ce ne grabim. De ce nu asteptam pana in vara, sa-l vedem cum joaca pe termen ceva mai lung? Nu poti trage o concluzie asupra unui jucator din doua bucati de 30 de minute in doua meciuri. Aduceti-va aminte ce "idol" era Andrey dupa primul meci (cu Galatiul in Cupa).

Nici acum nu imi iese din minte ce zicea Martin van Geel, directorul tehnic al lui Ajax, cand l-au transferat pe Ogararu. Ca sa nu zic aiurea, dau copy-paste la interviu:

"- Cand ati aflat de el?

- La startul sezonului am primit niste informatii, l-am vazut pe casete, am realizat ca e valoros si am inceput sa-l urmarim.

- Citi oameni ati folosit?

- Am pus sapte oameni pe urmele lui. Unul si unul. Profesionisti.

- De ce atat de multi?

- Pentru ca nu e vorba doar de un meci, ci de foarte multe. L-am urmarit din tribuna in campionat, in Cupa UEFA, peste tot unde a jucat Ogararu, plus casetele cu cele 30 de meciuri internationale jucate de el in ultimul an si jumatate. Fiecare om care l-a spionat a adus lucruri noi despre el. Astfel am putut sa ne formam o imagine clara."

Cam asa e si la noi, nu?