fcsteaua.ro

Vremea transferurilor (II)

41 posts in this topic

Cu un singur transfer si acela nesemnificativ, managerul Adrian Ilie se afla intr-o situatie incomoda fata de suporterii Stelei.

Promisiunile trebuie onorate, scuzele de orice fel nu acopera in niciun caz ezitarile si in final esecurile in activitate.

La capitolul ezitari poate fi trecuta mult discutata situatie a lui Sebastian Pinto de la Universidad de Chile. A fost o propunere de transfer facuta de impresarul jucatorului in Romania, careia initial nu i-a acordat nici macar un minim interes.

Prins la inghesuiala de presa sportiva, se pare ca a lansat o propunere de salariu jucatorului, dar nu a negociat niciodata cu el conditiile transferului. Urmarea: transfer ratat.

Alte exemple stanjenitoare pentru activitatea de impresar a fostului numar 11 de la Steaua, sunt legate de tergiversarea la infinit a transferurilor lui Armenteros, Camus si Igor de Camargo. Cand un jucator sau un club dau semne ca nu doresc sa faca pasul solicitat, dupa o incercare-doua e normal sa te orientezi spre alte solutii. Si trebuie sa recunosc ca au fost astfel de tendinte, dar s-au dovedit in cele din urma a fi doar praf in ochii nostri: William, Dario Fernandez, Jesus Datolo.

Imi e greu sa cred ca un impresar, oricat de nou in activitate, poate rata atatea transferuri. De aceea cred ca problema apartine altor niveluri ale structurii organizatorice a clubului Steaua. In speta lui Gigi Becali, fara creditele si deciziile caruia nimic nu misca in front la vicecampioana Romaniei. Din nefericire.

Perioada de mercato nu s-a incheiat, fapt pentru care "telenovela" continua. Se zvoneste prin presa, ca mai nou Steaua este interesata de Johan Elmander, un atacant central de origine suedeza, in varsta de 26 de ani, 1,88 m si 79 kg, jucator la Toulouse. Se spune ca s-a inaintat si o oferta de 4,5 milioane euro, care daca va fi refuzata, poate fi marita oricat pana cand clubul isi va da acordul. Interesant. De la William si Pinto, jucatori sud-americani cu care Ilie a dat chix, s-a trecut la filiera europeana.

Poate ca nu ar fi necesare atatea cautari, daca factorii de decizie ai clubului ar privi mai atent in propria curte. Ar observa ca au deja un atacant cu calitatile necesare unui marcator de top. Zaharia. Un om care a venit cu sufletul la Steaua, a aratat potential si s-a atasat de echipa si de suporteri. De ce nu ar mai fi in vederile lor?

Lacatus a declarat ca e nevoie de sange proaspat. Se referea oare la jucatori tineri gen Habib? Poate, dar uita un lucru. Ca daca nu ai batrani (desi Zaharia nu e batran la cei 30 de ani), trebuie sa-i cumperi.

E posibil ca in cele din urma, atitudinea corecta a lui Dorel vizavi de decizia conducerii de a-l pune pe lista de transferuri, sa ii determine pe mai marii Stelei sa-l vada cu alti ochi.

Au trecut 3 saptamani de la ultima etapa disputata si prima zi de mercato. Un singur transfer si acela nesemnificativ. Altfel, nimic nou sub soare.

Indrazneste cineva sa creada in acest moment, ca Steaua mai poate ajunge si depasi liderul? Poate in editia urmatoare, desi tare ma tem ca suprematia CFR-ului, sustinut de banii concernului ungar TriGranit, nu se va incheia prea curand.

E nevoie ca Gigi sa inteleaga ca doar locul doi si renuntarea la Cupa Romaniei, chiar in conditiile participarii in grupele Champions League dupa tururile preliminare, sunt o ofensa adusa blazonului Stelei, faurit cu truda, sudoare si sange, de generatii intregi de jucatori si oameni de fotbal.

Treburile se deruleaza rapid. Sunt cel putin alte doua cluburi ai caror actionari investesc masiv in jucatori si in infrastructura. Tinta lor e pe masura. Detinerea intaietatii in fotbalul romanesc. Daca Becali nu mai poate tine pasul, mutarea corecta ar fi atragerea unor actionari puternici. Ar fi o prima solutie de rezolvare a impasului.

Da-i Doamne creditorului, mintea romanului cea de pe urma.

Virgil

PS: Jucatorul Marius Pompiliu Albu a semnat pe data de 10 ianuarie 2008, contract cu FC Steaua Bucuresti. Fotbalistul in varsta de 16 ani a fost transferat de la Scoala de Fotbal "FC Ardealul Cluj-Napoca" si este component al echipei nationale de juniori under 17.

He he, sange proaspat...

VIRGIL, chiar mai speri sa-i vina mintea lui Becali ???? E clar ca lumina zilei, asta n-are nici o intentie sa faca un transfer de doamne ajuta, are cu totul alte intentii, inca mai viseaza sa ajunga mare om politic !!!! El inca nu realizeaza ca tocmai ce a facut la Steaua l-a terminat ca om politic,s-a terminat cu PNG-ul , e in cadere libera tocmai datorita comportamentului lui . Eu trag sperante ca se v-a ivi momentul oportun cand ,alt investitor , fara veleitati politice , sa poata prelua Steaua ,un om cu verticalitatea celui de la Urziceni !!Sau poate-mi doresc prea mult ????

Acuma da, pot sa spun si eu ca ai stat stramb si ai judecat drept!

Cred ca asta e cel mai adevarat articol al tau,cel putin de cand te citesc eu!

Nu trebuie sa ne facem totusi iluzii,cu trio-ul Jiji-Ilie-Vali nu o sa scriem istorie!

Incet-incet,vad ca si Lacatus incepe sa o ia pe urmele lor...

LE: @amarel -Daca toate constructiile ar avea verticalitatea patronului de la Urziceni,ar trebui sa construim pe orizontal!...

Edited by danimarcu

INCOMPETENTILOR plecati din Ghencea!

Pinto gratis? nu mersi, nu ii o prioritate !!

Thereau vrea la Steaua? nu ii o prioritate !!

parca vad ca tot la jucatorii care sunt la Steaua II o sa ne intoarcem si o sa ii primeasca la echipa mare, si o sa ne laudam ca vezi Doamne ce transferuri am facut :))))

nu sunteti in stare sa aduceti un jucator si sa ii dati 400 mii contract! sa-ti fie rusine cIOBANE!!!!

sa pleci din Ghencea!!!

Cu totii dam cu pietre in Adi Ilie...oare merita?eu zic ca nu.....dupa cum spuneai Virgil,eu unul nu cred ca un impresar poate sa dea chai asa chix dupa chix...aici e mana jegului de Becali cali care,din cate se pare,nu prea mai vrea sa crediteze Steaua cu sume mai semnificative pentru jucatori cat de cat mai buni....si mai aud de sume de4mil jumate:-j...las-o balta.

Poate fi si mana lui Becali,dar nici Adi nu este mare manager.Ar trebui sa stie cum sa-l convinga pe jj sa dea bani,asta este scopul unui manager sa gaseasca cele mai bune solutii,sa stie sa-si atinga obiectivele si asa imi dau seama ca Meme era un bun manager,care reusea sa si realizeze ce si-a propus si sa-l tina in frau pe diavol.Probabil vor urma niste transferuri pe ultima suta de metri.Mijlocasi cand o sa luam?Cu un atacant se face primavara?Probabil pustiul asta de 16 ani va fi trimis la Steaua 2 sau la Gloria Buzau,impreuna cu Bicfalvi,Habibou e prea negru pentru gusturile lui jj si ramanem in aceeasi formatie dezastru.O idee ar fi fost sa facem 4-5 achizitii de valoare,care sa aiba timp in cantonament sa-i invete si pe astia ai nostri sa joace,adica sa se creeze o legatura intre ei,in cazul in care nu ar fi fost depasiti de situatie(v.Elton).Asa transferuri,asa retur.Sper ca Habibou sa confirme,de cand cu Zapata ma astept la orice :happy:

Chiar sunt cativa jucatori buni din cei care s-au tot vehiculat (Pinto,Armenteros,Datolo,Sand) numai ca stati linistiti ca numai crediteaza ciobanu clubu cu bani.El asteapta sa vanda niste jucatori ca sa poata lua altii numai ca ofertele cam lipsesc ceea ce nu poate decat sa ma bucure:D.

Eu sincer ma multumesc cu Armenteros si inca 2-3 no name-uri asta in cel mai fericit caz.Cred ca marea problema a lui Ad.Ilie e lipsa de comunicare si sclavismul de care da dovada pentru ca sa fim seriosi doar nu da omu bani de la el din buzunar ca sa aduk jucatori la Steaua.Omu incerca si el.evident nu are charisma lui MM care mai si reusea sa ii convinga pe fotbalisti.

Traiesc cu impresia ca al nostru fecali e cam pe marginea prapastiei.

Adica nu cred ca dispune nici macar de 1% din banii pe care se lauda ca-i are.

Mi-e imposibil sa cred ca nu putem lua un jucator din toata lista aia.

De exemplu, Pinto.

Cu tot cu comisioane costa in jur de 8-900.000.

Hai sa zicem 1 milion.

Dar cica vrea salariu prea mare, 360.000...ce sa-ti povestesc!

Pai mai imbecilior de Ilie si fecali, 360.000 inmultit cu sa zicem 4 ani, face cam 1,5 milioane, plus 1 milion transferul

ajungem la 2,5 milioane!

Asta numiti voi mult?

Va laudati ca vreti sa aduceti jucatori de 4-5 milioane, dar 2,5 milioane cu tot cu salariu e mult, nu?

Cat poate sa fie de slab jucatorul asta ca sa nu merite banii astia?

Pe Szekely de la Otelul cer aia peste 1 milion, ala merita, nu?

Imi vine sa ma duc dracu, nu mai pot!

Dar mai bine va duceti voi, ca ati nenorocit echipa asta, bai hahalelelor!

Am vazut cu totii ce transferuri a facut Clujul. Peralta...hm

Deci sa nu ne mai zica Ilie ca ei vor sa aduca jucatori dar nu vor acestia sa vina in Romania.

ba cand va aud ca MM era un bun manager imi plesneste o vana in creier.

din cauza lui pentru ca lo furat pe Jiji numai are Becali incredere in manager si numai cumpara jucatori de calitate. si normal ca se uita fraieru la dvd si cum nu se pricepe ia numai naspeti.

si eu mas fi lamurit cu managerii cand astia imi aduc jucatori gen Carlos Saban Coman si lista continua.

lasati Steaua in pace jegurilor

moie afc Becali

Yey, saracul Aditza l-a ratat pe Armenteros din cauza presei din Romania, care l-a facut sa planga pe saracul fotbalist.

Mie imi "plesneste" 2! MM-ul a contribuit din plin la ceea ce a devenit astazi "Clark Gable"!Ma amuza MM-ul cand vine si-l ironizeaza pe "Patron".A uitat MM cum lovea suporterii Stelei?Nu era departe de apucaturile "Patronului"? 2 cacanari care au ajuns la carma unei mari echipe!

Decat sa ia jucatori Clark Gable sau Rhett ,mai bine da la "Capra" sau la table banii.Pot spune ca sunt si bani obtinuti din urma profitului la Clubul Steaua!

PS Vadim si Ceausescu sunt mici copii pe langa "Clark cu Mustacioara"!

Edited by vlad75

Offf l-a ratat Ilie si pe Armenteros....Ce surpriza!!!!! Explicatia ar fi ca jucatorul s-a simtit lezat de criticile aduse de presa din Romania sau cel putin asa vrea managerul Ilie sa credem....

Iti multumim!Tu si cu Fecali sunteti ce-i mai buni,un cuplu irezistibil,va completati reciproc!!

Ilie este penibil pe zi ce trece

despre ratarea lui Pinto Ilie: "Nu s-a vazut dvd-ul bine."

despre ratarea lui Armenteors, transfer care s-a ocupat personal : "Este foarte greu sã îl mai aducem la Steaua deoarece atât el, cât și Sevilla sunt foarte supãrați din cauza a ceea ce apare despre el prin presa din România"

Ilie vezi ca dinoeze cacareze si palimaru nu vor avea nimic de comentat eu zic sa ii bifezi pe ei doi , asta daca poti?

jenanat mai esti in pozitia asta de manager

Adrian Ilie: ''Armenteros nu mai vrea sa vina la Steaua din cauza presei!''

Fratilor, omu' asta e incredibil! Te-ai gandit vreodata, bai incompetentule, ca poate e si vina ta?? Gandul asta ti-a trecut prin cap? Sau esti prea ocupat mangaindu-i mustacioara sefului? Incredibil asa ceva...

Aud ca ii transferam pe Tatarusanu si Sepsi. Normal ca tranzactia nu are nicio legatura cu managerul Adrian Ilie, altfel nu s-ar mai fi materializat! Dar cine stie, poate se implica Aditza acum si cade si transferul asta!

din cauza lui pentru ca lo furat pe Jiji numai are Becali incredere in manager si numai cumpara jucatori de calitate. si normal ca se uita fraieru la dvd si cum nu se pricepe ia numai naspeti.

si eu mas fi lamurit cu managerii cand astia imi aduc jucatori gen Carlos Saban Coman si lista continua.

moie afc Becali

Mult succes cu vana. Zi-mi si mie cum l-a furat MM pe Gigi. Da' nu asa, zvonuri, ce-a mai zis Becali in timp ce arunca sutele de euro pe la biserici, ci cu acte si eventual o decizie judecatoreasca.

Intr-adevar, din cauza ca "se uita ca fraieru la DVD" am luat jucatori ca Golanski, Elton, Thereau, Andrey, Saban, Dica, Ghionea, Petre Marin, Ochirosii. Las' ca Adi Ilie nu se uita "ca fraieru" la DVD. De fapt, nu se uita la nimic.

@vlad75, MM nu a lovit "suporterii Stelei", MM a lovit un taran care injura. Care il injura pe Dica, mai exact. Cine avea dreptate, s-a vazut dupa aia. Dar asta e o discutie care a avut loc atunci.

Tolomacul a devenit o caricatura. Cand vreau sa ma destind dau un search dupa ultimile declaratii ale conducatorilor Stelei si mi se insenineaza ziua. Pe musteata lui berbecali daca nu se pregateste schimbarea emblemei clubului in profilul lui Pinochio.

Oare mai exista cineva care sa creada o iota din afirmatile "managerilor"?!

Bai, inainte de a mai arunca cu noroi in cine ve vine la gura cititi si voi singurele lucruri adevarate spuse de Mitica in ultimii 20 de ani:

“Va spun eu de ce Steaua nu poate sa aduca jucatori. Gigi Becali nu ofera destui bani. Este zgarcit. Milioanele care le spune prin presa sunt vorbe. Steaua este un club cu nume, la care ar veni multi fotbalisti adevarati, dar nu la sumele pe care le ofera Becali. Pai de ce credeti ca vin toti la CFR Cluj, desi nu a auzit nimeni de echipa asta? Pentru ca pune banul jos. Jucatorii si cluburile primesc atit cit vor".

Declaratia asta este intr-adevar o tema de reflectie pentru toti sporterii Stelei, dar si un bun subiect pentru un eventual articol al www.fcsteaua.ro

moie afc Becali

In sfarsit ... un om care stie ce spune ... cand era MM toata lumea il injura acum e un mare manager ... MM era un atarnator, iar Adi Ilie daca ar avea 20 de milioane de cheltuiala ar sti ce sa aduca. Toata problema apare la salariul jucatorului ... un jucator de top castiga mult mai mult decat "limita" de 300,000 de eur de la Steaua. Ganditi-va ce salariu i-a dat Fener lui Roberto Carlos...

Ilie este penibil pe zi ce trece

despre ratarea lui Pinto Ilie: "Nu s-a vazut dvd-ul bine."

despre ratarea lui Armenteors, transfer care s-a ocupat personal : "Este foarte greu sã îl mai aducem la Steaua deoarece atât el, cât și Sevilla sunt foarte supãrați din cauza a ceea ce apare despre el prin presa din România"

Ilie vezi ca dinoeze cacareze si palimaru nu vor avea nimic de comentat eu zic sa ii bifezi pe ei doi , asta daca poti?

jenanat mai esti in pozitia asta de manager

Cam ai dreptate,frate!

L-am vazut si eu pe "manager" comportandu-se ca o sluga veritabila,pacat de numele lui...

Ii dau dreptate doar cand spune ca daca nu aduce niciun atacant valoros,va trebui sa intre el in teren...Cred ca ar face acolo mai multa treaba,decat din actuala postura! :unsure:

Edited by danimarcu

si eu cred ca vina pentru neefectuarea unor transferuri mari nu ii apartine lui Adi Ilie.

e clar ca becalul nu da banii.

ceferistii baga bani cu nemiluita ca doar trebuie spalati cumva.

la noi nimic.

sunt sigur ca, daca Adi Ilie ar fi avut un buget acceptabil pentru un club de talia Stelei, ar fi facut treaba destul de buna.

cu becalul insa nu se poate lucra.

Zaharia si Cristocea nu merita dati afara de la Steaua!

p.s. in legatura cu toate "transferurile ratate" din gsp, va rog!!!!!!!!!

e clar ca baietii aia vor sa isi bata joc de Steaua.

in fiecare zi gasesc un nou transfer.

astazi au bagat un fundas desi Ilie a zis clar ca Steaua cauta atacanti.

personal nu cred ca Steaua i-a dorit pe toti acei jucatori carora gsp le-a facut reclama!

p.s.s. Elmander nu o sa vina la Steaua.el e dorit de Lyon ca inlocuitor al lui Benzema.Sa fim seriosi!

Edited by AdrianUltras25

de azi numai intru deloc pe paginile

www.prosport.ro

www.gsp.ro

www.sport.ro

fanatik.ro

m-am saturat sa fiu tot mintit.

Adi Ilie pleaca din Ghencea e pentru binele tau.

Ilie si Lacatus inca mai spera sa poata reinvia Steaua. va multumim. dar nu se poate. plecati

O declaratie recenta a lui Thereau, confirma banuielile noastre ca Becali sta prost cu banii:

M-as putea intoarce in Romania, dar raman ambitios. Prefer sa merg in Franta sau in alta parte. In tot cazul, nu voi reveni la Steaua, unde stiu ca sunt probleme financiare”.

Normal ca sunt probleme financiare,daca tu,ca patron,nu iti poti permite sa dai pe un jucator un milion,dupa ce l-ai vandut cu 3 milioane...