FC Steaua – Olimpik Donetsk 1-2! Primul amical al iernii

Steaua Olimpik Donetk 2Conform clubului FC Steaua, roș-albaștrii pierd primul meci amical al iernii, în care Stelei i-au fost refuzate doua lovituri de pedeapsa!

Roş-albaştrii au condus la pauză, dar Olimpik Doneţk a revenit în repriza a doua şi s-a impus cu 2-1. Florinel Coman s-a accidentat în startul părţii a doua şi a fost scos de pe teren pe braţe, iar Denis Alibec a răbufnit din nou, fiind eliminat în finalul meciului, în urma unui conflict cu un adversar.

Dică i-a titularizat pe Alibec şi pe golgheterul Harlem Gnohere, iar decizia sa a dat roade după o jumătate de oră de joc. Cei doi atacanţi au construit superb faza care a adus deschiderea scorului. Dennis Man a jucat rolul finalizatorului, cu o scăriţă elegantă.

• Golul lui Man

În finalul primei reprize, vicecampioana României a cerut penalty pentru un fault asupra lui Alibec, însă arbitrul nu a acordat lovitura de pedeapsă. Alibec a continuat să protesteze şi a primit cartonaşul galben.

La pauză, Dică a făcut mai multe schimbări, introducându-l inclusiv pe Bogdan Planic, aflat la primul meci după accidentare suferită în partida cu Astra. Belenki a înscris în minutul 53 şi 69 golurile prin care Olimpik a întors rezultatul. Schimbări la pauză: Planici, Benzar și Ov. Popescu au intrat în locul lui Enache, Larie, respectiv Filip.

Între cele două reuşite ale adversarilor, Florinel Coman a părăsit terenul în lacrimi şi pe braţe, după un fault dur la mijlocul terenului. Unul dintre motivele pentru care Alibec avea să reacţioneze nervos cu 12 minute înainte de final. Nemulţumit după o nouă intrare tare a unui adversar, a sărit la bătaie. A fost ţinut de colegi, dar a primit cartonaşul roşu.

• “Florinel Coman a facut entorsa, ghinion din nou, se pare ca o sa plecam de aici cu un nou jucator accidentat”, a spus Dica dupa meciul pierdut de Steaua, 1-2 cu Olimpik.

Deşi meciul a continuat în 11 contra 11 – tânărul Ianis Stoica a intrat în locul lui Alibec – FCSB nu a reuşit să marcheze, iar scorul s-a păstrat până la final.

• Rezumat cu faze și goluri
  • Conferinta de presa a lui Dica dupa meci

AvancronicaSteaua - Olimpik Donetsk, primul amical al iernii!

Primul stagiu s-a desfășurat în perioada 8-18 ianuarie, în cadrul Gloria Sports Arena, din Belek, Antalya și se va incheia cu o partida amicală, impotriva ucrainenilor de la Olimpik Donetsk. Partida se va disputa azi, 18 ianuarie, începând cu ora 15:00, în incinta Gloria Sports Arena.

Steliști au deja 10 zile de cantonament cu antrenamente de acumulare.

Clubul de fotbal Olimpik Donețk a fost format în 2001 împreună cu un fond regional de caritate de dezvoltare a fotbalului. Clubul urma să se bazeze pe jucători din academia sa.

Olimpik Donetsk a intrat în competiția profesionistă în 2004. După șase sezoane, în sezonul 2010-11,  echipa a promovat în echivalentul ligii a 2-a de la noi (Persha Liha), iar după sezonul 2013-14 a promovat în Premier League ucraineană.

Sezonul trecut, Olimpik Donetsk a terminat pe locul 4, iar în această ediție ocupă poziția a 6-a după 19 etape, dar are numai 18 meciuri disputate. În penultima etapă, cea din 03.12.2017, meciul cu penultima clasată, Karpaty, a fost suspendat la scorul de 1-1.

Pe site-ul oficial se menționează : “Напомним, завтра, 18 января, «Олимпик» проведет свой первый контрольный матч на сборах в Турции. Соперником дончан выступит бухарестская «Стяуа». Начало встречи – в 14:00 по Киеву.”

• Tranducere: “Reamintim, mâine, 18 ianuarie, ‘Olympic’ va organiza primul meci de test la tabăra de antrenament din Turcia. Oponenți vor fi bucureștenii de la ‘Steaua’. Meciul începe la ora 14:00 la Kiev.”

Pentru ucranienieni este a 5 zi de cantonament din primul stagiu de pregătire.

Meciul nu este televizat. Nu știm dacă meciul va fi transmis online pe pagina de facebook de către clubul FC Steaua, însă este posibil să îl transmită ucranienii pe canalul lor de youtube https://www.youtube.com/channel/UCMYXGfEVyynDkNQCykpRaRw.

Vă ținem la curent dacă avem alte noutăți.

X Ray

• fazele video vad ca sunt date pe sport.ro.
    frumos golul lui man si mai frumoasa pasa lui alibec. se pare ca a fost si un penalty la alibec.