fcsteaua.ro

Gesturi.

45 posts in this topic

Steaua a invins Unirea duminica seara, o victorie muncita si meritata, indiferent de ce spun unii sau altii. O farama din acesta izbanda vreau sa cred ca se datoreaza si celor care am strigat cat ne-au tinut plamanii, incurajand echipa pe tot parcursul celor 90 de minute.

La finalul meciului, in mod firesc, am asteptat sa sarbatorim victoria cu jucatorii. Insa, se pare ca ei aveau ceva mai important de facut, astfel ca, dupa ce au salutat pe baietii din Nord , au fugit repede la vestiare ignorand Peluza Sud si cele doua tribune, desi au fost chemati de catre fani.

Este evident ca jucatorii noi din echipa sunt vinovati intr-o masura mult mai mica fata de stelistii cu state vechi pe Ghencea. Nu pot sa cred ca un Goian, un Nesu, un Lovin sau un Ov. Petre nu au auzit in timpul meciului incurajarile venite din partea tuturor suporterilor. Dar ei au ales un dus in locul sarbatorii victoriei alaturi de suporterii care i-au purtat spre ea. Si in acest meci.

Spre deosebire de jucatorii pe care ii antreneaza, Marius Lacatus, secondat de "il capitano" Mirel Radoi, au facut un adevarat tur de stadion, bucurandu-se cu toti cei care i-au incurajat. In momentele acelea ma gandeam la o fraza: "stelistii se nasc, nu se inventeaza". Unii joaca fotbal pentru contracte si prime, altii joaca si antreneaza pentru Steaua.

Vreau sa cred ca acest gest al jucatorilor este doar o greseala, cauzata probabil de euforia victoriei. Nu cred ca ei nu realizeaza ca fara aportul suporterilor, fara incurajarile venite din tribune, le-ar fi fost infinit mai greu in meciul de aseara. Sper doar ca acest gest sa nu se mai repete.

Respect Marius Lacatus. Respect Mirel Radoi. Doi stelisti adevarati.

FORZA Steaua! SEMPER SUPERIORES!

Marius

nu stiu ce sa zic de gestu lor.....da oricum daca stam bine sa ne gandim , Mirel si Laca de ce au putut sa salute pe toti si ei nu?? oare nu toti fac acelasi lucru dupa meci...??poate ca nu si`au dat seama...sau cine stie ce a fost in mintea lor...oricum...fortzaa Steaua

Radoi trebuie clonat.

Am observat in nenumarate randuri cum el a trecut de la postul de fundas central in cel de mijlocas dreapta, stanga, central.. nu mai conta. Parerea mea este ca ne trebuie un Mirel Radoi si in aparare si la mijloc.

Laca, RESPECT!

deja ne-au obisnuit cu nesimtirea lor unii jucatori stelisti.....si prin deplasari de sute de km si in Ghencea....

in alta ordine de idei aseara am vazut ca suporterii din tribune au apreciat dialogul peluzelor la "ce drog ciudat" si cand se canta mai tare din peluze au incetat cu tipetele haotice si nici o goarna nu s-a mai auzit! efectul cantecului a fost magnific! si a mai spus cineva asta dar o sa o repet si eu : numele lui habibou cred ca s-a auzit la 2-3 cartiere distanta!

Din pacate, din nou, regizorii, cameramanii si toti ceilalti care se ocupa de transmisiunea unui meci refuza cu desavarsire sa arate imagini din galerie, atat la inceputul meciului sa fie vizibila coregrafia, cat si pe parcursul lui. De comentator nu mai vorbesc....

deja ne-au obisnuit cu nesimtirea lor unii jucatori stelisti.....si prin deplasari de sute de km si in Ghencea....

in alta ordine de idei aseara am vazut ca suporterii din tribune au apreciat dialogul peluzelor la "ce drog ciudat" si cand se canta mai tare din peluze au incetat cu tipetele haotice si nici o goarna nu s-a mai auzit! efectul cantecului a fost magnific! si a mai spus cineva asta dar o sa o repet si eu : numele lui habibou cred ca s-a auzit la 2-3 cartiere distanta!

Coreeect! Saracu baiat! Cred ca i s-au inmuiat picoarele atunci! Bravo lui! Ma bucur enorm pentru [email protected]

Ce interesant e sa citesti mesajele din timpul meciului a doua zi dupa terminarea lui!!!

Nu inteleg cum pot spune unii ca Lacatus nu e antrenor de Steaua!!!??? RUSINE!!!!!

Cel mai bun lucru care s-a intamplat Stelei este venirea lui Marius Lacatus.

Un alt lucru bun este ca nu mai joaca Nicolita.

Un lucru pe care nu-l zice nimeni este faptul ca GOLANSKI a crescut in joc extraordinar.

Cei trei sud-americani plus HABIB sunt super jucatori dar sa nu uitam ca e doar al patrulea meci de cand joaca impreuna.

Sunt convins ca Steaua va juca din ce in ce mai bine chiar daca nu o sa castige toate meciurile.

Pãi la Praga au venit sã salute galeria 5-6 jucãtori dintre care unul era Zapata și unul Rada.

Chiar nici eu nui mai inteleg pe unii jucatori.ajung la concluzia lui Becali care spunea ca unii se gandesc doar la plecare cum ar fi Goian.Pentru meciul de aseara ar trebui laudati 3-4 jucatori pentru dorinta lor aratata in teren.In primul rand de remarcat dorinta de joc al lui nesu caruia nui convine statutul de rezerva,Aportul lui zapata care cred ca fara el eram mult mai jos in acest sezon,un adevarat portar, Habibou un jucator tanar care se daruieste pentru echipa chiar daca e venit de putin timp isi doreste sa joace sa arate ce stie,Si cum mai spunea cineva Golanski care creste in joc si ajuta foarte mult atacul parca ar fi mijlocas nu fundas.Desi Dica nu prea sa vazut in mieciul de ieri eu zic ca a avut o contributie mare la victorie sa nu uitam ca in meciul cu cefere si cu Unirea a avut marcaj om la om si a fost cam greu sa scape de el.desi multi nu il au la suflet eu cred ca si Ovidiu Petre ar trebui laudat datorita lui Steaua a castigat la Pandurii si tot datorita lui iam umilit pe cefere. forzateaua:steagcruce:

nu stiu de ce ne mai miram...eu unul desi doare am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca pentru ei nu exista decat o singura peluza in Ghencea

Intr-adevar, efectul superbului dialog Sud-Nord asupra tribunelor a fost unul uluitor. BRAVO, BRAVO, BRAVO!!!

Chiar daca am ales de ceva timp sa ma duc la T II, pentru a avea o vedere mai buna asupra jocului, asta a fost ultima oara cand nu voi fi prezent in peluza. Mi s-a parut incredibila idiotenia "gornistilor": chiar si dupa ce au citit dedicatia speciala a Sudului, multi cred c-au luat-o ca pe-o lauda, ceva, ca semi-maimutzele din spatele meu radeau ca o adunatura de urangutani si au suflat zdravan in porcariile alea pana le-a iesit ochii din cap ca la melc. Traim cu adevarat intr-o era postmodernista...

M-am mai bucurat si ca, fie si in ultimele 15 minute, tot s-a mai cantat si s-a mai ridicat lumea in picioare, spre disperarea multora, sunt convins...

pentru Nord si Sud: ati fost FABULOSI ieri!!!

Oarecum off-topic: Rugaminte oficiala catre Living_Dead_Stripper: poti compune, te rog, o "Balada a Gornistului", ceva? Serios ca te cinstesc!

bv baieti mi-a placut la nebunie "ce drog ciudat" am fost si eu la tribuna a 2-a dar va fi ultima oara toti ABSOLUT Toti stateau jos nu cantau cand incepeau peluzele sa cante cantam in incercarea de ai faci pe samantari si gornisti sa cante sa isi incurajeze echipa nimic :thumbdown: mai mult imi spuneau sa stau jos dupa afisarea mesajului"TAci,sufla-n goarna,consuma....si tu faci parte din turma" toti samantari si idioti aia cu goarne radeau nu se simteau ce sa zic de acum in colo numai in peluza voi sta

Edited by crossman

Rusine jucatorilor ca nu au salutat Peluza Sud!Prestatia de ieri merita macar un salut.Insa,PENTRU A NUSTIU CATA OARA NIMIC.Cei noi nu cred ca au o asa mare vina,ca ei nu cunosc obiceiurile,insa mai e un Goian,un nesu,un Lovin,un Ovidiu Petre care cunosc si care ar trebui sa ne arate acest lucru.Pacat,nu au mentalitate...asta ma face sa-i regret pe jucatorii gen Neaga.De o mie de ori RUSINE !!!

INVATATI SA SALUTATI SI SUDUL!!!

Rusine jucatorilor ca nu au salutat Peluza Sud!Prestatia de ieri merita macar un salut.Insa,PENTRU A NUSTIU CATA OARA NIMIC.Cei noi nu cred ca au o asa mare vina,ca ei nu cunosc obiceiurile,insa mai e un Goian,un nesu,un Lovin,un Ovidiu Petre care cunosc si care ar trebui sa ne arate acest lucru.Pacat,nu au mentalitate...asta ma face sa-i regret pe jucatorii gen Neaga.De o mie de ori RUSINE !!!

Intrebare: cu cefere, oare de ce au salutat sudul doar Lacatus, Radoi si Zapata?

Facem ce facem și tot aici ajungem... Gestul echipei de asearã mi s-a pãrut inexplicabil, și evident cã atunci când se întâmplã așa ceva te și întrebi dacã jucãtorii s-au simțit jigniți sau atacați în vreun fel pe parcursul meciului. Nu știu de unde provine graba asta așa mare de a fugi la vestiare dupã ce ai alergat 90 de minute pe teren... oare cât te costã sã mai pierzi și tu 30 de secunde pentru a saluta pe toatã lumea, asta ca sã nu le cer sã fluture steaguri sau sã vinã sã cânte împreunã cu peluzele...

Mã întreb cum ar defini jucãtorii Steaua, dacã i-ai întreba. Probabil "locul alã unde joc io și de unde-mi vin bani", sau ceva în genul. Oricâte critici i s-ar aduce lui Rãdoi, cred cã ne-a demonstrat încã o datã cã locul lui e aici, în Ghencea.

Sa salute tot stadionul nu numai sudul pentru ca de aia ii sustinem meci de meci. Cu totii suntem stelisti. Eu de exemplu stau tot timpul in PN, dar asta nu inseamna ca ceilalti spectatori nu merita sa fie salutati!

:steagcruce:

Cum a salute Ov. Petre daca el a spus acum cateva zile intr-o conferintza de presa ca suporterii il injura pe stadion! Deci faceti-va si voi o idee de cat va are el la suflet! Una peste alta normal e ca echipa sa salute si nu numai cand se castiga si cand se pierde si tribuna ar face bn sai incurajeze nu sai injure!

Cum a salute Ov. Petre daca el a spus acum cateva zile intr-o conferintza de presa ca suporterii il injura pe stadion! Deci faceti-va si voi o idee de cat va are el la suflet! Una peste alta normal e ca echipa sa salute si nu numai cand se castiga si cand se pierde si tribuna ar face bn sai incurajeze nu sai injure!

Foarte corect spus.Ovidiu Petre a spus si in coferinta ca sa obisnuit cu ideea si oricat ar marca tot o sa fie injurat.Si restul cum sa salute daa la un egal sau o infrangere toti sar cu gura la ei si ii injura?Radoi si Laca desigur ca saluta pentru ca ei nu au fost injurati restul sunt injurati iar unii chiar tot timpul.Cum ar fi Surdu.Nici mie numi lace cum joaca si sunt de aceeasi parere cu voi ca nui de Steaua dar nu ar trebui sa i se acorde macar 2-3 meciuri fara sa fie injurat la fiecare faza?Poate asa ar incepe sa joace cum ne dorim toti.

Sa salute tot stadionul nu numai sudul pentru ca de aia ii sustinem meci de meci. Cu totii suntem stelisti. Eu de exemplu stau tot timpul in PN, dar asta nu inseamna ca ceilalti spectatori nu merita sa fie salutati!

:steagcruce:

Nu sunt de acord.Sunt doua galerii care se manifesta si ar trebui tratate la fel.Restul sunt salutati la inceputul meciului.Aici nu vorbim despre un simplu salut,vorbim despre a arata o mica recunostinta pentru faptul ca unii au cantat 90 de minute.Nu am ajuns sa multumim pentru prezenta in Ghencea.Prezenta se rasplateste in deplasare.Tribunele pana una alta sa invete un alt cantec inafara de "haideti pe ei" si sa-si foloseasca plamanii altfel decat sufland in goarne si atunci mai discutam despre saluturi.

hai ma daca cate injuraturi le tragem in fiecare meci. asta nu ne intrebam. sai sustinem pe stadion si sa ii criticam aici pe forum sau oriunde dar nu sa ii fluieram pe stadion. ci sa ii incurajam acolo.

Pai tocmai daia sa salute.L-ar privi lumea altfel.Ar creste in inima suporterilor.Ar castiga respect.Sa lase de la el.Toata lumea se asteapta ca suporterii sa faca sacrificii mereu,sa lase de la ei,dar dece nu vedem un jucator sa-si recunoasca vina,sa-si ceara scuze suporterilor,sau sa lase de la el,cum e in cazul de fata??Asa trebuie sa gandeasca,dar nu-i duce capul.Cat despre injurat,nu stiu cati dintre voi a observat ca cei ce se implica activ in peluze nu-i mai injura pe surdu si cei ca el.Ati observat asta??

Pana la urma reprezentativ este mesajul VCM

"TACI! SUFLA-N GOARNA,CONSUMA...FACI PARTE DIN TURMA!"

Facem ce facem și tot aici ajungem... Gestul echipei de asearã mi s-a pãrut inexplicabil, și evident cã atunci când se întâmplã așa ceva te și întrebi dacã jucãtorii s-au simțit jigniți sau atacați în vreun fel pe parcursul meciului. Nu știu de unde provine graba asta așa mare de a fugi la vestiare dupã ce ai alergat 90 de minute pe teren... oare cât te costã sã mai pierzi și tu 30 de secunde pentru a saluta pe toatã lumea, asta ca sã nu le cer sã fluture steaguri sau sã vinã sã cânte împreunã cu peluzele...

Mã întreb cum ar defini jucãtorii Steaua, dacã i-ai întreba. Probabil "locul alã unde joc io și de unde-mi vin bani", sau ceva în genul. Oricâte critici i s-ar aduce lui Rãdoi, cred cã ne-a demonstrat încã o datã cã locul lui e aici, în Ghencea.

Ovidiu Petre "Stiu ca eu mereu o sa fiu injurat, chiar daca marchez". Oare de ce nu va saluta jucatori? Sa fie si faptul ca in injurati si huiuiti cum prind un meci mai prost? De ce nu ii sustineti la GREU? Nu echipa, JUCATORII. De ce Ov. Petre era huiduit in Ghencea? PENTRU CA CRACIUNESCU A ZIS CA L-A LUCRAT PE Hagi? Asta e mentalitate de turma baieti, nu "consumul de fotbal".

Huiduitul jucatorilor nu aduce nimic bun,doar in cazul in care ar juca super-infect ar merita sa fie huiduiti,din pacate datorita mentalitatii de turma jucatori ca Dica,ov Petre,surdu etc sunt huiduti,vorba lui Dica,daca greses 2-3 pase. De ce? pentru ca suporterul obisnuit e influentat din greu de mass-media si cateodata vrea sa se elibereze de frustrarile personale injurand jucatori.

Steaua joaca mai bine decat in tur si mai ales decat in epoca Olaroiu,desi mai e drum lung pana a juca precum pe vremea lui Oleg Protasov. Nu o sa disec iarasi problema suporter/ultras dar sunt mult prea multi gornisti taranoi si mult prea putini cunoscatori ai fotbalului.

Mi-a venit de atatea ori sa injur destui jucatori ai nostri la meci,mai ales pe Nicolita,Lovin,ov Petre dar imi treceau imediat nervii,ma gandeam de ce sa il injur pe jucatorul nostru,de ce sa ii iau mama,mortii,sfintii etc pentru o pasa gresita sau mai stiu eu ce, ca oricum nu o sa joace mai bine. Acest lucru mi-a devenit evident uitandu-ma la cei 3 mentionati mai sus,pentru ca mi-am dat seama ca mai mult nu mai pot.

Suporterii trebuie sa sustina echipa,sau macar sa nu o injure,huiduile si injuraturi ar trebui sa existe pe Ghencea doar cand sunt indreptate impotriva rivalilor.

Si ar mai fi un lucru destul de grav dupa parerea mea in relatia suporter/echipa,si anume faptul ca multi jucatori nu vin sa salute peluzele. Nu sunt ultras dar mi se pare o lipsa de respect si de cultura fotbalistica sa nu vii sa dai un multumesc formal celor care dau bani ca sa te vada si striga pentru tine 90 de minute.

Cam atat am avut de spus.Numai bine.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Ovidiu Petre "Stiu ca eu mereu o sa fiu injurat, chiar daca marchez". Oare de ce nu va saluta jucatori? Sa fie si faptul ca in injurati si huiuiti cum prind un meci mai prost? De ce nu ii sustineti la GREU? Nu echipa, JUCATORII. De ce Ov. Petre era huiduit in Ghencea? PENTRU CA CRACIUNESCU A ZIS CA L-A LUCRAT PE Hagi? Asta e mentalitate de turma baieti, nu "consumul de fotbal".

Hai sa ne intelegem. Ov. Petre a fost huiduit in Ghencea. Big deal! Nu cumva acelasi Ov. Petre a fost ovationat cand a marcat cu CFR? Si totusi, ar fi bine sa nu facem confuzii. Domnu' gone, de obicei, in peluze, in marea majoritate a timpului se canta, se incurajeaza echipa. Tot de obicei, fluieraturile si apostrofarile vin de la tribune, de unde meciul se vede excelent (aici fac o paranteza sa spun ca eu pana azi-dimineata, cand am intrat pe fcsteaua, nu am stiut de acele penalty-uri, pur si simplu nu le-am vazut). Astfel incat mi se pare injust sa puneti toti suporterii in aceeasi oala. Unii canta si incurajeaza, in timp ce altii sufla-n goarne si injura. Sper ca m-ati inteles.

@gone

Ca sa vezi..! Al drecu` consumul asta de fotbal:)) Pei sa nu salute cetatenii de la tribuna II respectiv tribuna I pentru ca ei sunt cei care injura si huiduie. Pei saracul Lovin ce sa mai zica? La prezentarea echipei tot stadionul a strigat numele jucatorilor(inclusiv a lui Ovidiu Petre), iar cand s-a ajuns la Lovin a fost o mica pauza dupa care s-au auzit 1-2 mii de suporteri care au strigat. Si totusi pe el nu-l vad zicand ca o sa fie intotdeauna injurat. Si ce respect pot cere jucatorii (mai putin Mirel) cand eu m-am chinuit sa-mi iau amaratu` ala de abonament si am ragusit dupa primele 5 minute(desi in jurul meu nu canta nimeni, si ma mai si auzeau cum ma enervam ca nu canta si tzaranii tot nu se simteau - asta fiind la Sud destul de jos), iar ei s-au dus linistiti la vestiare. Acum alt chin care urmeaza - tigania. Macar acolo o sa ne salute ca doar o sa fim cu baietii "adevarati", cei de la nord, cei cu "haideti pe ei, pe mama lor".