fcsteaua.ro

Solidari cu Srbija

152 posts in this topic

16 decembrie 1989, Romania. Un grup de "huligani si rebeli" (numiti asa de presa vremii) nemultumiti de status quo-ul ultimilor ani, protesteaza impotriva comunismului. Oamenii Securitatatii imprastie multimea cu gaze lacrimogene, folosesc bastoanele din dotare si aresteaza cateva zeci de "huligani".

20 septembrie 2006, Romania. Un grup de "huligani si rebeli" (numiti asa de presa vremii) isi sustin echipa intr-o tara devenita democratica de aproape 7 ani. Jandarmii imprastie multimea cu gaze lacrimogene, folosesc bastoanele din dotare si aresteaza cateva zeci de "huligani".

17 februarie 2008, Serbia. Un grup de aproape 2000 de sarbi, in majoritate SUPORTERI AI ECHIPELOR DE FOTBAL din Belgrad, protesteaza impotriva deciziei comunitatii internationale de a smulge, pe criterii subiective si aplicate doar in unele cazuri, leaganul civilizatiei s arbe, deschizand astfel drumul manifestarilor nationaliste din intreaga lume, pe principiul "daca faceti destul zgomot, eventual incepeti un conflict armat, veti obtine autonomia teritoriala pe criterii etnice". Serbia, ceea ce a mai ramas din fosta Yugoslavie a lui Tito dupa segregarea Croatiei, Bosniei, Macedoniei, Muntenegrului, este pusa in fata unui fapt implinit, unui fapt fara precedent in istoria moderna. Aceleasi legi internationale aplicate doar in cazul celui slab, nu si in alte regiuni ca Tara Bascilor, Corsica, Cecenia, regiunile din Georgia, Irlanda, Nordul Italiei.

Suporterii, cei obisnuiti sa isi ia bastoane gratuite si amenzi dupa cheful oamenilor in albastru, obisnuiti sa faca sute de kilometri pentru a fi gazati ca niste animale, obisnuiti sa li se aplice mereu prezumtia de vinovatie au fost cei care au dat tonul a ceea la ceea ce intreaga Serbie striga in aceste zile: Kosovo is Serbia!

Alaturi de Srbija!

Andyro

Lasand la o parte interesele noastre in problemele similare pe care le intampinam cu bucata de tara etichetata drept "tinut secuiesc", ar trebui sa fim alaturi de poporul sarb in momentele grele prin care trece. Fara a avea vreun cuvant de spus, acesta a pierdut provincia Kosovo in urma hotararii luate pe plan international de catre forte externe. Nu ii pasa nimanui de drama unor oameni pentru care sentimentul national e unul dintre cele mai puternice si profunde.

Pe zi ce trece, ni se spune ca lumea moderna a facut progrese in ceea ce priveste solutionarea conflictelor dintre tari. Intr-adevar, s-au limitat pierderile de vieti umane, dar violenta folosita a escaladat. "Kosovo" nu a fost un conflict pasnic. Proclamarea independentei s-a desfasurat sub garantia militara a marilor puteri mondiale. E ca atunci cand iti dai "de buna voie" telefonul sau portofelul, la amenintarea lamei de cutit. Asta e tragedia mandrului popor sarb, si tocmai din acest motiv reactia de pe strazile din Belgrad e una trista, dar admirabila.

Alaturi de Srbjia!

greco

Duminica 17 februarie 2008 s-a consemnat cel mai odios act al inceputului de secol 21. Intr-o lume care se doreste a fi guvernata de lege si nu de bunul plac, un teritoriu al unei tari suverane si independente a fost smuls cu brutalitate din corpul acesteia. Aceasta nu este o declaratie politica, nu este o declaratie de respingere a Uniunii Europene sau de partizanat cu Rusia, dar este o declaratie de respect si solidaritate cu Serbia! Acceptarea acestui diktat asupra Serbiei va avea consecinte periculoase si in tara noastra: deja radicalii unguri isi freaca mainile de bucurie, pentru ca un precedent a fost creat. Un precedent in care legea si Organizatia Natiunilor Unite devin elemente de decor. In acest context ma alatur si eu celor care au iesit ieri pe strazi la Belgrad si care vor mai iesi sa protesteze impotriva unei actiuni brutale prin care o banda de teroristi condamnati la inchisoare cu ani in urma, au ajuns sa revendice leaganul nasterii unui popor.

Alaturi de Srbija!

Mihai Somanescu

Documentar despre Razboiul din Iugoslavia - partea I

Documentar despre Razboiul din Iugoslavia - partea a II-a

Cand am aauzit am ramas masca si imedait mi a sarit gandul la sitauatia de la noi. Uniunea asta economia este un mare rahat. Sper ca liderii nostri de rahat macar in al doisprazecelea ceas sa arate ca le pasa totusi de tara noastra si sa nu recunoasca noul statulet. Cum sa le ceri la uniunistii economici sa inteleaga ce inseamna sa lupti pentru pamantul tau cand tot timpul ei au fost cei care au ocupat????

Am citit intr o carte niste lucruri care m au pus pe ganduri iar cand ma uit la tot ce se intampla in europa incep sa mi fie teama. Prin toata uniunea asta se doreste eliminarea a tot ce inseamna natie sub pretextul asta stupid al globalizarii. Astia vor sa rada tarile de pe harta lumii. Mama lor de ahtiati dupa bani.

Sper sa nu inceapa jegurile care sustin nu stiu ce autonomie pe la noi prin tara cu pretentii ca o sa fie rau, sau cel putin asa sper, sa fie vai de mama lor. Sper ca poporul asta nu a uitat prin ce au trecut inaintasii nostri pentru ca noi sa fim Romania, sper ca nu au uitat ca un Rege cu radacini germane a luptat impotriva Germaniei pentru intregirea neamului!!!!!!

Romania trezeste te!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by greenyes

Dupa atacarea si invadarea unei parti a Serbiei, stat suveran european, de catre NATO, iata ca acum se pregateste ceva odios, ceva de neconceput in secolul 21.

Dezlipirea de Serbia, si proclamarea unilaterala a independentei de catre albanezii kosovari reprezinta cel mei periculos precedent creat vreodata in "butoiul cu pulbere al Europei", denumirea sub care mai sunt cunoscuti Balcanii.

Si mai grav este faptul ca acesta declaratie de independenta(din cate stiu, nerecunscuta de nimeni oficial, inca) s-a dat sub girul(si indrumarea) SUA, Frantei, Marii Britanii si Germaniei, "marii actori" ai politicii globale.

ONU si-a pierdut orice urma de credibilitate, astfel incat ne asteptam la orice din momentul de fata. Suveranitatea si intergritatea teritoriala sunt termenii arhaici de acum, granitele fiind temporare si dictate de interese.

Alaturi de Srbija

Kosovo apartine Serbiei!

As vrea sa-mi manifest solidaritatea cu vecinii nostri sarbi. Nu este prima oara cand marile forte internationale isi permit sa calce in picioare suveranitatea unui stat, iar sarbii o stiu mai bine decat orice alt popor. Spun acum, cu toata luciditatea, ca daca aceasta situatie nefericita s-ar repeta si in cazul Romaniei as lua arma in mana cum a facut-o si strabunicul meu si as lupta pentru pastrarea granitelor actuale ale Romaniei.

Desi am promis ca nu voi mai posta pe site voi face o exceptie in acest caz.

Cred ca baietii care vad doar dolari in ochi ca in desene animate nu iau in considerare periculozitatea crearii acestui precedent.Exact cum bine s-a notat in articol impresia generala e urmatoarea:

Pune-ti mana pe arme, crime,etc si poate veti obtine ce vreti? Se pare ca ororile celor doua razboaie mondiale au fost uitate cam usor.Ce nu cred ca vor reusi vreodata "globalizatorii" este sa reuseasca sa ii convinga pe oameni sa puna deasupra interesului national pe cel "global".

Daca se va merge pana la capat cu "independenta" Kosovo(inca nu stiu sa fi fost recunoscuta oficial) ma gandesc si eu ca si ceilalti la Cecenia, Transnistria,Catalunya,Tara Bascilor,etc.

Imaginati-va ce scenariu de filme horror ar insemna declansarea razboaielor civile in toate aceste tari si ce ar insemna asta pe plan mondial.

Si cine a girat pentru asa ceva? USA - astia nici macar nu sunt TARA de sine statatoare ci o aglomeratie de popoare fiecare cu cartierele lor si cu 'zda masii ca sa ma exprim asa.

Germania - Sunt curios ce ar face nemtii daca ar revendica turcii Ruhrul ca oricum sunt majoritari in zona, iar rusii regiunea Dresda? Poate ca le-ar mai trece cheful de "gir" atunci.

Franta - a.ca.a "Noul Maghreb" - e suficient sa te uiti la echipa care a castigat campionatul european din 2000 si care putea sa ia lejer si Cupa Africii ca oricum toti erau nascuti in Senegal,Guadeloupe,etc.

Ma alatur si eu celor multi ALATURI DE SRBIJA.

Kosovo apartine Serbiei!

P.S. Regiunea secuiasca de la noi nu va avea niciodata tupeul sa se autoproclame independenta tot din cauza cauzelor financiare.UDMR prefera sa fure impreuna cu guvernul Romaniei (si o face bine fiind participanti la toate guvernarile) si nu cred ca ar renunta ei la "ciolan" si "cascaval" doar de dragul autonomiei.

"Ungaria și UDMR sperã cã, dacã se va crea acest precedent extrem de periculos pentru Europa, declararea autonomiei pe criterii etnice a provinciei Kosovo, sperã sã repete scenariul și pe teritoriul României", a declarat senatorul PRM Gheorghe Funar.........

aici sunt in sprijinul sarbilor..........dar daca unguri din tara noastra Romania ....vor sa faca ascet lucru ...iese razboi civil ...cred ca va datzi seama ce se va intampla....Vor fii alungatzi din tara

......M.... ungurilor editat horse 37

Doamne ce demagogie. Mai scuturati-va de nationalismul asta fanatic, a trecut moda. Nu mai sunt nici in 1914 nici in anii '40.

Daca, principial, sunt de acord cu acest protest vizavi de o incalcare grosolana a granitelor unui stat, felul in care se pune problema in articol ma face sa-l critic. Daca nu o fac cu vehementa este pentru ca stiu ca marea masa a romanilor chiar crede in "prietenia" romano-sarba.

Sarbii nu ne-au fost niciodata prieteni! Niciodata. Ne-au fost dusmani deseori, uneori s-au comportat ca niste brute ordinare, vedeti furturile la care s-au dedat cand au invadat Banatul in 1919. Romania si Romanii nu trebuie sa fie alaturi de sarbi si de Serbia, Romania si Romanii trebuie sa-si urmareasca numai INTERESUL NATIONAL! Interes national care face ca astazi sa nu recunoastem acest stat artificial, Kosovo. Asta este una, dar ca noi, ca Natiune si ca Stat, sa ne consideram "aproape" de Serbia si de sarbi este o greseala.

Iar chestia cu solidaritate vizavi de suporterii cluburilor din Serbia... este o abureala, prieteni. Nu trebuie sa dati doi lei vechi pe ei...

Si mai stiti ceva? Sarbii astia sunt niste criminali nenorociti, au omorat femei, copii, batrani fara aparare, ca niste nemernici, nu va lasati inselati de anumite sentimente induse de o istoriografie falsa, istoriografie care inca se preda in invatamantul romanesc, invatamant care alaturi de "indrumatorii" din societatea noastra v-a facut sa credeti in inexistenta prietenie Romano-iugoslava/sarba.

Atitudinea Frantei, Italiei, Germaniei si Marii Britanii de recunoastere a independentei UNILATERALE a Kosovo este cea mai mare rusine de la inceputurile UE si pana astazi. De Statele Unite nu mai zic nimic.... principalul motor al operatiunilor de destabilizare de pe mapamond nu mai are de mult decenta care sa pretinda o cat de mica critica... Mai decazuti si mai urati ca astazi nu cred ca au fost vreodata "rebelii" lui Washington&Co.

Mi-e sila de deciziile luate de mai marii lumii si am impresia ca, desi ai nostri braveaza cu "nu vom recunoaste niciodata", in cateva zile o sa-mi fie sila si de ei. Sper sa ma insel, dar ... stim cu totii ce politicieni de plastilina avem.

Peste toate astea apare liderul unuia dintre putinele (daca nu unicul) partide etnice din spatiul UE si atentioneaza, avertizeaza, emite suspiciuni despre problemele "minoritatilor in raport cu majoritatea". Ce probleme au maghiarii, turcii, bulgarii, chinezii, vietnamezii din Ro ? Ce drepturi au romanii si lor li se refuza ?!?!?!?!

Revenind la subiect, trebuie sa fim obiectivi si sa admitem ca unul din principalele motive pentru care Serbiei i s-a intors spatele in problema Kosovo a fost conflictul precedent la care au luat parte, si anume razboiul din Bosnia. Sarbii au dorit sa tina cu dintii de o Federatie care nu-si mai avea rostul, iar actiunile lor au fost principala cauza a anilor de razboi si a numarului mare de victime civile... Sa nu uitam si de asasinatele in masa, care, desi nu au fost doar apanajul lor, au lasat urme adanci in privinta veridicitatii sau bunelor intentii.

Sarbii au luptat in Kosovo ca sa-si apere teritoriul de trupe paramilitare, adevarate grupari de teroristi albanezi; si au procedat asa cum ar fi procedat oricine altcineva. Trecutul lor, ca si o serie de alte motive oculte, nu a facut decat ca actiunile lor sa fie privite cu mult scepticism si neincredere. Din postura de apararatori ai propriului teritoriu sarbii s-au vazut etichetati, eronat de aceasta data, ca initiatori de purificare etnica in Kosovo.

Edited by alpopa

Intr-adevar, sarbii nu sunt chiar marii nostri prieteni! Episodul crimelor din Banat din timpul primului razboi mondial este neglijat sistematic in Romania, probabil din dorinta salvgardarii acestei "prietenii istorice". Mai recent decat atat, sa ne uitam la pozitia Patriarhiei Serbiei legate de Mitropolia Basarabiei.

Romania trebuie sa fie impotriva independentei Kosovo pentru ca ar fi prea periculos sa fie pentru.

Gica, nu am mentionat nicaieri traditionala prietenie romano-sarba in articol (desi s-ar putea comenta si aici), ci pur si simplu ceea ce s-a intamplat - niste huligani s-au ridicat impotriva unei legi/decizii nedrepte, daca imi permiti o paralela putin exagerata, la fel cum noi am protestat impotriva legii Dragomir. Asta a fost una din ideile principale ale articolului.

Daca vrei sa o luam pe o alta panta, sarbii nu sunt niste criminali "mai" nenorociti" decat alte popoare. In istoria fiecarui popor - chiar si a romanilor - au existat perioade cand s-au comis masacre, cand au fost omorati femei, copii si batrani nevinovati. Si iti amintesc doar de crimele impotriva evreilor in al doilea razboi mondial, nu mai ajung si la Mihai Vitezu si Stefan cel Mare (si aici poate tu esti cel care e indus in eroare de o istorie falsa, si iti recomand "O istorie sincera a poporului roman" a lui Constantiniu).

Despre cum au fost exagerate de mass-media, intr-un singur scop, crimele din razboiul bosnio-croato-sarb, precum si multe altele, poti vedea in filmul atasat (precum si alte multe linkuri pe care sunt gata sa ti le pun la dispozitie). Un fel de "weapons of mass destruction" ale americanilor in Irak.

Baia de sange din septembrie 2006 nu ne poate opri sa mergem in groapa, in mai .

Georgescu la puscarie!

Felicitari lui Alexandru pentru cum s-a prezentat ieri la "Fanatik"!

E incredibil si totusi se intampla...in secolul 21!! Iata ca nici macar acest popor mandru si bataios al sarbilor nu reuseste sa faca fata globalizarii si intereselor marilor puteri.

Intotdeauna am avut un oarecare respect pentru sarbi si firea lor rebela,(chiar daca romanii din Voivodina nu au drepturi ca minoritatile de la noi,sau alte capitole la care au fost niste nenorociti fata de noi,dar asta e o alta poveste...),si nu pot sa nu constat ca Europa a ramas inca la nivelul politic al erei Medievale...Si mai cred un lucru, ca Germania nu a iertat esecul din WW2,si rezistenta pe care au opus-o partizanii sarbi...Razbunarea este probabil mai dulce cu cat e mai tarzie...

Nu inteleg totusi ratiunea Frantei(vezi Corsica,si de asemenea o parte a Tarii Bascilor),caci despre Marea Britanie,stim cu totii ca sunt sclavii yankeilor.

Trebuie si noi romanii sa fim uniti si tragem invatamintele de rigoare,sau urmatorii putem fi chiar noi!

ALATURI DE SRBIJA.

Kosovo apartine Serbiei!

Edited by makaan

Daca vrei sa o luam pe o alta panta, sarbii nu sunt niste criminali "mai" nenorociti" decat alte popoare. In istoria fiecarui popor - chiar si a romanilor - au existat perioade cand s-au comis masacre, cand au fost omorati femei, copii si batrani nevinovati. Si iti amintesc doar de crimele impotriva evreilor in al doilea razboi mondial, nu mai ajung si la Mihai Vitezu si Stefan cel Mare (si aici poate tu esti cel care e indus in eroare de o istorie falsa, si iti recomand "O istorie sincera a poporului roman" a lui Constantiniu).

Nu, sarbii chiar sunt niste criminali nenorociti. Si nu te baza prea mult pe Istoria dlui Constantiniu, a fost atat de "sincer" incat nu a suparat pe nimeni.

Eu ma refer, evident, la Istoria moderna, daca ne-am intoarce la evul mediu si am face o comparatie intre gentlemanul Saladin si ucigasii in serie din Europa ce ne-am face?

Kosovo - scurt istoric

Provincia modernã Kosovo a apãrut ca entitate politicã în anul 1945. Pînâ atunci, ținutul a aparținut parțial sau în întregime altor state: Albania (în perioada ocupației italiene), Serbia, Muntenegru, Imperiul Otoman și Imperiul Bizantin, Bulgaria și chiar Imperiul Roman.

În 1217, Regatul sârb a fost recunoscut. În 1219, a fost creatã Biserica Ortodoxã Sârbã, cu Hvosno, Prizren și Lipljan ca principalele episcopii din Kosovo. Pânã la sfârșitul secolului al XIII-lea, centrul Bisericii Sârbe s-a mutat de la ®ièa la Peæ.

În secolul al XIII-lea, Kosovo a devenit inima vieții religioase și politice a Serbiei, muntele ©ar fiind centrul politic al regilor sârbi. Principala cetate era la Pauni. Dupã 1291, tãtarii au invadat întreg teritoriul, pânã la Peæ. Regele sârb Stefan Milutin a reușit sã-i învingã. El a ridicat templul Maicii Domnului de la Ljevi¹ka în Prizren în jurul anului 1307, care a devenit sediul episcopiei Prizren, și Graèanica în 1335, sediul Escopiei Lipljan.

Imperiul Otoman a adus islamizarea, mai ales în orașe, și mai târziu a creat Vilayetul Kosovo, ca una din entitãțile teritoriale otomane. Aceasta a adus masive schimbãri, întrucât populația sârbã a pierdut majoritatea în favoarea turcilor și albanezilor. Multe biserici creștine au fost dãrâmate sau transformate în moschei. Deși Biserica Ortodoxã Sârbã a fost desființatã în 1532, un sârb islamizat din Bosnia, vizirul Mehmed-pașa a restaurat Patriarhia din Peæ în 1557.

Kosovo a fost preluat de trupe austriece în timpul rãzboiului austro-turc din 1683–1699 cu ajutorul a 5.000 de albanezi conduși de arhiepiscopul catolic Pjetër Bogdani. Acesta a murit de ciumã în timpul rãzboiului, iar mormântul sãu a fost ulterior redeschis, iar rãmãșțele lui împrãștiate și date la câini de otomani drept rãzbunare pentru rolul avut de acesta în rebeliune. În 1690, patriarhul sârb din Peæ Arsenije III Èarnojeviæ a emigrat din Kosovo împreunã cu 37.000 de familii dupã reocuparea teritoriului de cãtre otomani. Majoritatea celor care l-au urmat erau sârbi, dar și membri ai altor grupuri etnice. Pânã la sfârșitul secolului XIX, albanezii au devenit principalul grup etnic în Kosovo.

Declarația de independențã fațã de Serbia

La 17 februarie 2008, primul ministru Hashim Thaçi a citit în fața Parlamentului de la Pristina declarația de independențã a provinciei iar Legislativul a votat declarația. Statele Unite, Franța, Marea Britanie susțin proclamarea independenței provinciei, în timp ce Rusia și Serbia se opun vehement. Printre statele care se opun proclãmãrii independenței Kosovo se afla și România.

Sursa: Wikipedia

@ Gica Chioru

Nu ai dreptate cand spui ca sarbii sunt niste criminali nenorociti,daca te referi la istoria lor recenta. sa nu uiti ca primii care au fost exterminati in masa si epurati etnic,din spatiul ex-Yugoslav, au fost sarbii. Poate nu stii ca in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial,croatii,pronazisti,au comis cele mai mari genociduri din aceste parti ale Europei.De asemenea,bosniacii au fost pronazisti,pana si preasfintii si pacifistii lideri islamici ai lor au dat mana si au stat la discutii cu Hitler;a,si bineinteles ca au dat si ei o mana de ajutor la infaptuirea masacrelor contra sarbilor. Deci vedem cum sarbii nu au facut decat sa se razbune pe croati si bosniaci pentru aceste lucruri...nu sunt circumstante atenuante,sunt doar fapte istorice cu incarcatura emotionala (eu daca as sti ca un MILION de romani au fost exterminati in cel de-Al Doilea Razboi Mondial de catre unguri, abia as astepta ocazia de a le intoarce favorul inzecit;tu nu?Oricum si cateva sute/mii cate au omorat sunt de ajuns...).

Ceea ce ai spus tu foarte adevarat si cu care sunt de acord 100% este faptul ca trebuie sa fim uniti in interes national in primul rand!

Wikipedia este cea mai neacademica sursa de informatie posibila, mai ales in probleme atat de delicate si spinoase precum apartenenta Kosovo.

Mi-am adus aminte intr-adevar si de statutul minoritatii romane din Serbia, nerecunoscuta ca atare de statul sarb si care n-are dreptul la scoli sau biserici proprii. Asta tot in numele "prieteniei" romano-sarbe?

De fapt, "prietenia" noastra cu sarbii vine dintr-o admiratie ascunsa a romanilor fata de sarbi, considerati intotdeauna mai uniti, mai fermi si mai puternici decat noi. A existat mereu aceasta admiratie amestecata cu invidie, de ce sarbii sunt atat de "rai" si de uniti si noi suntem atat de "moi" si de dezbinati. Dar asta nu ne face prieteni!

Kosovo ar putea servi de exemplu "favorabil" multor alte regiuni: Abhazia, Osetia de Sud, Transnistria, Tara Bascilor, Catalunia, Scotia, Corsica. Mai putin Transilvania. Inclusiv Serbia are o pozitie incurcata: s-ar putea prevala de aceasta situatie (pe care totusi probabil ca n-o va recunoaste) pentru a sustine o independenta similara a sarbilor din Bosnia (Republica Srpska) sau chiar din Kosovo, insa tot la fel s-ar putea astepta la cereri identice din partea ungurilor din Voivodina, de exemplu.

Ideea e ca principiul autodeterminarii si cu cel al inviolabilitatii frontierelor se bat cap in cap, iar atata vreme cat statele in forma lor actuala nu sunt unitare din punct de vedere etnic, orice modificare a lor va nesocoti unul din aceste principii.

Iar s-au bagat americanii in seama si impart ei "democratia" cum vor ei. Cu ce drept violeaza ei drepturile statului sarb?

Despre sarbi se pot zice multe dar nu se poate zice ca nu sunt un popor unit. In al doilea raboi mondial s-au luptat cu nazistii desi stiau ca sansele sa invinga Armata germana sunt minime. Spre deosebire de noi care am cedat Transilvania, Basarabia, Bucovina ei au preferat sa lupte pentru tara lor si asta inseamna ca trebuie respectati.

Ia ganditi-va daca ni s-ar impune si noua sa recunoastem independenta "tinutului secuiesc" pe motivul ca etnia maghiara este predominanta in aceste regiuni? Nu ati gandi la fel ca sarbii?

Ma bucur ca totusi conducatorii nostri nu au mai fost pupincuristi si au decis sa nu recunoasca independenta Kosovo

Edited by MoWeed

ma uimeste faptul ca un asemenea articol are loc pe acest site. pe langa faptul ca problema nu are legatura cu scopul pentru care a fost creat acest site (cel putin asa cred eu), unele idei si o parte din expicatiile prezente in art. si postarile cel privesc sunt (si o spun cu toata raspunderea) cel putin deplasate. imprejurarile istorice ne fac, sau ar trebui sa ne faca,sa ne vedem interesul national, cum bine spunea cineva in interventia sa. suntem prea mici pentru un razboi atat de mare; si daca nu reusim sa facem "manevrele" corespunzatoare, nu vom avea decat de pierdut. cred ca va dati seama ce usor se trece dintr-o extrema in alta. adevarul de cele mai multe ori e cu cei puternici, vorba proverbului "ciinii latra, ursul trece". iar in privinta argumentelor istorice e simplu- vezi de un de le privesti si atunci le gasesti pe cele care-ti justifica pozitia. in rest pace buna!

nu-mi plac sarbii pentru ca niciodata nu ne-au fost prieteni. in fapt prieteniile astea-s guvernate de interese. dupa 90' citeam in zig-zag, ca sarbii dragutii de ei nu s-ar fi dat la o parte daca s-ar fi pus sa puna mana pe o bucatica din banat. asta se intampla dupa evenimentele din tg-mures. in definitiv ce avem in comun cu ei. religia si nici ea nu-i chiar la fel. ei sant pe stil vechi (vezi craciunul).

noi trebuie sa ne vedem interesul si daca astazi ne este comun stim ce avem de facut. nu cred ca la noi se poate intampla asa ceva. ar fi mult prea mult pentru europa si efectul de domino s-ar propaga cu o viteza ametitoare. rusia, spania, cehia si exemplele ar putea continua.

Am si eu mai multe nedumeriri...Posturile din acest topic contin mai multe informatii interesante.

Userul andyro spune: "Si iti amintesc doar de crimele impotriva evreilor in al doilea razboi mondial, nu mai ajung si la Mihai Vitezu si Stefan cel Mare (si aici poate tu esti cel care e indus in eroare de o istorie falsa, si iti recomand "O istorie sincera a poporului roman" a lui Constantiniu)".

Imi pare rau sa iti spun dar nu a existat un holocaust impotriva evreilor din Romania (ma refer la Romania anilor 40-44 dupa dictat). Incidentul Odessa este cu totul altceva, si sunt sigur ca, oricare dintre noi daca am fi fost comandanti de Armata iar cartierul general ar fi atacat terorist de catre evrei comunsti, sa le zicem pe nume, ati fi dat un exemplu clar, concis si dur! Bine ai facut c anul ai amintit de Mihai si Stefan. O intrebare am la tine.. crezi ca acesti doi conducatori aveau o constiinta nationala romaneasca? Eu unul nu cred. Mai ales ca amicii nostri de peste Prut tocmai pe asta mizeaza atunci cand isi declara cu mandrie obarsia moldoveneasca, dandu-l exemplu pe "cel mare si sfant' nu roman ci moldovean. Dar asta e o alta tema...Orisicat m-am saturat sa vad ca esti sluiga unei singure carti (O istorie sincera a poporului roman" a lui Constantiniu) dar si de altii fara de care Wikipedia este sursa prima de informatii. Nu am nimic cu tine si nu vreau sa fiu un 'dur' dar trebuie sa strangem un pic randurile si sa nu mai lasam pe altii sa dicteze simtamantele noastre. Cel mai periculos este sa recomanzi o carte...Poate crede lumea ca ii de capatai pentru tine...Sunt sigur ca lucrurile nu stau asa...

S-a adus in discutii lipsa drepturilor minoritatii romane in Serbia. Nu va suparati dar acesta situatie o gasesti si la Ungaria si in Ucraina si in Bulgaria. Aromanii, Macedo, Istro, Megleno romanii, in afara de cateva vizite si ceva lansari de carte si ceva tabere de vara nu prea au primit sprijin. De fapt corect ar fi nu au primit sprijin. Nu uitati ca actualmente in Siberia Rusia traiesc aproximativ 1000 000 de romani, urmasi ai celor deportati acolo. Sunt sate si orasele intregi in care marrea majoritate sunt romani. Facem ceva pentru ei? Facem ceva pentru MINORITATEA romana din Trasnistria? Vom face ceva pentru cei din Republica Moldova?

Nu contest demersul solidaritatii cu poporul sarb. Mai ales ca in razboil din 99 USA a bomardat podul de la Novi Sad cu peste 1000 de sarbi pe el, care tocmai manifestau pentru a nu fi doborat... Chestiunea Kosovo este o pata mare pe obrazul republicii federale Europa. Dar uitativa putin ma cu ochii largi.Serbia este si va fi sprijinita de Rusia. Serbia reprezinta capul de pod al Rusiei in Europa. America si mai marii Europei au fost si vor fi in conflic cu o Rusie a carei tendinte de suprematie nu se vor domoli curand. Chestiunea Kosovo trebuie vazuta si ca o palma data Rusiei si politicii sale externe.

Recunoasterea independentei, care acum chiar daca nu este cunoscuta, se va realiza sunt sigur, va genera mai multe ecouri. SSK amentionat Abhazia, Osetia de Sud, Transnistria, Tara Bascilor, Catalunia, Scotia, Corsica. la care eu adaug si Cecenia si Transnistria. Chestiunea Transilvaniei este foarte spinoasa in conditiile in care aseara cand am ajuns la Cluj dupa meciul de hokey de la Flamaropol, niste simpatici de concetateni clujeni, de alta origine "matern-nationala" celebrau cu strigaturi maghiare si engleze sus numitul act de independenta...Hmmm, parca am mai vazut filmul asta odata... era "Trianon" nu? Problema nu sunt cei in varsta, ci tineretul din licee si universitati. Sa nu uitam un aspect daca tot suntem aici. Absolventii de liceu pot sa se inscrie fara probleme la cursuri in limba maghiara dar si romana, astfel ca in unele cazuri sunt ani in care studentii romani sunt in minoritate. Ce ii mai trist ii faptul ca noi in esenta nu avem nimic cu ei, mai rau noi nu avem nimic cu nimeni, si asta se vede. Credeam ca proiectul implementarii euroregiunilor o sa stinga aceste tendinte belicoase. Va atrag atentia ca se aporpie celebra zi de Martie 15, si va rog sa fiti mai receptivi la declaratiile ce se vor face mai ales in acesta zi. Pacat ca nu pricep un lucru: prin instigare nu se rezolva nimic.

In final totul se rezuma la ambitii desarte si bani.

Sunt pro Serbia pentru ca in acesta situatie, suntem la mijloc, iar o rezolvare buna pentru noi depinde doar de ceea ce se inampla cu sarbii.

Alaturi de ROMANI in Romania!!!

ma uimeste faptul ca un asemenea articol are loc pe acest site. pe langa faptul ca problema nu are legatura cu scopul pentru care a fost creat acest site (cel putin asa cred eu), unele idei si o parte din expicatiile prezente in art. si postarile cel privesc sunt (si o spun cu toata raspunderea) cel putin deplasate. imprejurarile istorice ne fac, sau ar trebui sa ne faca,sa ne vedem interesul national, cum bine spunea cineva in interventia sa. suntem prea mici pentru un razboi atat de mare; si daca nu reusim sa facem "manevrele" corespunzatoare, nu vom avea decat de pierdut. cred ca va dati seama ce usor se trece dintr-o extrema in alta. adevarul de cele mai multe ori e cu cei puternici, vorba proverbului "ciinii latra, ursul trece". iar in privinta argumentelor istorice e simplu- vezi de un de le privesti si atunci le gasesti pe cele care-ti justifica pozitia. in rest pace buna!

Ma uimeste cum ai reusit sa scrii atat fara sa spui nimic, cu exceptia unor "proverbe" aruncate fara nici o logica (gen "suntem prea mici pentru un razboi asa de mare", "adevarul e cu cei puternici" si "cainii latra, ursul trece"). Daca ne-ai fi lamurit si care sunt acele idei deplasate, probabil ca as fi putut sa iti raspund intr-un mod mult mai clar. Asa..."cine n-a gresit sa arunce primul cu piatra", "ulciorul nu merge de multe ori la apa", "postasul suna intotdeauna de 2 ori"...

LE : @ariven21

Nu vreau sa transform acest topic intr-o dezbatere despre situatia evreilor in Romania intre 1940 si 1945. Pot sa iti zic ca cifrele sunt undeva intre 150.000 si 250.000, si in nici o carte pe care am citit-o (si crede-ma, am citit destule) nu exista estimari mai mici de 100.000. Pogromul de la Iasi (peste 15.000) e printre cele mai cunoscute. Inca o data, daca vrei sa discutam iti stau la dispozitie pe PM.

Referitor la Stefan cel Mare si Mihai Viteazu, au fost niste figuri marcante ale istoriei romanesti; ce vroiam sa subliniez e ca nu au fost chiar atat de marcante pe cat ne-au fost prezentate in cartile de istorie, si sunt multe fapte care sunt necunoscute. E si motivul pentru care am recomandat respectiva carte, care, in opinia mea, prezinta cel mai bine faptele in cauza. Cat despre mine fiind "sluga unei singure carti", o iau ca pe o jignire nefondata, drept care te rog sa iti pastrezi parerile referitoare la cultura mea pentru tine.

Edited by andyro

Nu, sarbii chiar sunt niste criminali nenorociti. Si nu te baza prea mult pe Istoria dlui Constantiniu, a fost atat de "sincer" incat nu a suparat pe nimeni.

Eu ma refer, evident, la Istoria moderna, daca ne-am intoarce la evul mediu si am face o comparatie intre gentlemanul Saladin si ucigasii in serie din Europa ce ne-am face?

bai geniule de unde ai mai scoso si pasta??? vezitzi ma de treaba ta daca altceva nai ce face si numai face acuzatzi nefondate

@ Gica Chioru

Nu ai dreptate cand spui ca sarbii sunt niste criminali nenorociti,daca te referi la istoria lor recenta. sa nu uiti ca primii care au fost exterminati in masa si epurati etnic,din spatiul ex-Yugoslav, au fost sarbii. Poate nu stii ca in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial,croatii,pronazisti,au comis cele mai mari genociduri din aceste parti ale Europei.De asemenea,bosniacii au fost pronazisti,pana si preasfintii si pacifistii lideri islamici ai lor au dat mana si au stat la discutii cu Hitler;a,si bineinteles ca au dat si ei o mana de ajutor la infaptuirea masacrelor contra sarbilor. Deci vedem cum sarbii nu au facut decat sa se razbune pe croati si bosniaci pentru aceste lucruri...nu sunt circumstante atenuante,sunt doar fapte istorice cu incarcatura emotionala (eu daca as sti ca un MILION de romani au fost exterminati in cel de-Al Doilea Razboi Mondial de catre unguri, abia as astepta ocazia de a le intoarce favorul inzecit;tu nu?Oricum si cateva sute/mii cate au omorat sunt de ajuns...).

Tu parca citezi din dialectica lui Arkan. :biggrin: Ai o impresie foarte proasta despre nemti daca crezi ca lasau gloate de bosniaco-croati sa omoare la sarbi, lucrurile nu stau deloc asa. Dar nu conteaza pentru ca nu-mi pasa de ei, din partea mea... sa se casapeasca in continuare unii pe altii, le fac si galerie, de departe, evident.

Daca ar fi acceptat sa se desparta in granitele de dinainte de uniune totul era in regula dar ei, sarbii, au vrut mult mai mult si au inceput epurarile si masacrele. Asa ca au pierdut si zone curat sarbesti, cum e Krajina, de exemplu.

bai geniule de unde ai mai scoso si pasta??? vezitzi ma de treaba ta daca altceva nai ce face si numai face acuzatzi nefondate

intr-o zi cu soare teai dus si tu la veceu sa faci pipi si cand teai intors afara ploua cu manuale scolare si imediat ai deschis umbrela. :blink: