fcsteaua.ro

Falimentul fotbalistului român modern

38 posts in this topic

Aud ca finantatorul i-ar fi facut oferta lui Adrian Mititelu pentru transferul lui Costea de la Craiova. Si nu de ici de colo, ci bani seriosi, 3 milioane de euro, asta in cazul in care Thereau a costat 600.000 euro. Vad ca nu ne potolim si o tinem pe aceeasi linie fundamental gresita, de a aduce toate valorile umflate ale Ligii 1. Croitoru ilustreaza poate cel mai bine situatia asa-ziselor vedete din campionatul intern: valori certe atunci cand joaca fara un obiectiv precis, clacheaza lamentabil cand sunt obligati sa faca performanta. Nu pot uita scandalul monstru declansat de hotararea unuia din fostii antrenori de a-l tine pe banca pe Croitoru: cum se poate, dom'le, ca un asa fin dribleur sa nu-si gaseasca locul in primul 11? Ne-am lamurit acum, asa cum s-au lamurit si Gica Hagi si Lacatus (in ceea ce-l priveste pe Croitoru), ca una-i Vaslui si alta Steaua.

Cu ceva timp in urma scriam un articol despre necesitatea aducerii de jucatori straini pentru a putea emite pretentii la performanta. Principala acuza adusa articolului respectiv a fost ca strainii “nu pun suflet”, nu simt nimic pentru clubul la care joaca. Treaba asta cu daruirea e cu doua taisuri: majoritatea fotbalistilor romani care activeaza in Liga 1 trag tare sa ajunga la una din cele trei echipe bucurestene de top. Asta-i maximul la care viseaza, atata isi doresc. E in firea omului ca odata ce ai ajuns acolo unde iti doresti, sa o lasi mai moale – nu e ceva gandit sau premeditat, pur si simplu subconstientul micsoreaza turatia motoarelor. Ai ajuns unde ai vrut, ai bani, faima (doar joci la Steaua, nu?), nu ai de ce sa te mai agiti. Repet, acest lucru se produce involuntar, nimeni nu gandeste asa de buna voie. Din cauza asta fotbalistii se agita pe la echipe de duzina, pentru a avea sansa sa joace pentru Steaua sau rivalele bucurestene. In momentul in care au ajuns aici insa, intervine automultumirea. Si asta-i complet opusul ideii de performanta.

Spre deosebire de ai nostri, strainii, in marea lor majoritate, vad in Romania o trambulina spre alte campionate mai puternice. Un contraexemplu ar fi Carlos, care a venit cu scopul bine stabilit de a “rupe” barurile, dar altfel, fara deosebire, toti sunt manati de dorinta de a evolua cat mai bine in speranta unui transfer la o echipa de top. Cum va explicati ca Zapata si Emeghara par ca sunt singurii care se agita si pun suflet in ceea ce fac? Un columbian si un nigerian sunt mai “stelisti” decat multi dintre colegii lor romani. Thereau, cat a stat la noi, a incantat pur si simplu: precis si exact in fata portii, bataios, bun pasator, altruist la nevoie, Thereau a patruns in inimile suporterilor aproape instantaneu. V-ati intrebat vreodata de ce? Cum se poate ca un strain sa fie mai iubit decat proprii fotbalisti, crescuti in asa-zisul “spirit al Stelei”? Cuvantul care descrie aceasta stare este “atitudinea”. Atitudinea aratata pe teren, respectul pentru jocul de fotbal, ambitia, acestea au fost atuurile lui Cyril Thereau. Si, culmea ironiei, aceste atuuri n-au venit in nici un caz din prea marea dragoste pentru Steaua – nu, au venit din dorinta de a pleca mai repede la alta echipa. Da, pentru ca visul lui Thereau nu este (nici n-a fost vreodata) sa-si incheie cariera la Steaua: dorinta lui este, asa cum chiar el a marturisit-o, sa evolueze pentru o echipa mare , gen Olimpique Lyon. Si pentru asta, in drumul lui spre atingerea acestui tel, ne-a incantat si pe noi cu evolutiile sale. Ramane ca noi sa stabilim ce vrem: o echipa de romani neaosi, crescuti zice-se in spirit “ros-albastru” dar care alearga la misto pe teren, sau o echipa de mercenari, care se gandesc numai la bani si transferuri, dar care mananca pamantul cand sunt bagati in joc.

Pentru iarna, consider ca ne trebuie minim un mijlocas valoros si un atacant eficient, care sa marcheze si din jumatati de ocazie (exclus jucatori din Liga 1). Daca ne vom culca pe-o ureche ca se intorc Radoi si Plesan, ne vom scufunda mai adanc in mediocritate. Trebuie un lider care sa traga echipa dupa el, sa-i trezeasca pe ceilalti, sa-i faca sa se simta rusinati cand vad ambitie si efort mai mare la unul care nu-i de-al lor. Asta trebuie facut, daca mai vrem sa salvam ceva din Steaua de azi. Altfel, vom ramane pentru totdeauna cu povestile Sevillei '86, cu amintiri, regrete, cu “a fost odata ca niciodata...”

Andrei (papillon)

Si Costea si Torje si Chiacu si.....mai stiu eu ce alte vedete ale echipei de tineret (Stancu...celebrul Stancu de la Celsi de Voluntari) sunt doar niste vedete umflate, e clar, in special de mass-media. Ca valoreaza n'spe milioane de euroi (poate valuta neagra), ca ajung la echipe de echipe, ca sunt jucatori caliti in cupele europene sau la nationalele noastre foarte puternice mai des, e o chestie, dar problema e ca multi dintre persoanele care se uita la fotbal CHIAR CRED asta, si din pacate sunt prea multe. Toate ca toate, or fi ei jucatori buni pentru echipele lor, dar sa nu uitam ca mai au multe de demonstrat pana sa ajunga la echipe mari. Pana acum vroiam jucatori din campionatul nostru, propria pepiniera si i injuram pe cei de la cefere ca au adus mercenari. Sincer....mi-as dori si eu astfel de mercenari (desi nu credeam ca vor face o asa figura frumoasa la Cluj) daca cu romani nu se mai poate face treaba. "Sper" sa ajunga Giovani la noi....sa aduca el jucatori la echipa....vede-l-as la DNA si pe el...

dintre cei trei enumerati de tine mai sus, mie mi se pare ca torje are o valoare certa. cat despre carpa de giovani... chiar nu exista alti impresari(agenti de jucatori) in tara asta?!? forzateauafularsteaua2

Edited by john_86

"Ramane ca noi sa stabilim ce vrem: o echipa de romani neaosi, crescuti zice-se in spirit “ros-albastru” dar care alearga la misto pe teren, sau o echipa de mercenari, care se gandesc numai la bani si transferuri, dar care mananca pamantul cand sunt bagati in joc."

Sincer sa fiu, eu vreau sa fie romani neaosi cu suflet ros-albastru care mananca pamantul cand sunt bagati in joc, numai ca n-am mai vazut asa ceva de vreun an jumate la Steaua. Raman mercenarii.... si problema e ca nu vor ramanea nici ei prea mult, cand esti in compania unor nulitati risti sa ajungi si tu ca ei.

Nu sunt de acord cu faptul ca doar ATITUDINEA face diferenta!

Cred ca si bagajul de fotbalist face diferenta!

Spre exemplu:

Lovin, O.Petre, Nicolita de cate atingeri au nevoie pentru a intra cat de cat in posesia mingii??? 4 sau 5!

Croitoru, chiar daca are viziune, tot asa o flescaie!

Nicolita, Croitoru, Iacob, Zaharia de ce mereu stau cu mainile pe adversar si nu stiu sa-l tina pe piept si sa deposedeze??? De ce fac mereu faulturi inutile, cand echipa adversa e in propriu 16 si sub presiune????

De suturi nu mai vorbesc! In afara de un Dica, Neaga, V.Badea, Bicfalvi, ailalti nu pot trage de la 20 de metri si pe poarta! De abia o flescaiesc!

Cred ca si acum mai tremura bara aia de la Sevilla la sutul lui Keita cu 300 de km la ora! E vorba de biomecanica lovirii pe care putini fotbalisti romani o mai au!

Daca trage Lovin sau Ov. Petre la poarta, atunci cand nu paseaza in spate, lateral sau adversar, mingea de abia ajunge maine spre poarta! RAR ajunge o minge pe poarta si foarte slaba!

Deci si bagajul tehnic conteza si nu inteleg de ce draq astia joaca fotbal! Eu am jucat la copii si juniori si stiam sa lovesc mingea corect si cu siretul, latul, ristul,spitul, din vole, tot! Si culmea ca invatam sa dau si pe poarta! Astia nu o nimeresc! Cred ca nmici la gagici nu o nimeresc! NU se poate asa ceva!

De asta jucam asa de 2 ani! Bine acum e si oboseala severa acumulata si nu mai pot face fata nici fizic, dar sunt si labili psihic!

PS: Ascutiti sabii, pistoale, cutite si topoare! Avem o oita behehecalica de belit!

WAR IS COMING TO Ghencea!

Edited by alexmk17

Daca trage Lovin sau Ov. Petre la poarta, atunci cand nu paseaza in spate, lateral sau adversar, mingea de abia ajunge maine spre poarta! RAR ajunge o minge pe poarta si foarte slaba!

gresesti prietene, Ovidiu Petre a speriat nu odata porumbeii aciuati pe nocturna si pentru asta iti trebuie sut, nu gluma. introdu in categoriile tale de "strikeri" si pe cei care se cred la rugby, gen Petre sau zaharia.

sincer sa fiu jucatori romani buni sunt doar cei cumparati de cluburile mari din strainatate...ca de obicei ei nu dau gres...(au scouti buni)...si cei precum Dumitru Copil...care a mers in Irlanda...ca nah...daca nimeni nu i`a oferit o sansa in Romania :unsure:

VOI ATI AUZIT DE STIREA ASTA:))

Nati Meir ofera 100 de milioane de euro pe Steaua

VOI ATI AUZIT DE STIREA ASTA:))

Nati Meir ofera 100 de milioane de euro pe Steaua

Eu am auzit alta: cica ne vor patrona Soros si CNCD, presedinti de onoare regele Cioaba si imparatul Iulian, echipa isi va schimba denumirea in FC Mailung&Mailat si Nanel Bicolita va fi declarat profesor honoris menopauza la preluari din 5 atingeri consecutive.

gresesti prietene, Ovidiu Petre a speriat nu odata porumbeii aciuati pe nocturna si pentru asta iti trebuie sut, nu gluma. introdu in categoriile tale de "strikeri" si pe cei care se cred la rugby, gen Petre sau zaharia.

Cred ca l-ai uitat pe cel mai mare rugbist de la Steaua, "transformeorul" Lovin. Pai cand trage Lovin la poarta trebuie sa o rupa la fuga jandarmii pe camp dupa minge. E singuru care depaseste si stadionul cand trage. Deci apropo de ce spunea cineva mai sus , de tras ei trag tare dar in plopi dupa gugustuci.

domne deci e incredibil ....iar vrea oieru sa se bage la echipa ...............plang..bai imputitule tu nu stii ca echipa o face antrenorul ...tehnicianul nu prostu de patron! si macar de s-ar pricepe ........de exemplu berlusconi ii da echipa lui ancelotti la Milan scrisa pe hartie (primul 11) ..da macar se pricepe cand zice ca inzaghi tre sa fie titular ..nu cum zice asta ....sus si tare: SURDU TITULAR NEAPARAT! bah surdu nu stie nimic ..da nu zic la misto nimic ..nu stie chiar nimic!! eu joc mai bine ca el pe bune!!!!! m-am saturat de jocul asta plictisit si obosit al Stelei ...pase imprevizibile ...faulturi in preajma careului (bazandu-ne bineinteles pe saracul zapata care cred ca a facut cat ultimii 7-8 portari care i-a avut Steaua)..suturi anemice .....etc ! joc obosit ..plictisitor..un fotbal pe moarte ! asta nu e Steaua mea ...nu e Steaua noastra

Personal, chiar cred ca Florin Costea este un fotbalist de mare perspectiva. Eu n-am vazut de multi ani un fotbalist roman in campionatul intern cu o asemenea forta de patrundere...prin dribling!

Asta nu inseamna ca el face 3 milioane. Poate de lei noi.

"Eu, unul nu-l dau afarã pe Lãcãtuș, dar îi voi spune așa: «Marius, ce sã fac, tatã? Ați fãcut ce ați vrut voi, dar nu pot sã mai las sã fie circ, o sã mã implic și-o sã fac eu echipa»"

Gigi Beeehaali

Il lasam sa il distruga pe Lacatus?????????

Stam acasa in fata TV ului si ne distram ca e stadionul gol si Gigi ''moare'' de ciuda?

Daca nu luam atitudine il va da afara prin modalitatea sa clasica circ,bataie de joc , umilinta, pana ce Laca isi va da demisia.Va urma Dan Petrescu sau altul si aceiasi poveste...... nu v-ati saturat nu crede ti ca e timpul ca jigodia sa plece????????????????? Sa punem presiune pe el nu pe surdu( nu are nici o vina el ca i sa pus pata lui Becali pe el ca e mare vedeta),Iacob etc. El si numai EL e vinovat pentrul kakatul in care ne aflam.

CU TOTII PE STADION LA MECIUL CU Farul!!!!!!!!!!!

ideea e alta,pe langa lipsa valorii fotbalistilor romani,mai e si lipsa mentalitatii. jucatori care azi sunt stelisti de mici,maine dinamovisti de mici,nu demonstreaza personalitate si stil. de astfel de jucatori tre sa ne ferim ca de dracu ,pentru ca ei sunt cei ce trag Steaua in jos!

Ai dreptate in ceea ce zice. Dar sa nu uitam ca Steaua a invins Valencia avand un singur jucator strain in echipa ( pe Hamu, care sa transferat mai apoi in Rusia la o echipa mediocra, dar pe un salariu mare), a batut la Kiev cu 2 straini in echipa, al treilea intrat pe final, a batut pe Lens 4-0, cu un singur strain in echipa. Una peste alta Steaua a demonstrat ca se poate face performanta si cu jucatori romani. Este adevarat la multe dintre aceste performante au contribuit antrenori straini.

Personal, chiar cred ca Florin Costea este un fotbalist de mare perspectiva. Eu n-am vazut de multi ani un fotbalist roman in campionatul intern cu o asemenea forta de patrundere...prin dribling!

Asta nu inseamna ca el face 3 milioane. Poate de lei noi.

Nu exista in Liaga 1 un jucator mai technic ca Costea. Nici portughezi la CFR sunt mai technici, asa ca? Hai Costica la Steaua!

Si care e problema daca fecali cheltuie bani multi pe un jucator ? Din partea mea poate sa-si cheltuie toata averea, vedea-l-as falit si cersind la metrou. Si oricum, cu un jucator nu se rezolva problema. Trebuie schimbat cel putin jumatate de lot ca sa se simta ceva imbunatatiri.

Sustin teoria ca pentru performanta e nevoie de jucatori straini. E de ajuns sa vedem 3 exemple: campionatele Turc, Rus si Roman au crescut in momentul in care jucatorilor si antrenorilor straini a crescut. Sa ne amintim cati straini jucau in Romania sau Rusia acum 5-6 ani si cati sunt acum. De asemenea mai cred ca niciun antrenor roman, in afara de Boloni nu poate insufla acea mentalitate de invingator si nu poate creste jucatori in acel spirit. Sunt pentru straini atat pe banca cat si in teren. Dar mai ales la patronat.

Problema nu este legata numai de daruire pentru culori sau cine alearga mai mult ci diferenta intre jucataoti romani si cei straine este legata de VALUARE... atata pot jucatori romani ..doar cei care au plecat afara la echipe de top de tineri tin echipa nationala ghen Chivu si nici decum Nicolita sau Daniel Niculae... Steaua la ora asta nu are nevoie doar de un mijlocas si de un atacant ci de 6 jucatori de valoare 4 mijlocasi si 2 atacanti ....

@GRB

Ce zici, schimbat toata echipa pana la urma ori ba? Nu de alta dar cum spui tu.....jucatori sunt lipsiti de VALUARE...

O zi buna...

Sondaj: sunteti multumit de Adi Ilie sau ceva de genul asta 66% da .....si credeam ca pe site-ul asta voteaza mai multi oameni seriosi.

pentru ce dreaq sa fiu multumit si sa am incredere in Adi Ilie cand el nu face nimic si ne vinde gogosi de juma' de an???

Pleaca taticu' si tu din Ghencea ca nu ai spirit de stelist in tine. Ca jucator ai fost ceva nu pot sa zic nu , dar ca manager esti 0 barat. Pai bine mha amaratule tu de juma' de an de zile ne tot zici ca echipa e pe drumul cel bun, ca joaca bine.....pana si urangutanul de Becali si-a dat seama ca nu e asa...doar tu continui sa incerci sa ne pacalesti.

Lasa-ne in durerea noastra si cara-te din Ghencea ca dupa ce ca nu gasesti nici un jucator decat Romeo si Dorel( "care sunt jucatori care au confirmat pe plan intern" )mai esty si nesimtit.

Cu parere de rau spun ca Lacatus nu are valoare de Steaua, nu a avut rezultate ca antrenot la nicio echipa. Din Romania singura solutie este Dan Petrescu, chiar ssper sa vina la Steaua chiar daca imi pare rau de Lacatus.

O zi buna