Multumim, Niță!

Multumim, Niță!

FC Steaua Bucuresti anunta ca a ajuns la un acord cu AC Sparta Prahapentru transferul definitiv al lui Florin Nita.

Astfel, dupa patru ani si jumatate petrecuti la echipa noastra, portarul in varsta de 30 de ani va avea parte de prima sa experienta in strainatate, chiar la unul dintre fostii adversari ai Stelei din preliminariile UEFA Champions League.

Despartirea de colegii sai a fost una foarte emotionanta pentru goalkeeperul numarul 1 al Stelei din ultimele trei sezoane. Acesta a parasit miercuri cantonamentul ros-albastrilor din Spania cu directia Praga, acolo unde a semnat, seara tarziu, contractul cu noua sa echipa.

Clubul nostru ii multumeste lui Florin pentru contributia extraordinara avuta la obtinerea a 2 titluri, 2 Cupe ale Ligii, o Cupa a Romaniei si o Super Cupa a Romaniei in perioada in care a fost legitimat la clubul nostru si ii doreste sa aiba mult succes in noua sa aventura!

Desparțirea de colegi

Plecarea

Gestul FABULOS al lui Nita cand credea ca NIMENI nu il filmeaza Ce i-a zis unui copil bolnav

Numai cuvinte de lauda la adresa lui Florin Nita!

 


Niţă transferat la Sparta Praga

S-a făcut transferul la Sparta Praga, iar Niţă dă lovitura carierei din punct de vedere financiar! Portarul, în lacrimi la despărţirea de colegi

Steaua şi Sparta Praga au bătut palma pentru transferul lui Florin Niţă. Goalkeeper-ul de 30 de ani va merge în Cehia, Steaua va primi două milioane de euro, dar şi alţi 500.000 de euro sub formă de bonus de performanţă.

Florin Niţă şi-a luat la revedere de la colegi, iar despărţirea a fost una emoţionantă, portarul izbucnind în lacrimi în momentul în care a plecat, alături de Mihai Stoica, spre aeroportul din Malaga. După cinci ani în roşu şi albastru, merge în Cehia pentru a face vizita medicală, apoi se va întoarce în Spania, pentru a se alătura Spartei Praga în stagiul de pregătire.

Despărțirea..

Becali a anunţat încă de marţi că-l va vinde pe Niţă la Sparta Praga, dar tratativele s-au prelungit în momentul în care Becali a dorit să insereze în contract şi o clauză conform căreia va primi 500.000 de euro în cazul în care Niţă şi Sparta ajung în grupele Ligii Campionilor în următoarele sezoane. Acum, potrivit digisport.ro, şefii clubului la care joacă Nicolae Stanciu şi Bogdan Vătăjelu au acceptat pretenţia lui Becali, iar Niţă va pleca spre Cehia pentru a li se alătura noilor colegi.

Dacă la Steaua câştiga 180.000 de euro pe an, după ce Becali i-a mărit salariul, transferul la Sparta Praga vine la pachet cu o reţetă financiară foarte bună pentru Florin Niţă, care va câştiga aproximativ 500.000 de euro pe sezon.

În vârstă de 30 de ani, Florin Niţă a fost adus la Steaua de Laurenţiu Reghecampf, cu care a lucrat şi la concordia Chiajna. Din 2013, momentul sosirii la actuala vicecampioană, Niţă şi-a creionat imaginea unui jucător liniştit, a unui om de vestiar şi a unui profesionist desăvârşit. De atunci, a strâns 117 meciuri şi a câştigat două titluri de campion şi o Cupă a României.

Video. Magnificul portar Niță

Mulțumim, Florin Niță!!

X Ray

 • Bravo. Nita merita și sper sa joace cit mai bine. Și Steaua a făcut o afacere buna. Acum sa apere cei doi, Stancioiu ca sa arate că nu e plătit degeaba sau Vlad daca vrea sa ajungă la cota pe care i-ai jj.

 • Mda….
  Sper sa reușim cu Edy și Vlad….
  Mulțumesc succes NIȚĂ !!!

 • oricum ne mai trebuie un portar, un titular sau a doua rezerva. e clar ca stancioiu a fost transferat ca a treia varianta

  • ….prima rezerva 🙂

 • pentru un portar de 30 si 1/2 ani din RO, suma era de nerefuzat, iar Nita merita din plin sa acumuleze si el macar 2-3 ani pe-afara … plus ca era vanat de ciobi, care astepta la cotitura sa scape de el si sa-si scoata pe piata “noul Neurer”, nu pleca acum, il dadea sigur la vara … dar, oricat de talentat ar fi Vlad, nu poate sa aiba, la 18 ani si cu 2 meciuri la activ in Liga I (unul la noi, unul la olteni), mentalul ca sa gestioneze finalul sezonului regulat si un play-off…are dreptate ala de la Botoseni, Cobrea al lui chiar a facut un sezon tare

 • Oferta buna…pentru club si cam atat. Probabil buna si pentru Nita. Din pacate ramanem descoperiti pentru un retur ce se anunta incendiar.
  Stancioiu, sigur un portar cu experienta, dar care naiba stie cand a jucat ultima oara, iar Vlad un tanar de perspectiva dar nu stim cat de copt pentru un post atat de important.
  O decizie grea, si poate luata cam in graba, mai ales ca nu e un post usor de inlocuit.
  Sa vedem ce va fi, dar eu unul sunt din ce in ce mai putin optimist cu privire la acest sezon…

 • Adio titlu!

  • sa nu dramatizam 🙂

 • Cu Vlad in poarta ne vom lupta din greu pt locul 2. Sunt de parere ca Nita merita mult mai mult la Steaua, salariu mai mare, capitan etc. A fost de departe cel mai profesionist din lot si cel mai constant. In orice caz… mult succes Nita

 • Cred ca nu are nimeni nimic de comentat in privinta asta, omul are 31 ani, pentru un portart din campionatul intern suma este una foarte buna iar daca nu i se va da incredere tanarului portar Vlad, atuci cand?
  Ma dispera dramatizarea asta a romanilor cu mentalul cu varsta frageda cand (cu riscul de a ma repeta) unii la 20 ani au un UCL in palmares….
  Ce ma sperie foarte foarte tare e declaratia berbecului cu privire la Bizon…. daca Bizu pleaca adio locul 2….Nu avem atacant care sa-l inlocuiasca, nici daca Alice va fi la un nivel acceptabil nu-i va putea lua locul (Alice nu da cu capul in minge, ii strica strategia la CS….) Deja berbecul iar e pe cai mari si face aceeasi prostie care a facut-o in era Galca cand si-a vandut titularii la jumatatea sezonului si a fost cat pe ce sa o furam de la “targumurej”…..Manageament de cacat la noi….:-j

 • @alex0101, perfect valabil ce zici tu, dar pentru jucatorul de camp.
  La portari experienta este extrem de importanta. Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca pe nicaieri nu sunt promovati asa usor portarii tineri.

 • Oricum ciobanul nu va aduce un portar cu experienta în veci ca ala e scump…. Sunt curios cât a dat pe nita când l.a cumpărat ca a cam dat lovitura cu el… Acum dacă ai luat 2 mi-l pe un jucător de 31 ani de ce ai vrea sa.ti vinzi principalul marcator? Cu debili ul asta a lui a pierdut tot… Marca, nume, procese, campionate si din păcate nici nu e înconjurat de oameni inteligenți și vertebral cu un mimi și dica care sunt pe modul”sa trăiești patroane” ajungem curând la faliment

 • Cui ii foloseste acest transfer pt ca din cate am inteles, Nita nu ar fi vrut.
  Il fortezi pe Vlad insa daca acesta se accidenteaza sau se dovedeste vreun Cojocaru, apelam la Stancioiu? Sau se merge pe premiza ca in campionat putem juca si cu un portar mai neexperimentat avand in vedere calitatea si valoarea echipelor ? De asta il tot critica pe Nita si nu vroia sa-i dea niciun credit nici macar atunci cand “era pe fata mai ceva ca o acnee”?
  Scurtul mandat politic i-a priit.

  • Cum cui folosește? Un portar de 31 de ani pleacă la salariu mare pe 2mln +500mii daca se califica în ChL nu e o afacere? Are cine apară. Exista Stancioiu și Vlad.

 • In mod normal, Steaua a pierdut sansele la titlu. Vlad e necopt, iar Stancioiu a uitat de cand n-a mai jucat un meci oficial. Pacat !

 • @alex 0101

  Nu am idee cat a dat pe el, dar totusi e de 5 ani la noi.
  Nu zic ca nu si-a scos banii cu el, dar a si investit in om, salarii, pregatire, etc, etc.

  Toti ( presa in general ) fac aceeasi greseala, pun cat a costat si cu cat s-a vandut si fac diferenta, gresit total. In 5 ani cred ca i-au fost platiti lui Nita mai mult de 2 mil de euro ( poate gresesc ) prin salarii, prime, bani de pregatire, deplasari, etc, la fel de adevarat este ca si a incasat pe urma lui ( calificari in europa mai ales ), dar cu toate astea sunt de parere, dupa cum am spus-o si in alt thread, trebuia asteptat macar pana in vara.
  Daca am fi facut o figura frumoasa cu Lazio, si cu Nita in prim plan, cu siguranta ar fi luat mult mai mult, si sa nu uitam importanta majora a campionatului.

  Dar na, i-au pus aia 2 milioane in fata, i-au lucit ochii oierului si aia e….

  • @killertits
   Nu lua jj sub nici o forma mai mult de 2 mln pe Nita. Steaua nu e club departamental, nu beneficiază de susținere de la primării sau de intrări în insolventa care sa le șteargă toate datoriile. Steaua e un club de fotbal. Și cînd apare o afacere buna, ea trebuie făcută.

   • @calinel
    Asta uita toti…Steaua trebuie sa produca niste bani. Si sper ca pepiniera pe care o face Jiji ne va asigura o minima siguranta ca vom avea jucatori de viitor. Stoica, Pacionel…par a fi carti castigatoare!

    Atat de rau imi pare ca nu au minte cei de la CSA…puteau sa fie pepiniera Stelei. Puteau sa profite foarte mult de pe urma notorietatii si banilor pe care ii face echipa…Da’ n-ai ce-i face…ei sunt cu sustinere de la buget, cu stergeri de datorii, cu figuri in cap…

   • Din moment ce ggca are vise umede de sute de milioane de euro, calificari in primavara UCL, hegemonii prin liga satelor, nu prea se pupa, mai ales cand iti vinzi unul dintre cei mai buni jucatori, unul dintre cei mai constanti, experimentati samd, jucator din lot.
    Pare un simplu caz de a da cioara din mana pe cea dupa gard.
    Mai ramane sa le dea numerele 6, 34 si 17 lui, Man, Coman si Vlad, ca tot e jucator.

    Mie 2 milioane nu mi se pare o afacere buna in momentul in care tu poti periclita castigarea titlului si calificarea in UCL. Dup-aia aruncam pisica-n curtea lui Dica, Trumpica?

    E ca la ruleta cand joci cu banii casei, iti asumi mai multe riscuri.

 • 2 mil euro sunt 2 mil orice si oricum am da …
  sunt intrati in cont … Tatarusanu a plecat liber …

  ramane de vazut daca Vlad , Stancioiu si Niga or sa suplineasca locul lui Nita …

  Bizonu in schimb ar trebui pastrat cu orice pret … desi si in cazul lui 3 mil de euro … sunt bani fff buni avand in vedere ca a venit pe 250k euro de la jigodiile retarde 🙂 si a venit numai si numai la ambitia ciobanului … el a fost cu ” il iau pe Gnoere de la Dinamo” …

  orientare financiara si mercantila ar avea ciobanul … pacat ca are multe altele care il trag spre coada societatii … asta e cu bune si rele …

  Campionatul inca se joaca … si daca e sa fie castigat atunci atacantii si golurile vor trebui sa-l castige …

  • asa este ramane de vazut, sper sa fie o alegere buna si Vlad sa fie sanatos in 1 -ul rand si ferit de accidentari. Dupa aia depinde de el sa aiba curaj sa demonstreze, ca talent, din ce, citesc, are cu duiumul.

   Eu parca am mai vazut filmul asta numai ca actor secundar era Galca, a iesit bine intr-un final, Galca a iesit shifonat de parca el crease problema din iarna cand au plecat Sanmartean, Szukala si Keseru, cei mai buni jucatori si golgeterii echipei. El se astepta ca Galca sa fie vreun Guardiola dupa cativa ani de antrenat copii.

   Sper ca lotul actual, valoric muuult peste lotul din perioada aceea, cand au fost transferati Tamas, Enceanu, Tucudean , nu mai amintesc si de gratarele si de tot circul de atunci (te durea capu sa-mi bag pl), sa fie indeajuns pt a suplini lipsa de experienta a antrenorului, mai ales caChefere nu e asa tg mures cu muresan bombardierul la mijloc, alt sistem, alte meciruri, alta masa, alt joc, noi tot 6,34 si 17 jucam :))). Lasand gluma la o parte, daca ar veni Rusescu in locul lui Gnohere, nu ar fi rau deloc si ai ramane si cu vreo 4 mill in buzunar. Cine arunca bila?

   • Dap nu s-a terminat perioada de transferuri?

    • la noi perioada se incheie pe 19 feb daca nu ma insel, prin alte parti si ucl, el, pe 31 ian.

 • sa fie sanatos in 1-ul rand si fericit de accidentari :)), se poate edita @xray ? mersi frumos

 • @calinel probabil ca de aceea au semnat si plici cu torhe cu dinam0, daca nu pot intra in playoff macar sa fie siguri ca nu retrogradeaza, insa daca intra in playoff catzaua, vor incepe cu prostii.

 • Citind interviul cu Nita din GSP, realizezi ce fariseu e jijica – nu-l suporta exact pe fotbalistul care intrupa cel mai bine din trupa stelei valorile crestine pe care el pretindea ca le “respecta”.

 • Mie mi se pare o afacere buna si pentru club si pentru jucator. Insa mi se pare o afacere proasta daca pleaca bizonu’.

 • Se apropie startul campionatului. Forza Steaua !!!!

  • Deja catzeaua lesinata ( prin vocea lui Danciu ) a inceput sa dea din coada : pazea ca vine haita peste noi, temeti-va, chemati ecarisaju !!

   In rest, Fortza Steaua !

 • @killertits
  In mod normal ar trebui sa.i călărie tot meciul și sincer îmi doresc un scor de la 3 în sus sa nu.i mai aud.. Asta ar fi normal dacă am avea antrenor cu personalitate și nu ar behăi berbecul toate fanteziile sale…
  Pana una alta avem un meci greu la Mediaș, nu știu cum e echipa după acest cantonament, condițiile meteo, plus ca ma înfioară și preparatorul fizic, sper sa se termine bine.
  Cu Lazio nu prea contează pentru mine ce facem, adică sigur nu ne calificam as vrea doar sa nu ne umilească, au un super atac și din păcate pt noi sunt pe val în ultimul timp ca și joc… Cu chefereu ne așteaptă un meci anost marca dan Petrescu ei vor sta la cutiuță și ne vor bombarda cum știu mai bine….
  Sa speram ca vor întra toți sănătoși în play offf și la cât mai puține puncte de chefereu sau, de ce nu, de pe primul loc…

 • Momentan Astra conduce la Ovidiu, in situatia asta fc chiuaua e pe 6 fara sa joace ( conform clasamentului afisat de gsp ), Hagi asta nu e in stare de nimic…

 • Nu vede nimeni ca de fapt gigi se pregateste sa inchida taraba.

  • @alexutz2007…nu închide jijinio nimic… A băgat mulți bani în ultimul an și jumătate crezi ca e prost sa piardă acum tot?
   Indiferent de decizia tribunalului treaba e cu recurs :)… Dacă judecătorii vor spune ca Becali trebuie sa plătească 37 mil poate atunci va avea o apucături de asta… El l.a vândut pe nita pentru ca nu i-a fost niciodată drag, nu cred ca am auzit vreodată sa pomenească numele lui, îți dai seama ca dacă erau erori de portar nita nu apară atât de mult…cu bizonu e fix aceeași treaba, acolo e favoritul lui Alice, și oricâte goluri ar da bizui nu prea ar fi bine căzut de el comandante….
   Daca și doar dacă clona din liga a 4a nu avea interese meschine și în spate talpa ei cu ai lor jenerali, mi.ar fi plăcut ideea de fuziune…

  • @alexutz2007

   de 15 ani ne tot ameninta si nimic. Nu inchide nimic, de abia a investit in baza de la berceni, vrea sa scape Gnohere pt ca 2-3 milioane sunt 2-3 milioane pe care nu stie daca o sa-i mai ia, iar la Nita e la fel cu o singura adaugare, fortarea lui Vlad in primul 11, e nerabdator sa vanda un jucator pe jde milioane, trufia e mare si lacomia si mai mare. Sper sa-i dea D-zeu sa-i ajunga la 10 generatii de acum incolo, sa nu-si mai faca atatea griji.

   cand pleaca ggca ma-mbat ma fac praf.

 • Nu as merge asa departe, desi sincer sa fiu mi-a trecut si mie prin cap asta.

Comments are closed.