cRiss4Steaua

Probleme legate de calculator, internet, etc.

1,440 posts in this topic

microsoft security essentials

google it!

+1

de peste un an il am si nu am avut vreodata probleme, desi mai intru pe tot felul de spurcaciuni. Nu consuma mult, il descarci moaca...L-am avut si pe windows fara licenta si nu au fost probleme. De cand stau cu essentials alte programe mi se par efectiv paranoice, blocheaza orice, si ingreuneaza calcu.

Am primit recent o placa de baza Asus P5GDC Deluxe,cu procesorul de 3.0 Intel si 2 gb ram.Ce placa video recomandati pt treaba asta(si daca stiti vreun magazin online serios de unde as putea sa o achizitionez, chiar si sh)?

Bai, ajutati-ma si pe mine cu o chestie. Am Windows 7 si wallpaperul pus de mine dispare de fiecare data cand restartez calculatorul si imi ramane in schimb un background de culoare neagra. Cum il dresez sa stea la locul lui?

Asta se intampla pentru ca nu e original si/sau nu e activat windowsul; am avut si eu problema. Nu scrie in coltul de stanga jos ceva de genul "This copy of Windows 7 is not genuine"?

Bai, ajutati-ma si pe mine cu o chestie. Am Windows 7 si wallpaperul pus de mine dispare de fiecare data cand restartez calculatorul si imi ramane in schimb un background de culoare neagra. Cum il dresez sa stea la locul lui?

exista un windows loader pe net. are cativa mb. cu el iti rezolvi problema.

exista un windows loader pe net. are cativa mb. cu el iti rezolvi problema.

Mersi, a mers. :beer2:

Asta se intampla pentru ca nu e original si/sau nu e activat windowsul; am avut si eu problema. Nu scrie in coltul de stanga jos ceva de genul "This copy of Windows 7 is not genuine"?

Nu recunosc nimic. :D

legit.jpg

Ca sfat general, e bine sa cascam bine ochii atunci cand sistemul da sa-si faca cate un update, sa vedem la ce foloseste acel update. Poate nu ne foloseste la nimic. Desigur, pentru asta trebuie sa avem activata optiunea aia cu verificarea si alegerea update-urilor inainte de-a le instala.

Update-ul respectiv are codul KB971033 si e intre primele pe care vrea sa si-l instaleze dupa o reinstalare de sistem.

Am o problema:

Am net de la o retea . In fine de cate ori scoteam cablul de la desktop si-l bagam la laptop sau in in TV imi cerea ip-uri. Alea erau configurate automat. Am sunat la furnizorul de net. Am luat macul de la TV si l-am clonat la laptop si desktop sa nu ii mai disper pe aia de la net.

Bun, mi-am luat un router . L-am instalat , am facut setarile de rigoare, am internet pe desktop. Acum la laptop imi vede routerul dar nu reusesc sa ma conectez la el. Am clonat macul pe care il am peste tot si pt reteaua wireless dar nu reusesc sa ma conectez pe nicaieri. Desi am bagat manual in network address macul de pe laptop si celelalte chestii pe care le am prin casa in detaliile placii wireless la Physhical Address imi vede alt mac. Cand deschid o pagina noua in browser iar imi apare mesajul de la aia cu netul sa-i contactez pentru ca routerul meu nu este alocat la ei. N-am chef sa astept pana luni.

Intrebarea este; am setat gresit reteaua wireless, nu ma pot conecta in acelasi timp la net cu doua calculatoare cu acelasi mac? Nu ma pricep. Sunt mai multe intrebari daca ma gandesc.

Stie cineva daca la un telefon samsung galaxy s2 pot clona macul?

PS Si cu laptopul si cu telefonul ma pot conecta la unele retele. Deci nu sunt probleme cu placile de retea.

Ms pt ajutor.

Scuze pt exprimarea de cacao. Poate intelegeti voi ce-am vrut sa zic :)

Cred ca altfel ar trebui sa ma exprim. Oboseala, bat-o vina.

Daca cineva vine in vizita la mine cu un laptop de exemplu si vrea sa se conecteze la net cum o poate face fara sa fie nevoit sa schimbe macul sau sa bage ip=urile manual?

Nu era normal sa ca routerul sa functioneze si eu sa ma pot conecta la retea cu laptopul ?

Fara sa imi bat capul cu macuri si ip-uri?

Am facut setarile varza cumva?

Cred ca am facut o tampenie punand acelasi mac la placa de retea wirelss a laptopului cu macul de la desktop. Nu se pot conecta simultan doua calculatoare la net avand acelasi mac. Nu-i asa?

Edited by terente

Nu. Nu se pot conecta simultan doua calculatoare la net, in aceeasi retea (am incercat-o eu si merge doar 1 singur, cel deschis cel mai tarziu).

Din ce-am inteles (cu greu) acolo, iti recomand sa bagi la router mac-ul pc-ului (sau macul care e inregistrat la furnizorul de net, ca inteleg ca le-ai dat lor 1 mac, de nu-ti merge orice calculator ai baga), celelalte terminale le tii cu macurile originale, la pc bagi un mac fictiv (sau pe cel pe cel original al router-ului) si le conectezi pe toate la reteaua wireless a router-ului. Vezi daca merge.

Edited by 1on

Nu. Nu se pot conecta simultan doua calculatoare la net, in aceeasi retea (am incercat-o eu si merge doar 1 singur, cel deschis cel mai tarziu).

Din ce-am inteles (cu greu) acolo, iti recomand sa bagi la router mac-ul pc-ului (sau macul care e inregistrat la furnizorul de net, ca inteleg ca le-ai dat lor 1 mac, de nu-ti merge orice calculator ai baga), celelalte terminale le tii cu macurile originale, la pc bagi un mac fictiv (sau pe cel pe cel original al router-ului) si le conectezi pe toate la reteaua wireless a router-ului. Vezi daca merge.

Stiu ca m-am exprimat aiurea, scuze pt asta. Dar nu stiam de unde sa incep. Aia de net au un mac de la mine pe care eu il folosesc pt orice terminal nou daca ma conectez prin LAN.

Am instalat routerul conform instructiunilor.Am setat macul pe care il au si cei care furnizeaza netul. Acum am cablul de net in portul routerului de net . Routerul este legat la desktop prin intermediul unui cablu mai scurt care a venit la pachet.

In fine, ideea este ca la desktop ma pot conecta la net dar problema o am la laptop. nu ma pot conecta prin wireless la net. Desi laptopul imi vede routerul nu ma pot conecta la net.

Imi apare mesajul de la furnizorul de net. Ca nu sunt in baza lor de date cu laptopul/routerul.

Ati accesat aceasta pagina deoarece:

PC-ul/Routerul dvs. nu este inregistrat in baza de date.

Este clar ca routerul mi l-au vazut pentru ca functioneaza pe desktop. Acelasi mesaj l-am avut pe desktop inainte sa modific macul routerului .

Problema mea este cu laptopul. Pana nu citesc macul pe care il au iei nu-mi va activa laptopul.

Dar macul placii de retea wireless este diferit desi il configurez manual in advance>address network.

Nu se modifica deloc. Aici este problema

Edited by terente

m-am gandit la niste sugestii care ar putea sa te ajute:

- trebuie restart la sistem dupa ce schimbi mac-ul la laptop

- asigura-te ca schimbi macul placii corecte

- cel mai sigur e sa o faci din registri, un exemplu pe care l-am folosit si eu aici

- salveaza mac-ul initial ca sa il poti schimba inapoi in caz de nevoie

@Harald, m-am chinuit si-n registrii si varianta ta si una mai complexa ( http://snaked-bytes.blogspot.ro/2011/12/how-to-change-your-mac-address-in.html ) . DEGEABA. Nu se modifica deloc macul placii wireless. Ramane la fel.

O rezolv eu luni cu aia de lanet. O sa le trag injuraturi. Ma conectez cu laptopul le toate retelele doar in baza unor parole , iar acasa trebuie sa ma milogesc de ei. sa-mi dea ip-uri si la revedere.

LA telefon cum naibii sa schimb macul? Doar ca vor ei? Sa fie sanatosi.

Gata am renuntat. O las pe luni. Ms mult pt ajutor

Vise umede ,tuturor!

Edited by terente

@Terente Ce ai tu acolo se numeste "zona crepusculara". Mi se pare aiurea. Daca in router ai mac-ul corect nu conteaza ce mac ai la desktop sau laptop, routerul trebuie sa dea mai departe. Cine stie ce setari de siguranta au aia de la net.

@Terente Ce ai tu acolo se numeste "zona crepusculara". Mi se pare aiurea. Daca in router ai mac-ul corect nu conteaza ce mac ai la desktop sau laptop, routerul trebuie sa dea mai departe. Cine stie ce setari de siguranta au aia de la net.

Exact la asta ma refeream si eu.

Problema este ca am telefoane si televizoare la care nu pot schimba macul. Actualul meu mac pe care l-am clonat pe desktop sau laptopuri este macul de la un TV. Pai o sa stau si o sa ma uit la soare cand vreau sa intru de pe telefon pe net. doar sa le dau la aia telefon de cate ori incerc sa ma conectez cu un gadget .

Maine ma lamuresc eu la aia cu netul.

care a fost cauza problemei pana la urma?

Salut

1.In primul rand, trebuia setat routerul in baza lor

2. La setari internet bifam acces point

3. Mai am o problema: cand e desktopul in functiune nu merge laptopul cum trebuie.Adica greu de tot. Cu telefonul nu am problema asta. Merge foarte bine telefonul in orice varianta.

am inteles; inseamna ca nu a fost legat de setarea mac-ului placii wireless

Am o problema, mi se blocheaza calculatorul, la filme, joc, "ingheta" imaginea, si nu mai pot sa fac nimic, decat sa dau restart. Plus ca la restart, dureaza ceva timp pana cand apare, ramane negru, si trebuie sa dau de mai multe ori pe buton. De la ce sa fie?

incearca sa iti reinstalezi driverele de la placa video si sa pui ultima versiune a acestora.

de asemenea merita verificata temperatura placii video (daca se invarte coolerul, daca e plin de praf, etc)

Am reinstalat driverele, l-am curatat de praf, coolerul se invarte, tot se blocheaza la filme, cand intru in joc, FIFA 10 de fapt, ca doar ala ma joc, ramane imaginea inghetata, si cateodata si pe site-uri.

Plus ca imi apare asta de fiecare data cand deschid pc-ul.

Alte pareri de la ce sa fie? Si cum sa rezolv problema?

p1601131351.jpg

PS:Am instalat everestul, si imi arata ca temperatura GPU este de 59-60 de grade. E de bine?

Edited by Daniel-Ionut

Daca temperatura e de 60 de grade in idle nu e prea ok.