forever_STEAUA

Dayro Moreno

421 posts in this topic

Diferenta era ca Dica era intr-o echipa care juca si tot dadea impresia ca nu da 100 iar Dayro este intr-o echipa care nu joaca nimic. In fine, sunt foarte multe aspecte, fiecare cu parerile lui. Repet, mi se pare absurd sa il luam la tinta pe Dayro, cat de chifla e el, pentru ca nici altii nu au fost mai buni sau cu mult mai buni.

Diferenta era ca Dica era intr-o echipa care juca si tot dadea impresia ca nu da 100 iar Dayro este intr-o echipa care nu joaca nimic. In fine, sunt foarte multe aspecte, fiecare cu parerile lui. Repet, mi se pare absurd sa il luam la tinta pe Dayro, cat de chifla e el, pentru ca nici altii nu au fost mai buni sau cu mult mai buni.

Atunci ai vrea sa incepem sa discutam cat de varza a ajuns Nicolita sau ca Goian nu mai e ce a fost , sau ca de cand Ghionea e capitan nu mai e acelasi jucator serios si sigur in meciuri? Sa mergem pe topicurile fiecarui jucator sa-i criticam. Sau mai bine discutam pe noul topic deschis. Acolo zici cine crezi tu ca e mai varza dintre toate verzele din acest sezon. OK? :D

Edited by Robinson Rufay Zapata

Adriane aici se discuta numai si numai despre Dayro.

Si faceam o comparatie cu ce a zis Bodanel. Una e sa pui in atacant in aparare, alta e sa-l pui la mijloc. Desi e logic ca va avea un randament scazut, totusi calitatile de atacant ar fi trebuit sa-l ajute catusi de putin si pe pozitia de mijlocas.

Macar un dribbling, un sut mai de Doamne-ajuta, o centrare tot trebuia sa fie in stare sa dea. In schimb, el se plimba pe teren...

Si cand ma gandesc cat de injurat era Dica anul trecut pe vremea asta. Acelasi Dica care a dat nenumarate goluri la Steaua, care a contribuit la acel sezon european excelent(apropo, in cazul lui Dica nimeni nu se plangea ca a fost reprofilat; el nu era playmaker ci al 2-lea atacant). Iar Dayro, desi nu a facut nimic pentru Steaua este menajat. Sictirul nu o sa-l suport niciodata, indiferent de numele jucatorului

Caline, nimic mai gresit!

Atributile si calitatile unui atacant sunt total diferite fata de cele ale unui mijlocas.

Un atacant trebuie sa aiba explozie, viteza de reactie si finalizare buna. Un mijlocas trebuie sa aibe pase bune, viziune buna a jocului si control bun al mingii(un mijlocas de creatie),rezistenta la efort + centrari(mijlocasul de banda). Sarcinile de joc sunt total diferite. Atacantul acopera o zona mica de teren. Mijlocasul acopera cea mai mare zona.

Uite, Bucur e un atacant de acelasi profil ca si Dayro. Pune-l mijlocas(chiar si de banda) si zi-mi ce joaca.(uita-te la meciurile nationalei cand Piturca il punea mijlocas - nu a jucat nimic.

Dica nu a avut niciodata rol de mijlocas. Niciodata. El totdeauna a jucat slab cand a fost pus la creatie. Si pe vremea lui Zenga, daca iti aduci aminte, era cel mai slab de pe teren cand juca la mijloc alaturi de Parasciv si Dorinel Munteanu. Apoi, in retur, cand a trecut varf, a fost golgeterul nostru.

Eu cred ca ce am scris aici nu e offtopic. Nu e offtopic pentru ca e doar o explicatie a formei lui Dayro. Am dat si exemple.

De aia omul a ajuns asa. Din atacant care a stat toata viata lui cu fata la poarta, a ajuns mijlocas si s-a stricat.

Sezonul trecut Dayro nu rata cand era in careu cu mingea la picior. Sezonul asta...si-a pierdut reflexele necesare postului. O sa ii fie foarte greu sa isi revina. Sper ca urmatorul antrenor, daca il vrea, sa il puna sa joace pe postul pe care se stie, nu mijlocas.

Daca nu, sa il vanda. Nu are rost sa il tina degeaba.

Caline, nimic mai gresit!

Sezonul trecut Dayro nu rata cand era in careu cu mingea la picior. Sezonul asta...si-a pierdut reflexele necesare postului. O sa ii fie foarte greu sa isi revina. Sper ca urmatorul antrenor, daca il vrea, sa il puna sa joace pe postul pe care se stie, nu mijlocas.

Adrian...Dayro a avut sansa sa arate ce stie mai ales in meciu cu Dinamo cand a ratat 7-8 lovituri libere...deci nu il compara cu Dica! ca nu are valoarea lui.

Deci ar fi mai bine sa plece, nu are valoare de Steaua

Si totusi tot Becali ii de vina merita injurat!! nu avem jucatori suntem penali rau...

Dayro n-o sa ajunga nici ca Essien, nici ca Obi Mikel , nici ca vreun nustiu ce african gasit in copac si facut superjucato peste noapte . El pur si simplu atata poate, o sa vedeti voi, oriunde va pleca nu va juca nimic.

Dica nu a avut niciodata rol de mijlocas. Niciodata. El totdeauna a jucat slab cand a fost pus la creatie. Si pe vremea lui Zenga, daca iti aduci aminte, era cel mai slab de pe teren cand juca la mijloc alaturi de Parasciv si Dorinel Munteanu. Apoi, in retur, cand a trecut varf, a fost golgeterul nostru.

Pai si eu ce am zis? Nu am zis ca el era mai degraba un al 2-lea atacant si nu playmaker? Deci nici el nu juca pe postul lui...

Cat de injurat a fost Dica dar nu imi amintesc nici macar de un singur post pe acest forum in care sa se arunce argumentul cu reprofilarea. Dica era mai degraba criticat pentru sictirul cu care juca; sictir care se repeta si in cazul lui Dayro. Si, culmea, Dayro nu este la fel de injurat desi el nu a facut NIMIC pentru Steaua!

Indiferent cum il reprofileaza ar trebui sa fie macar in stare sa alerge(sa zicem ca nu este capabil de travaliul unui mijlocas; macar primele 30 de minute ar trebui sa fie capabil sa alerge) sau sa dea o pasa amarata.

Si imi spui tu mie ca e normal ca un atacant care ar trebui sa loveasca bine mingia din alergare sau din voleu sa nu fie in stare sa trimita o mingie de pe loc intr-un grup de jucatori? Sau ca un atacant bun sa nu fie in stare sa scoata un adversar prin dribbling indiferent de pozitia din teren(nici chiar la inceputul meciului cand nu ar trebui sa fie obosit)?

atatea dicutii pt un jucator care pacaleste fotbalul si mai e unul care da numai pase laterale si l vad multi mare fotbalist,cand o sa va lamuriti si cu el o sa l fluierati pe stadion...ma refer la toja

sa vedeti ce o sa regretam cand ajunge la vreo echipa din Spania cu un antrenor care stie ca de fapt el e atacant si termina sezonul cu vreo 15 goluri.

sa vedeti ce o sa regretam cand ajunge la vreo echipa din Spania cu un antrenor care stie ca de fapt el e atacant si termina sezonul cu vreo 15 goluri.

Hahahahahahaha!!!!

Hahahahahahaha!!!!

De ce ras frate? Tu nu vezi ca Dayro nu are chef sa joace fotbal cu jucatori atehnici? El este sudamerican, colombiano. Place sa joace un fotbal frumos, spectaculos cu jucatori tehnici. Cand joaca in nationala columbiei, joaca ca un adevarat latino. Are viteza, are dribling, e creativ pe teren. Ca un adevarat Brazilian. Cea ce nu vezi la jucatori romanii.

Va spun sincer, daca juca acum la o echipa din Spania. Dayro facea cel putin 15 goluri. Cel putin. Aici, la ce fotbal exista, nici Messi nu facea mare branza.

Edited by SteauaB

De ce ras frate? Tu nu vezi ca Dayro nu are chef sa joace fotbal cu jucatori atehnici? El este sudamerican, colombiano. Place sa joace un fotbal frumos, spectaculos cu jucatori tehnici. Cand joaca in nationala columbiei, joaca ca un adevarat latino. Are viteza, are dribling, e creativ pe teren. Ca un adevarat Brazilian. Cea ce nu vezi la jucatori romanii.

Va spun sincer, daca juca acum la o echipa din Spania. Dayro facea cel putin 15 goluri. Cel putin. Aici, la ce fotbal exista, nici Messi nu facea mare branza.

Si unde e tehnica? Cati jucatori dribleaza intr-un meci? Pentru dribling nu iti trebuie jucatori de valoare intr-o echipa , de dribling se ocupa singur , mai bine zis ar trebui sa se ocupe singur.

Off: Si scuze ca te intreb , esti roman?

Are el o fixatie cu jucatorii romani. Pe de alta parte, are si el dreptatea lui, insa nu e cazul la Dayro Moreno.

Eu unul m-am convins de valoarea lui din primele meciuri. Daca e atat de tehnic, "columbiano", "sud-americano", etc. ar fi capabil sa isi depaseasca adversarii cu usurinta. Cand faci un dribling nu ai nevoie de aportul colegilor... omul are talent nativ, dar nu suficient. In plus, e indolent.

Edited by Bogdan4Steaua

Asta mai traieste?

Dayro a dat s iel niste goluri si gata e Pele are niste fite...mai ales cand a aruncat banderola de capitan in mijlocul terenului cand l-au scos in minutul 36' ...asta a fost ultima picatura

Nu.

ce bine...

N-as putea intr-o zi sa intreb de Becali daca mai traieste si sa-mi raspundeti toti ca nu?

Nu.

ce bine...

N-as putea intr-o zi sa intreb de Becali daca mai traieste si sa-mi raspundeti toti ca nu?

Eu, cel putin, n-as mai fi in stare sa deschid calculatorul la cat de beat as fi

ce bine...

Vom prinde si ziua asta , ca doar suntem tineri si El Ciobandante nu va fi chiar Highlander.

"Dayro Moreno este in Bucuresti! A venit sa discute cu noi alaturi de impresarul sau. Noi l-am reclamat la comisia de disciplina. Noi cerem despagubiri 2 milioane si 50% din drepturile salariale.Nu aveam alta solutie. L-am sunat, dar n-am reusit sa luam legatura cu el. A venit astazi in Bucuresti si vom discuta miine! Am avut astazi un prim contact si a el a spus ca vrea sa se intoarca la Steaua", a spus Valeriu Argaseala la Fanatik.

Mwhahahaha...ete mah ca n-a murit :)))))))

"Vrea sa se intaorca la Steaua"?Cat tupeu!